Buğday ekim maliyeti son bir yılda 3'e katladı! TMO buğday alım fiyatlarını ne zaman açıklayacak?

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, 1 dekar buğdayın maliyetinin son bir yıl içinde yüzde 200 arttığını belirterek, "Geçen yıl bir dekar buğdaya 867 TL maliyet yapmışız. Bugün ise 2 bin 382 lira. Üreticileri mağdur etmeyecek fiyat açıklanmasını bekliyoruz" dedi.

Buğday ekim maliyeti son bir yılda 3'e katladı! TMO buğday alım fiyatlarını ne zaman açıklayacak?
banner282

ANKA'nın haberine göre, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, arpa buğday fiyatlarında üreticinin en büyük sıkıntısının girdi maliyetlerindeki artış olduğunu söyledi. Arabacı, “Geçen yıl bir dekar buğdaya 867 TL maliyet yapmışız. Aralık ayında maliyet hesabı çıkardık, 1880 liraydı. Bugünkü girdi maliyetlerimize göre tekrar bir hesap yaptık, aşağı yukarı bir dekar araziye 2 bin 382 TL. Ortalama 400 kilo buğday aldığımız takdirde en az 5 lira 96 kuruş dekar maliyetimiz var. Bu maliyetlerin göz önünde bulundurularak üreticileri mağdur etmeyecek fiyat açıklanmasını bekliyoruz" dedi.

Edirne’de ekimi yapılan buğday tarlalarının temel ihtiyacı olan su, dün başlayan yağmur ile Edirneli üreticinin yüzünü güldürdü. Edirne il merkezinde 250 bin dekar, il genelinde ise bir milyon 230 bin dekar buğday ekim alanı olduğunu söyleyen Edine Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı; beklenen yağışın buğday için önemli olduğunu ve toprağa ihtiyacı olan suyu sindire sindire verdiğini söyledi.

YAĞMUR, BUĞDAYI RAHATLATTI

Buğday ve kanola ekimleri hakkında bilgi veren Arabacı şunları söyledi: "Buğday ve kanola ekimlerimiz zamanından yapıldı. Kış yağışları güzel geçti. Buğdayın gelişimi gayet güzel gelişti. Son günlerde yağmura ciddi ihtiyaç vardı. Toprağın üstü kendini sıkmaya başlamıştı, buğday strese girmeye başlamıştı. Bu yağan yağmur bütün çiftçilerimizi sevindirdi. Dünden beri yağan yağmuru toprak emdi. Hızlı yağıp akıp gitmedi. Bu da bizim için sevindirici. Buğdayın yağmura çok ihtiyacı olan bir dönemde gelen yağmur. Bölgemizde 20 ila 35 kilogram arası yağış aldık. Bölge bölge değişiyor. Bu yağmur buğdayı rahatlattı. Hasatta kadar belli aralıklarda yağış alırsak iyi bir yıl olacağını umut ediyorum.”

GÜBRESİZ EKİM YAPAN ÜRETİCİLERİMİZ OLDU

Gübresiz ekim yapan üreticilerimiz oldu. Bu kış döneminde gübre 16 liralara kadar yükseldi, üre fiyatları. Genelde üreticilerimiz 35-40 kilo gübre kullanır buğdayın üzerine azot olarak ama burada 5-6 kilo gibi bir düşüş olmuş olabilir. Çünkü biz bu gübreyi kullanmak zorundayız. Kullanmazsak verim kaybı yaşarız, kalite düşük olur, ürünümüzü satmaya gittiğimizde istediğimiz fiyata satamayız.  Ürünün ihtiyacı olan gübreyi vermeye çalışıyoruz. Gübre fiyatlarından yüzde 600 kadar artış oldu. Bundan dolayı gübre almakta zorlanan üreticilerimiz oldu” dedi.

Artan maliyetlerle ekim yapan üreticinin beklentisinin de bu yönde olup olmadığı sorusuna ise, “TMO Genel Müdürümüz Edirne’mize geldiğinde ‘siz kesinlikle masraftan kaçmayın, gübreden kaçmayın biz bu artan maliyetleri değerlendirip fiyatlandırmayı ona göre yapacağız’ diye söylediler. Devlet büyüklerimizden de bu yönde açıklamalar yaptı, biz de sezon geldiğinde bunun karşılığını alabileceğimiz bir fiyat bekliyoruz” dedi.

DEKAR MALİYETİ 2 BİN LİRAYI GEÇTİ

Buğdayın dekar maliyetini hesaplayan ve beklentisinin bu tabloya göre olduğunu söyleyen Arabacı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Buğday maliyetleri dediğimizde geçen yıl bir dekar buğdaya 867 TL maliyet yapmışız. Biz bunu aralık ayında TMO Genel Müdürümüz geldiğinde bunu tekrar o günkü şartlarda ekiliş yaptığımızda maliyet hesabı çıkardık. Bin 880 liraydı. Biz bunu bugünkü girdi maliyetlerimize göre tekrar bir hesap yaptık aşağı yukarı bir dekar araziye 2 bin 382 TL buğday dekar maliyeti… Bunun içerisinde icar fiyatları da var. Bu da ne demek oluyor? Bizim ortalama 400 kilo buğday aldığımız takdirde en az 5 lira 96 kuruş dekar maliyetimiz var demektir. Bu maliyetlerin göz önünde bulundurularak üreticileri mağdur etmeyecek fiyat açıklanmasını bekliyoruz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 14:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre
Emre - 1 ay Önce

İYİ FİYAT VERMEZLERMİ CANIM,20 SENEDİR VERİYORLAR,ADAMLAR ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRECEZ DİYORLAR,BUNUN İÇİN SİZE 3 LİIRA VERİP,ELİN GAVURUNA 7 LİRA VERİRLER,SİZİNDE GÖZLERİNİZ FAL TAŞI GİBİ AÇILIR,SİZ AKILLANMAZSINIZ,EKİN GÖRÜN BAKALIM NASIL BATILIYOR,ADAMLAR DESTEKLESELER MAZOTU 5 TL GÜBREYİ 200 TLYE ÇEKER,HATTA BEDAVA EKİN DİYE KAPINIZA GETİRİRLER.HASAT DÖNEMİNDE AĞLAYAN ÇİFTÇİYE AĞIR LAF SÖYLERİM,ONA GÖRE

ali
ali @Emre - 1 ay Önce

mazotu 50 tl ye, gübreyi 1000 tl ye satacaksın çiftçiye .buğdayı 1 tl ye alsan yine açılmaz o gözlerimiz. Kör olmuşuz artık biz. Deliler gibi dağı taşı ekiyoruz artık. bu ülkeyi biz doyuracağız yapacak bişey yok.

Hamza aydeniz
Hamza aydeniz - 1 ay Önce

Bu yıl buğday ve ayçicek ekimi için dekar başına traktörü olmayan bir çiftçi olduğum için 40 dekar yere hepsi içinde 35 bin masraf yaptım yani benim malım harmanda da para yapması için buğday fiyatı 4 liranın altında kalmamalı kalırsa seneye yerimi boş bırakabilirim

Ali dag
Ali dag @Hamza aydeniz - 1 ay Önce

Düne kadar vergisiz yurt dışından 6. TL.uzerinden buğday getirdiler buna göre senin bu fiyatın altında bir para söylememen lazimdi adalet için

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş @Hamza aydeniz - 1 ay Önce

Ne 4 tl'si? Şaka mı yapıyorsun? Türkiye ortalaması 200 kg olan buğdayın fiyatı o olursa ancak maliyeti kurtarırsın.ne yiyip ne içecek çiftçi?amme hizmeti mi yapsın?

Üretici
Üretici - 1 ay Önce

madem ki malıyetler 3 kat arttı. Neden ziraat bankasınca kullandırılan tarımsal işletme kredilerinde limit hala 5 yıl önceki maliyetler üzerinden hesaplanıyor. Bu konularda çalışması gereken TRGM ne iş yapar ne işe yararlar. Sm bakan bari bu işe el atsın

Tekirdağ
Tekirdağ - 1 ay Önce

Harmanda buğday fiyatları 3.5 ile 4 Tl açıklansın öp başına koy.

Üretici
Üretici - 1 ay Önce

Yeni ülkemiz. Yaparsa bunlar yapar. Arpadada son 30 yılın dibini gördü köylü yü üretemez halegetirdiler.

Foxkafa bükücü
Foxkafa bükücü - 1 ay Önce

Başkan sayı saymayı bilmiyor sanırım,yapraktan 35-40 kg gübreyi hububat için kullandırıp 400 kg verim beklemek de ayrı bi işbilmezlik sanırım.Kıraçta tabanda 10 kilo dap yaprakta 10 kilo üre kullanıp 300-320 kilo ortalama verim alınan ülkede 35-40 kg yaprak gübresi atıldığını söylemek en hafif tabirle tarımdanhabere aşırı maru kalma belirtisidir.Kıraç arazide dekara 300 kilo verim için 750 tl masrafın olur.1 ton 2.250 maliyet 4.500 satış fiyatı olur.Suluda da ortalama % 30 verim ve maliyet farkı olur,o da birbirini dengeler.