Birlik Başkanı: Üretici küçükbaş hayvancılıktan para kazanıyor

Aksaray Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, üreticinin küçükbaş hayvancılıktan para kazandığını belirterek, "Aksaray'da hayvan sayımız her yıl düzenli olarak artış gösteriyor. Hem işletme sayımız artıyor, hem işletmedeki kapasitemiz artıyor. Üretici bu işten para kazanıyor. Para kazandığı sürece de hayvan sayısını da artıracak, verimi de artıracak, üretimi de artıracak, her şeyi çok güzel olacak diye düşünüyoruz" dedi.

banner255
Birlik Başkanı: Üretici küçükbaş hayvancılıktan para kazanıyor
banner200

Aksaray Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, küçükbaş hayvan sayısının arttığını ve sektöre de ilginin arttığını belirterek, "Son dönemde gerçekten hem ilimizde hem ülkemizde küçükbaş hayvan sayımız artıyor. Hem işletme sayımız artıyor, hem işletmedeki havan sayımız artıyor. Vatandaşımızın küçükbaş hayvancılığa karşı ciddi anlamda bir rağbeti var. Herkes küçükbaş hayvancılığa girmeye çalışıyor. Zaten hükümetimizin de hayvancılık için çok ciddi teşvikleri var. Sıfır faizli krediler, mandıra yapımına hibeler, hayvan alımına hibeler, hayvan alımına faizsiz krediler ve ödemelerde kolaylıklar çok ciddi anlamda finansman desteği sağlıyor. Bu da tabi ki ilgi geçiyor. Biz hayvan sayılarının artmasını istiyoruz" dedi.

"80 bin olan hayvan sayısı 12 yılda 500 bine ulaştı"

Başkan Aktürk, "2008 yılında ilimizde 80 bin civarında anaç hayvanımız kalmıştı. 2008'de ciddi bir kriz yaşandı. Hem kuraklık, hem hayvanların para etmemesiyle işletmeler kapatıldı ama 2008 yılından bugüne kadar 450 bin civarında anaç kadroya ulaştık. Hayvan sayımız her yıl düzenli olarak artı gösteriyor. Hem işletme sayımız artıyor, hem işletmedeki kapasitemiz artıyor. Üretici bu işten para kazanıyor. Para kazandığı sürece de hayvan sayısını da artıracak, verimi de artıracak, üretimi de artıracak, her şeyi çok güzel olacak diye düşünüyoruz.

Yüzde 500 civarında hayvan sayımızda bir artış söz konusu. 80 binlerden 450-500 binlere geldiğimiz düşünürsek yüzde 500 civarında bir anaç kadroda artış var. Normalde şu anda ilimizde 1 milyon civarında küçükbaş hayvanımız var. 450 bini anaç olmak üzere bunların yavrularıyla birlikte 900- 1 milyon civarına ulaşıyor. Hayvanların erkekleri kesiliyor, dişiler ise damızlığa bırakılıyor. Tekrar eski 450-500 bin sayıya dönüyoruz. Önümüzdeki bahar döneminde tekrar hayvanlarımız yavrulayacak. Yine 950-1 milyon civarına çıkacak. Yani bu sistem, bu çark bu şekilde devam eder" diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail üzmez
İsmail üzmez - 11 ay Önce

Sıfır faizli hayvan alım kredisi nereden nasıl alınıyorsa banada yüz bin TL aliverin de bende ağılı büyütüp sayıyı artirayim

Ahnet Şener
Ahnet Şener - 11 ay Önce

Besleme ne ile oluyor hazırdanmı? kendi yetiştirdiği yemlemi?merak ettim.

salih kaleli
salih kaleli - 11 ay Önce

Merinos ırkı arayanlar işletmelere besilik damızlık ithalat irtibat
Salih kaleli 05555435330
Mail/ensari53@hotmail.com
Firma /İSTANBULTRADE İMPORT EXPORT LTD ŞTİ. BULGARYA

banner151

banner251