Ak Parti İlçe Yöneticisinden yem eleştirisi: Çiftlikler kapanıyor bu iş nereye kadar sürecek?

Ereğli Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda Ak Parti Ereğli İlçe Yönetim Kurulu üyesi olan besici Abdullah Çelik, uygulanan tarım politikalarını eleştirdi. Son bir buçuk iki yıldır Ereğli'de kapanan çiftçilik sayısında inanılmaz artış olduğunu belirten Çelik, "Ben, aynı zamanda AK Parti Ereğli İlçe yönetimindeyim. Fakat açıklanan destek paketinde besiciye ve çiftçiye bir şey verilmediğini de söylerim. Benim 35 bin üyem var. Beni arayan arayana. 'Bize destek verilmiyor' diyorlar, haklılar.” dedi.

Ak Parti İlçe Yöneticisinden yem eleştirisi: Çiftlikler kapanıyor bu iş nereye kadar sürecek?
banner200

Merhaba Gazetesinden Emre Özgül'ün haberine göre, çiftlikler bir bir kapanıyor! Besicilerin girdi maliyetleri altında ezildiğini söyleyen Ereğli Ziraat Odası Başkanı ve besici Abdullah Çelik, “Son 1 buçuk 2 yıl içinde Ereğli'de kapanan çiftlik sayısında inanılmaz artış var. Bu gidişat daha ne kadar sürecek?” dedi. 

Yem fiyatlarındaki artışın önüne bir türlü geçilemiyor. Son 1 ay içinde yem fiyatlarına yüzde 20-25 oranında zam geldi. Gırtlağına kadar borçlu olan besici, artan girdi maliyetleri altında iyice ezildi. Elektrik, ilaç ve diğer kalemlerdeki fahiş fiyat artışları, besicinin belini büktü. Çoğu besici, ağır girdi maliyetini kaldıramadığı gerekçesi ile hayvanlarını kesime göndermeyi planlıyor.

Türkiye'de süt üretiminde lider olan, 200 bine yakın büyükbaş, 150 bine yakın da kayıtlı küçükbaş hayvanı bulunan Ereğli'de son 1 buçuk-2 yıl içinde çok büyük çiftliklerin kapanması da Türkiye'de tarım ve hayvancılığa yeterince destek verilmediği gerçeğini gözler önüne seriyor. Besiciler ise bugün her zamankinden daha fazla hükümetten destek beklediğini ifade ediyor. Besiciler, “Böyle giderse, hayvancılık sektörü büyük bir krizin içine girecek” diyor.

FABRİKALAR PARAYI KOYACAK YER BULAMIYOR!

Ereğli Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda besici olan Abdullah Çelik, yem fiyatlarındaki artış ile birlikte sıkıntılı bir sürece girdiklerini dile getirdi. Bir ayda yemin kilogram fiyatı yüzde 20-25 oranında zam geldiğini aktaran Çelik, “500-600 hayvanlık bir işletmede yem gideri aylık ekstra 35-40 binleri buldu. Son 1 ay içinde yeme aşırı zam geldi. Girdi maliyetleri arttı” dedi. Yemin çuval fiyatının 1 ay önce 72 ile 75 TL arasında seyrettiğini, bugün ise 100 TL'ye dayandığının altını çizen Çelik, “Fiyat artışına gerçekten biz de anlam veremiyoruz.

Arpanın, mısırın fiyatı aynı, yem fiyatı her gün yükseliyor. Ham maddeden bahsediliyor, döviz kurundaki artış gerekçe gösteriliyor. Bakın bu süreçte yem fabrikaları gerçekten de parayı koyacak yer bulamıyor. Bir zahmet bu fabrikalarda geçtiğimiz şu sıkıntılı süreçte elini taşın altına koysun. 1 yıllık yem satıyorlar. Biz, süt parasını 55 günde bir alır haldeyiz. İşin içinde olduğumuz için neyin ne olduğunu biliyoruz, stres içindeyiz. Bu fabrikaların denetlenmesi gerekir. Bir fabrika zam yaptı mı, ardından hemen bütün fabrikalar yapıyor. Fabrikalar, bu kadar para kazanamaz” şeklinde konuştu.

İLÇE YÖNETİMİNDEYİM AMA AK PARTİ'NİN YAPTIĞI YANLIŞ

“Bir kamyon yem, 50 bin TL'yi buldu. Besicinin zaten borcu var” diyen Başkan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Böyle giderse ineklerimizi kesime göndereceğiz. Damızlıklar kesilmeye başlanacak. Şuan en kârlı iş hayvanların kesime gönderilmesi. Yem maliyeti altında besiciler eziliyor. Zaten sığırdaki en büyük maliyeti yem oluşturuyor. Şuan ette sıkıntılı. Dışarıdan getirilmediği için karkas kesim 38-39'a çıktı. Besici bittikten sonra üretim hayali neye yarayacak? Besiciler zor durumda. Ben, aynı zamanda AK Parti Ereğli İlçe yönetimindeyim. Fakat açıklanan destek paketinde besiciye ve çiftçiye bir şey verilmediğini de söylerim. Benim 35 bin üyem var. Beni arayan arayana. 'Bize destek verilmiyor' diyorlar, haklılar.”

ÇOK BÜYÜK ÇİFTLİKLER KAPANDI!

Yem fiyatlarındaki bu artışa müdahale edilmediği sürece artışların devam edeceğini öngördüklerini kaydeden Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ereğli'de 190 bin büyükbaş hayvan var. 140-160 bin arası da küçükbaş hayvanımız var. Türkiye'nin süt üretiminde lider konumdayız. Bu artışlar devam ederse, çok zora gireceğiz. Yoncanın tonunu 700-800 TL'ye alıyorduk, ihracat yaptılar şimdi bin 400 TL'ye yonca alıyoruz. Sapı bin liraya alıyoruz. Elektrik fiyatları uçtu, ilaç maliyetleri arttı. Ereğli'de büyük çiftlikler kapandı. Son 1 buçuk 2 yıl içinde kapanan çiftlik sayısında inanılmaz artış var. 7 bin hayvanı olan çiftlikler bile iflas etti. Bu gidişat daha ne kadar sürecek?”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2020, 16:08
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman
Osman - 2 yıl Önce

Sayın başkanım bir kaç gün içinde görevinize son verilmiştir diye bir haber alabilirsiniz

Bunun
Bunun @Osman - 2 yıl Önce

Siyaseti bırakası gelmiş

TRANSFORMASYON arAKlamasyon
TRANSFORMASYON arAKlamasyon - 2 yıl Önce

Peki bu Akpartili arkadaş şunu hiç düşündü mü?? Ula bu millet neden bu kadar fakirleşti, Atatürk, İsmet Paşa ve diğer Cumhuriyetin kurucuları yüzünden mi böyle rezillik yaşıyoruz. Mutlaka onlar yapmıştır.. Ahhhh Atam seni seni, mahvettin bu milleti.. Adamlar tam hallediyordu memleketi, çıktın geldin mezardan, mahvettin herşeyi..

SEÇMEN
SEÇMEN - 2 yıl Önce

nasıl böyle şey dersin hainnn fedocuuuuuuu :D

Baskan
Baskan - 2 yıl Önce

Doğruyu söyleyen 9 kapıdan kovulur ama bunlar gerçek. Ak parti döneminde Tarim bitirildi. Ithalatın en çok yapıldığı dönem Bekir beyin dönemi. Tarım destekleri hic bir işe yaramıyor verilmesi gereken zamanda verilmiyor. Tarim bakanın yapacağı hic bi proje ve iş yapmasın çok daha güzel olur. Her sey bozuldu denge falan kalmadı. Geçmişte Anap hükümeti aynısını yaptı Vatandaşıma ucuz gıda yedirmek için ithalat yaparız dediler ve yaptılar peynir hata pırasa bile ithal ettiler çözüm olmadı olmayacak.

Gunay Tas
Gunay Tas - 2 yıl Önce

ekonomik sıkıntı herkesi konuşturuyor. yancılar Akpartiyi ince ince eleştiriyor. kendilerini başka partilere pazarlamaya çalışıyorlar. memurlar akpartiyi çok eleştirsede en akpartili geçinenler yine memurlar!

Şakamı
Şakamı - 2 yıl Önce

Dolar alıp başını giderse soya fiyatı artar diğer hammaddelerde soyaya dayalıdır artar bu kadar basit yem fiyatını kontrol etmek istiyorsan doları arrtırmayacaksın oda ihracatla olur be yazıkki ülkemizde o yok hükümetimizin politikası yap işlet devret yaptırmak

Mehmet ünlü
Mehmet ünlü - 2 yıl Önce

Et yoğurt peynir fiyatlarında tüketicinin elini yakıyor peki parayı kim kazandı aracı diyeceğiz aracında ağlıyor marketler kredi ile ticaret döndürüyor çünki biri kapanıp diğeri açılıyor veya isim değiştiriyor sıkıntısı olmayan böyle yapmaz kolay işdeğil böyle değişiklik yapmak külfet getirir velhasıl para nerede

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Tarımdan haber lütfen ayçiçek primleri neden verilmiyor bunu dile getirin


banner151

banner251