Anayasa Mahkemesi Tarımdan Haber'in engellenen 120 haberi için tazminat ödenmesine karar verdi!

Tarım Kredi'nin hukuksuz genel müdür Fahrettin Poyraz'a Anayasa Mahkemesi'nden tokat gibi karar. Anayasa Mahkemesi, Tarım Kredi'nin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından hukuksuz bir şekilde erişim engeli getirilen Tarımdan Haber'in 120 haberi için tazminat ödenmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Tarımdan Haber'in engellenen 120 haberi için tazminat ödenmesine karar verdi!
banner282

Dört yıldır Tarım Kredi Kooperatiflerinde hukuksuz bir şekilde görev yapan Fahrettin Poyraz'a Anayasa Mahkemesi'nden tokat gibi karar. Hukuksuz atanması başta olmak üzere Tarım Kredi Kooperatiflerindeki kirli ve gizemli ilişkilerinin üstünü örtmek için Tarımdan Haber'de yayınlanan haberlere hukuksuz bir şekilde erişim engeli aldırarak susturmaya çalışan Poyraz'ın bütün planı, yüksek yargı tarafından bozuldu. Anayasa Mahkemesi, Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine hukuksuz bir şekilde erişim engeli getirilen 120 haberi için tazminat ödenmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Tarımdan Haber, Gazete Duvar, Diken, Sol.org.tr, Birgün, Artı Gerçek sitelerinin bazı haberleri ile Çiğdem Toker'in Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bir köşe yazısına erişim engeli getirilmesi üzerine yaptıkları bireysel başvuruları değerlendirdi. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin internet özgürlüğü konusunda üye devletlere yönelik tavsiye kararı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin internet ve ifade özgürlüğüne ilişkin içtihatlarına atıf yapan Anayasa Mahkemesi, başvuruları kabul etti. 

BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ

Yüksek Mahkeme, engelleme kararlarıyla Anayasa'nın 26 ve 28. maddelerinde yer alan ifade ve basın özgürlüğü ile 40. maddede güvence altına alınan etkili başvuru hakkının ihlal edildiğine hükmetti. 

Başvuruculara ayrı ayrı 8 bin 100'er TL manevi tazminat ile yargılama giderlerinin ödenmesine karar veren AYM ayrıca ihlallerin yapısal sorundan kaynaklandığına hükmedip, bu sorunun çözülmesi için de kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilmesine hükmetti. 

AYM'nin söz konusu kararı Tarımdan Haber'in 120 haberi ile Gazete Duvar'ın "Yunan olmak da ayıp değil Pontus da...",  "Haydar Baş'ın başı neden belada" başlıklı, Diken'in "CHP'nin istismar araştırması teklifine yanıt: Mümkün değil", Sol.org.tr'nin "Kolejlerle ilgili şikayetler artıyor, hem emekçilerin parası ödenmiyor hem velilerin", Birgün'ün "Hasankeyf taşıma ihalesi iptal edildi, bakanlık soruşturma açtı", artıgerçek'in "Gıda sahtekarlığından 15 kez ceza alan kişi Tarım Kredi marketlere genel müdür olarak atandı" haberleri ile Çiğdem Toker'in Cumhuriyet'te çalıştığı dönem yazdığı "Ferhat Tepe dosyası neden kapatıldı?" yazısına ilişkin alındı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022, 03:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
İnşallah gidişin ayak sesleri
İnşallah gidişin ayak sesleri - 2 hafta Önce

İnşAllah gidiyorlar dediğimiz gibi yılbaşı sonrası dedik çok şükür dediklerimiz çıkıyor şimdi sırada gitmeleeinde abim davalar açılacak yelkenler biçilecek hak hukuk adalet yerini bulacak hak gelirse batıl zail olur

Sakal
Sakal @İnşallah gidişin ayak sesleri - 2 hafta Önce

İl kongresine kurum arabasıyla gidip, üstüne birde harcırah alanlardan bahsediyoruz herhalde. Devletin mumu kıssasından bahsedeceğim ama onlarda sakal var, bizde yok.

İlk yorum benden
İlk yorum benden - 2 hafta Önce

Gün gelecek.... Adli sicil kaydı bozuk müdür müdür yrd yönetimler tesbit edilecektir...

Yönetimler Adlı Sicil Kaydı
Yönetimler Adlı Sicil Kaydı @İlk yorum benden - 2 hafta Önce

Kooperatif yönetimleri adli sicil kaydı alınıyormu şok oldum ciddi olmazsınız. Böyle başı boş iş olmaz kooperatif yönetimleri tehdit altına alınıyor demektir ... Ceza evine girmiş kişiler böyle uç görevler alamazlar. Buna açıklama yapılması zorunlu...

ADALET
ADALET @İlk yorum benden - 2 hafta Önce

SAYIN GENEL MÜDÜR BAKALIM BU CEZALAR CEPDENMİ YOKSA TKK KASASINDAN MI ÖDENECEK MERAKLA BEKLİYORUM AMAN DİYEYİM KURUMU ZARARA UĞRATMA CEZASI BÜYÜK

Sakala dolaşanlar
Sakala dolaşanlar - 2 hafta Önce

Cezayı Kurum ya da işletmleri doğrudan ya da dolaylı olarak öderler. Miktar önemli değil, bakış açıları bu! Y. Kurulu kararı varsa herşey helal oluyor bunlara! Mevzuatı yazan, onaylatan kendileri ve herşey meşru oluyor bu durumda. İkramlar faturalar, düğünlere çeyrekler, yarımlar bile temsillerden. Yenilen künefeler, kurumla ilgisi olmayanlara alınan hediyeler bile temsil ikramlardan. Sahi sakal birşeyleri saklamak için araç olabilirmi, ne dersiniz?

Analizci
Analizci - 2 hafta Önce

Okuduğum Haberler Üzücü takip ediyorum sonu nerede bitecek. Genel müdürlük'e hatırlatma Kooperatif lerin yönetimlerin kesinlikle Adlı Sicil Kaydı Alınmalı. Resmi kurum sıfatı ile seçim yapılacak ise kooperatifler ve çalışanlar ve kasa olduğu için bu konu çok hassastır.1 milyon dönen bir kasa'da vurgun olur ise adli sicil kaydı bozuk kişi ve kişilerce buna kimse hesap veremez kasa anahtarı yönetime teslim edilir... Kural kuraldır bu cignen memeli

banner151