Gemlik Gübre'ye amonyak ihracat kıyağı! İhracat izni verildi gübre fiyatları fırladı!

Gübrenin hammaddesi olan amonyak ihracatına kısıtlama getirilmesine rağmen, bu kısıtlamanın Gemlik Gübre için delindiği ortaya çıktı. Can gübre fiyatlarının da bu ihracat izninin ardından fırlaması dikkat çekiyor.

Gemlik Gübre'ye amonyak ihracat kıyağı! İhracat izni verildi gübre fiyatları fırladı!
banner282

ÖZEL HABER / Can gübreye gelen zamlar, gübre fiyatlarında vurgun iddialarını yeniden gündeme getirdi. Can gübrede Türkiye’nin kendi ihtiyacını karşılayabilecek üretim kapasitesi bulunurken, can gübre fiyatlarının kısa süre içinde yüzde 100’ün üstünde artması dikkat çekiyor.

4 BİN LİRANIN ALTINA DÜŞEN FİYATLAR KISA SÜREDE 8 BİN LİRANIN ÜSTÜNE ÇIKTI 

Can gübrenin hammaddesi olan doğalgaza bu oranda zam gelmemesine rağmen 4 bin liranın altına düşen fiyatların 3 hafta içinde 8250 TL’ye çıkması manidar bulunuyor. 

AMONYAK İHRACATINA GETİRİLEN KISITLAMA DELİNDİ!

Diğer yandan gübre fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için amonyak ihracatına getirilen kısıtlamanın delindiği ortaya çıktı. Geçtiğimiz haftalarda Gemlik Gübre’ye iki ayrı kararla toplam 65 bin ton amonyak ihracatı için verildiği öğrenildi. Can gübredeki fiyat artışlarının da bu ihracat izninin ardından hızlanması manidar bulunuyor.  

GEMLİK GÜBRE'YE 65 BİN TON AMONYAK İHRACAT İZNİ VERİLDİ 

Bilindiği üzere bu yıl fiyatı en çok artan tarımsal girdilerden birisi olan gübrenin ihracatına 12 Ekim’de getirilen kısıtlamadan sonra, 18 Ekim'de de gübre hammaddesi olan amonyak ve sülfirik asit ihracatına da kısıtlama getirilmişti. İhracata getirilen sınırlama ile iç piyasada fiyatların dizginlenmesi amaçlanmıştı. Ancak Gemlik Gübre’ye amonyak ihracatıyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde iki ayrı ihracat izni verildiği ortaya çıktı. Gemlik Gübre’ye yaklaşık 65 bin ton amonyak ihracatı için izin verilirken, Can gübrenin bu ihracat izni verildikten kısa bir süre sonra fiyatlarının artması ise dikkat çekiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 19:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

İhraç ediyoruz zam geliyor ithal ediyoruz yine zam geliyor.

gübreyi kastık
gübreyi kastık @Ahmet - 2 ay Önce

pamukta taban gübre 15 kg üre 15 kg atacam zam geldikçe dşürüyom mazotta tefeci devlet anamızı ağlattın tefeci türkiye

Mehmet
Mehmet - 2 ay Önce

Ne alırım nede atarim

ibrahim çakmak
ibrahim çakmak @Mehmet - 2 ay Önce

Türkiye’nin tarımsal üretimi hassas bir süreçten geçerken, gübre firmalarının fahiş fiyat artışlarına karşı bir işlem yapılmaması manidar bulunuyor. Rusya- Ukrayna savaşını bahane eden gübre firmaları yaptıkları günlük zamlarla ülke tarımına büyük bir darbe vuruyor. 3 hafta önce 4 bin liranın altına düşen Can gübre, yapılan fahiş zamlarla 8250 liraya çıkarken, üre gübresi de 15 bin liraya dayandı.

Z
Z - 2 ay Önce

Gübre yoksa , üründe yok bu kadar basit

ülkesini seven biri
ülkesini seven biri - 2 ay Önce

yazıklar olsun ne diyeceğimizi şaşırdık artık bunların çoğundan sayın CUMHURBAŞKANI'mızın haberi bile yoktur ne yapılmak isteniyor bürokratlar neyin peşinde millet kan ağlıyor çiftçi hesap yapamaz hale gelmiş ama kazanan gene zengin oluyor zengin büyük çiftçiler kamyon kamyon gübresini mazotunu aldı koydu deposuna olan gaiban çiftçiye oluyor ve akabinde tabiki pazardan ürün alan şehirliye olacak

OMER
OMER - 2 ay Önce

Sendemi Britüs giden gübre zamlarıyla çiftçiyi ateşe attı gitti sende ateşin üzerine benzin dökmeye başladın yazık çiftçiyi aradan kaldırmaya söz vermiş gibisiniz,

iÇERDEN BİRİSİ
iÇERDEN BİRİSİ - 2 ay Önce

SAVAŞ ÇIKTIĞINI EMTİA FİYATLARINDA 20 GÜNDE YAŞANANLARI, BRENT PETROLÜN 130 DOALRA ÇIKTIGINI, DÜNYA GÜBRE VE GÜBRE HAMMADDE FİYATLARININ BİR ANDA YÜKSELDİĞİNİ GÖRDÜĞÜ BİLDİĞİ HALDE GÜBRE FİYATLARINDKİ ARTIŞI GEMLİK FİRMASINA VERİLEN İZNE BAĞLAMAK İÇİN İNSANIN OLMASI LAZIM!!

Taırmcı
Taırmcı - 2 ay Önce

Tarımın içine ettiler, bundan sonra bulurda zıkkımlanırsınız. dahi bulamayacaksınız.