Dünyanın en kapsamlı tarım bilişim altyapısı hizmete girdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen en geniş ve kapsamlı tarım bilişim altyapılarından birisi olan E-Çiftçi portalını devreye aldı. Bu hizmet sayesinde çiftçiler birçok bilgiye ulaşabilirken, çoğu destekleme başvurusunu da bu portal üzerinden yapabilecek.

Dünyanın en kapsamlı tarım bilişim altyapısı hizmete girdi
banner200

Uygulamanın çiftçilere kolaylık sağlayacağının altını çizen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "e-Çiftçi, tarımsal alanda faaliyet gösteren çiftçilerin işletmeleriyle ilgili bilgilerin yer aldığı ve bu bilgilere, bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden erişebilmelerine imkân sağlayan bir portaldır. Bu portal üzerinden e-Çiftçi Portalı'na giriş yapan kullanıcı, işletmesinde kayıtlı tarım arazileri, bu parseller üzerinde kayıtlı olan ürün ile sahip oldukları hayvanların ırk, yaş ve cinsiyet bilgilerine ulaşabilecek. Ayrıca kullanıcılar, işletmelerinde kayıtlı büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile ilgili doğum, ölüm, hastalık, satış gibi bildirimlerini uygulama üzerinden yapabilecek ve hayvanlara yönelik tüm veteriner işlemlerini de takip edebilecek." ifadelerini kullandı.

Portal üzerinden girilen bildirimlerin anlık olarak bakanlığın ilgili birimine ulaşacağına işaret eden Dr. Pakdemirli, bu sayede çiftçilerin zamandan kazanacağını ve çiftçiler ile bakanlık arasında etkili iletişim sağlanacağını vurguladı.

DÜNYANIN EN KAPSAMLI TARIM BİLİŞİM ALTYAPISI

Bakan Dr. Pakdemirli, çiftçilerin, bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetlerine yönelik destekleme başvurularını portal üzerinden yapabileceğine ve aldığı tüm destekleme bilgilerine ulaşabileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Gelişen teknoloji ve vatandaşlarımızdan gelen talepler bu portal içinde entegre edilerek çiftçilerin kullanımına sunulacak. Çiftçiler, yapmış olduğu tarımsal faaliyetlere ait geçmişten bugüne kadar olan bilgilerini portal üzerinden raporlayabilecek. Bakanlık birimleri, bu uygulama üzerinden gerekli duyduğu konularda çiftçilere bildirimler göndererek onlarla anlık iletişim kurabilecek. Portal, 2 milyon 132 bin işletme, 33 milyon tarım parseli ve 64 milyon 700 bin baş (büyükbaş ve küçükbaş) hayvan varlığıyla birlikte kayıtlı ürün çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda dünyanın en geniş ve en kapsamlı tarım bilişim altyapılarından biri olma özelliğine sahip. Sisteme, bakanlık internet sitesi ile e-Devlet Kapısı üzerinden girilebilecek. Ayrıca e-Çiftçi Mobil Uygulaması, android telefonlar için uygulama mağazasından indirilebilecek. Çok yakında diğer mobil mağazalarda da yerini alacak."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Buradan bu konu hakkındaki önerimi yazmıştım bakanlığın bu noktada adım atması umut verici sayın Pakdemirli teknoloji konusunda çok hassas olduğunu gösteriyor sırada bakanlık iç reformu yapılmalı öyle yapılmalı ki ortaya konulan doktrinler uygulanan prensipler 50 yıl sonra bile saat gibi işlemeli
''Tarım savunmadan daha.önemlidir,tarım bir milli güvenlik meselesidir'' sözleri sayın bakanımıza ait bu sözlerin gereği tarım teşkilatını itibarlı disiplinli arı kovanı gibi işleyen bir yapıya dönüştürmektir.Bu kapsamda rotasyon, iç denetim, ödüllendirme ve eğitim gibi konularda tarım bakanlığı çiftçinin aynası konumunda herkesin imrendiği ve takdir ettiği bir yapıya dönüştürülmesi 2023 Türkiyesi vizyonuna uygun olacaktır.

Halil Gürışık
Halil Gürışık - 2 yıl Önce

Bu yıl 2ci dönem buza desteğiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı ve bir türlü yem fiyatların önüne geçilemiyor hiçmi bir önlemi yokmu

banner151

banner251