Bakanlıktan tohum açıklaması: 939 firmanın 40'ı yabancı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın; 'Tohumculuk Kanunu Türk tarımının Sevr Anlaşmasıdır' eleştirileri üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Türkiye'de 939 tohum firması bulunduğu belirtilirken bunun sadece 40 tanesinin yabancı olduğu kaydedildi. Ancak 40 yabancı tohum firmasının toplam tohum pazarından aldığı payla ilgili olarak ise bir bilgi verilmedi.

Bakanlıktan tohum açıklaması: 939 firmanın 40'ı yabancı!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın 07.06.2020 tarihinde TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ‘Buğday İthalatı’ ve ‘Tohumculuk Kanunu Türk Tarımının Sevr Anlaşmasıdır’ iddialarında bulunmuş, aşağıdaki açıklamanın yapılması zaruri hale gelmiştir. 

Sayın Türkkan’ın iddiaları doğru değildir. Buğday ve tohumculuk sektörüne ilişkin resmi veriler, bu asılsız iddiaların, kasıtlı ve yıpratma amacı taşıdığını da ortaya koymaktadır. Bakanlığımızca yürütülen projeler ve çalışmalar ve üretime yönelik teşvikler ile çok sayıda tarım ürününde dünya liderliğimiz devam ediyor. Türkiye, buğday unu ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ikinci sıradadır. 

Ülkemiz, buğday iç tüketimi tamamen yerli üretimden karşılanmaktadır. 2019 yılında 19 milyon ton olan buğday üretimimiz, 2020 yılında %7,9 artış ile 20,5 milyon ton olarak beklenmektedir. (TÜİK) 

Buğdayda, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ihracat bazlı yurtdışı temin yapılmaktadır. İthal edilen buğday; un, makarna, irmik vb. işlenmiş ürün olarak, tekrar  ihraç edilmekte, ülkemize döviz girdisi sağlanmaktadır. 2019 yılında; 7,5 milyon ton buğdayın karşılığı olan mamul madde ihracatı yapılmıştır. 

Türkiye tohumculuk sektörü de kendi ihtiyacı olan tüm tohumluğu üretecek güç, yetenek ve kapasiteye sahiptir. 2006 yılında çıkarılan 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ile Ülkemiz Tohumculuk Sektöründe Özel Sektörün örgütlenmesi ve üretim sürecinde hızla yer almasıyla sertifikalı tohumluk üretimi 2020 yılı itibariyle 1 milyon tonun üzerine çıkmıştır. Son yıllarda tarımda kaydedilen gelişmeler sayesinde; üretimde, verimde, kalitede ve ihracatta artışlar gerçekleşmiştir. Ülkemiz tohumluk konusunda kesinlikle dışa bağımlı bir ülke değildir.  

Dünyanın en büyük üretici ve ihracatçılarından biri olan ülkemiz, üyesi bulunduğumuz Dünya Ticaret Örgütü kuralları gereği her ülkeye tohum satabilmekte ve ihracat yaptığı pazarların talep çeşitliliği ve serbest pazar gerekleri doğrultusunda nihai ihraç ürününe dönüştürmek amacıyla tohumluk ithalatı yapmaktadır. 

Son yıllarda uygulanan politikalar neticesinde sertifikalı tohum ile sertifikalı fidan üretimi ve ihracatta büyük artışlar sağlanmıştır. 2002-2019 döneminde; sertifikalı tohum üretimi 145 bin tondan 8 kat artış ile 1 milyon 134 bin tona, tohum ihracatımız 17 milyon dolardan 9 kat artışla 149 milyon dolara, İhracatın ithalatı karşılama oranı %31 iken %86 seviyesine yükselmiştir.  Yurtiçinde kullanılan sertifikalı tohumluk miktarının % 96 ‘sı yerli imkânlarla yurtiçinde üretilerek karşılanmaktadır. 

Ülkemizde tohumculukla ilgili faaliyette bulunan firmaların tamamı Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Hâlihazırda bunların sayısı 939’dur. Sermaye durumuna göre; bu firmalardan 879’u yerli, 40’ı yabancı ve 20’si de yerli-yabancı ortaklığı şeklindedir. Bu şirketler sadece üretim yapmakla kalmayıp aynı zamanda kendi kaynakları ile yerli çeşitler de geliştirmektedir."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 22:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarimci
Tarimci - 1 yıl Önce

Bakanlikta liyakat proplemi var. Bakanlik kendini anlatamiyor. Bilenler kenarda sesini cikarmiyor. Yonetici olan ilahiyatci, sosyolok , acikogretim mezunu vb ust duzey yoneticilerde alttan ne gelirse onu soyluyor sanki. Bu pandemi ulke icin tarim icin buyuk firsat verirken bu liyakat sorunu ulkede sorgulanmali

Onur Oz
Onur Oz - 1 yıl Önce

O yabancı 40 firma+ yabancı ortaklı 20 firma piyasanın %90 ına sahip.

Yerliler
Yerliler - 1 yıl Önce

Yerli firmalar da yabancı marka tohum satmıyor mu zaten

banner151

banner251