Hazine arazilerinden ne kadar bir alan tarıma açılacak? Üretime katkısı ne olacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak çalışması olan hazine arazilerinin tarımsal üretime açılması projesi hayata geçiriliyor. Peki proje kapsamında ne kadar bir alan tarımsal üretime açılacak? Tarımsal üretime açılacak alandan elde edilecek üretimin Türkiye'nin toplam üretimine katkısı ne olacak?

Hazine arazilerinden ne kadar bir alan tarıma açılacak? Üretime katkısı ne olacak?
banner200

TARIMDANHABER ÖZEL 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hazine arazisi olarak ilk etapta 9 milyon 700 bin metrekare bir alanın üretime açılacağını belirtti. Tarımsal arazilerde alan ölçü birimi olarak dönüm vaya hektar kullanılırken, Bakan Pakdemirli'nin açıklamasında metrekare ölçü birimini kullanması dikkat çekti. Ekime açılacak 9 milyon 700 bin metrekare alanın dönüm karşılığı 9 bin 700, hektar karşılığı ise 970 ediyor. 970 hektar alanın tamamında buğday üretimi yapıldığı düşünüldüğünde ise bu üretimin Türkiye'nin toplam buğday üretimine katkısı sadece 10 binde 2 olacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Hazineye ait atıl tarım arazilerini, örnek ekilişler için çiftçilerimizin kullanımına açıyoruz. Böylece tarım arazilerimizden en etkin bir şekilde çiftçilerimizin yararlanmasını sağlayacağız” dedi.  

Pilot uygulama olarak başlatılan bu çalışmada, ilk etapta 9 milyon 700 bin metrekare alanda ekim yapılacağını ifade eden Pakdemirli, “Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi stratejik ürünlerimizin ekilmesi sağlanacak” diye konuştu. 

Çiftçilerin, bu arazileri bedelsiz olarak örnek yaz ekilişler için kullanacağını dile getiren Pakdemirli, “Hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanacak. Tüm bu çalışmalarımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile yürütüyoruz. Tarım sektörüne verdiği destek için Sn. Bakanımız Murat Kurum’a çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi. 

BAKAN ÜRETİME AÇILACAK ALANI DÖNÜM OLARAK DEĞİL METREKARE OLARAK AÇIKLADI 

Bakan Pakdemirli, açıklamasında üretime açılacak tarımsal alanın ölçü birimi olarak metrekareyi kullansa da tarımsal arazilerde alan ölçü birimi olarak metrekare değil dönüm veya hektar kullanılıyor. 

970 HEKTAR ALAN TARIMA AÇILACAK

Bakan Pakdemirli’nin ilk etapta ekimi yapılacağını açıkladığı 9 milyon 700 bin metrekare alan 9 bin 700 dönüm veya 970 hektar ediyor. 

TÜRKİYE’NİN TOPLAM ÜRETİMİNE KATKISI NE OLACAK?

Tarıma açılan 970 hektar alan, Türkiye’nin toplam üretimine ne kadar bir katkı sağlayacak? Tarıma açılan alanın tamamına buğday ekimi yapıldığını düşünelim. Dönümüne en iyi ihtimalle 450 kg verim üzerinden bir hesap yapıldığında 9 bin 700 dönümden toplam 4 bin 365 ton buğday elde edilecek.  

TOPLAM ÜRETİME 10 BİNDE 2 KATKI SAĞLAYACAK

Türkiye’nin toplam buğday üretiminin ortalama 20 milyon ton olduğu düşünülürse, tarıma açılan hazine arazilerinden elde edilecek 4 bin 365 ton buğday, Türkiye’nin toplam buğday üretimini 10 binde 2 artıracak. 

KADINLARA VE GENÇLERE POZİTİF AYRIMCILIK

Diğer yandan Bakan Pakdemirli, tarıma açılacak hazine arazilerinde kadınlara ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılacağını belirterek, “Atıl Hazine arazisinin olduğu köylerde ikamet eden çiftçilerimize, yapılacak olan puanlama sistemiyle öncelik verilecek” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 16:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
HAZİNE ARAZİLERİ
HAZİNE ARAZİLERİ - 2 yıl Önce

Türk çiftçisinin, risksiz yüzde yüz kazanç garantili 3-5 devlet müteahhidi gibi değerli olmadığını hepimiz biliyoruz. Amma ve lakin durum bu defa farklı, eğer çiftçisinden şehirlisine bu millet aç kalırsa, ne bilmem ne başkanlık sistemi tanır ne de hükümet tanır.. ona göre tarım bakanı da patronları da şimdiden aklını başına devşirsin ve üç beş müteahhide ha babam dolarları basmaya ara verip, TÜRK ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜN, YOKSA ÇOK AMA ÇOK PİŞMAN OLURSUNUZ, ARKANIZDAN KİMSE AĞLAMAZ..

Konuya açılan tarlalar
Konuya açılan tarlalar - 2 yıl Önce

İnşaata yok ettiğiniz tarlalardan konuş bakan

Mühendis
Mühendis - 2 yıl Önce

Kimin kullandığına bakılmaksızın açık ihale yapılmalı. Zapt edenin elinde kalmamalı.

Agah var
Agah var - 2 yıl Önce

Çiftçi her zaman üvey evlattır bu memlekette

Mesut varlı
Mesut varlı - 2 yıl Önce

Git istifa et

Kazım Karaçoban
Kazım Karaçoban - 2 yıl Önce

Bakanım çifçi ile uzaktan kameralı toplantılar yapsanızda çifçiyi daha detaylı bilgilendirseniz.İnternetten ücretsiz program bile buldum. https://www.eduves.com/ucretsiz-deneyin/
Alında bizim derdimizi dinleyin .Yoksa hiç bir şekilde size ulaşamıyoruz

banner151

banner251