10 maddede Türkiye-Hollanda tarım karşılaştırması

Konya büyüklüğünde tarımsal alana sahip olan Hollanda neleri doğru yapıyor ve uzmanlar, Hollanda’nın Türkiye’den katbekat fazla tarımsal ihracat yapmasını nasıl açıklıyor? İşte Türkiye ve Hollanda tarımıyla ilgili olarak dikkat çeken 10 fark.

banner255
10 maddede Türkiye-Hollanda tarım karşılaştırması
banner200

Hollanda’nın coğrafi koşulları göz önüne alındığında en zor şartlarda tarım yapan ülkelerden biri olduğu aşikar. Topraklarını büyük oranda denizden kazanmış ülkede, güneşli gün sayısı da oldukça az. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Hollanda tarım ihracatında dünya ikincisi. Hollanda İstatistik Bürosu'nun verilerine göre ise tarımsal ihracatı 100 milyar euroyu aşmış durumda.

Konya büyüklüğünde tarımsal alana sahip olan Hollanda neleri doğru yapıyor?

Uzmanlar, Hollanda’nın Türkiye’den katbekat fazla tarımsal ihracat yapmasını nasıl açıklıyor?

Tarımsal hasıla bakımından dünyada 7’nci ve Avrupa'da 1’inci sırada yer alan Türkiye nerede yanlış yapıyor? Biyolojik çeşitliliğin Avrupa'da en az olduğu ülke konumundaki Hollanda kıt kaynak ve zor şartlara rağmen güçlü bir tarım ekonomisine ve üretim kapasitesine nasıl ulaştı?

İŞTE ARADAKİ FARKLAR 

1) Hollanda, 7 yıllık tarım bütçesi yapıyor. Hollandalı çiftçi 7 yıl boyunca hangi ürüne ne kadar destek alacağını biliyor. Çiftçi her aşamada denetleniyor ve her yıl üretimi kalite olarak puanlandırılıyor.

Türkiye’de uzun ve istikrarlı tarım politikaları yapılmıyor. Tarıma destek veriliyor ama sonuçları takip edilmiyor. Bütçeye konulan para adeta dağıtılıyor, desteğin sonucuna bakılmıyor. 

2) Hollanda, dünyanın en başarılı tarım üniversitesi olan Wageningen’e ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’de çok sayıda ziraat fakültesi var ama eğitim kalitesi oldukça düşük. 

3) Hollanda, tarlaları nadasa bırakmak yerine akılcı münavebe uygulamaları ile toprakları bir taraftan ıslah ederken diğer taraftan verimliliği artırıyor. 

Türkiye’de ilerici planlar ve modern tarım politikaları oluşturulmadığı için rekolteler düşmüş, tarım toprakları yavaş yavaş çorak topraklar haline gelmiştir. 

4)Hollanda üretimin her aşamasında aklı, bilimi ve teknolojik gelişmeleri kullanıyor.

Türkiye, tarım teknolojisinde çok gerilerde. Çiftçi yaş ortalaması oldukça yüksek.

5)Hollanda domates yerine ileri teknoloji isteyen domates tohumunu üretiyor. 

Hollanda'dan kilo hatta gram ile domates tohumu alan Türkiye, büyük emek ve maliyetlerle ürettiği domatesi TIR'larla ihraç ediyor fakat Hollanda kadar kazanamıyor.

6) Hollanda kooperatifleşmeye önem veriyor. Ar-Ge, pazarlama, uzun ve sürdürülebilir bir tarım politikası uyguluyor.

Türkiye’de tarımı destekleyip ekonomiye katkısını artıracak politikalar üretilirken ne bir kooperatifin ne de uzmanların görüşü alınıyor. Genelde ithalata dayalı tarım politikaları benimseniyor. Üreticileri ve artan gıda fiyatlarını "ithalatla terbiye etme" yoluna gidiliyor. Et fiyatı artınca et, buğday fiyatı artınca buğday, pirinç fiyatı artınca pirinç ithal ediliyor. 

7) Hollanda’nın tarım alanında ilerlemesinin en önemli nedenlerinden birisi uzmanlaşma. Seralar ve üreticiler çoğunlukla tek bir ürün üzerine uzmanlaşıyor. 

Türkiye’de ise, bir önceki yıl hangi ürün para ettiyse o ürünün planlaması yapılmadan kara düzen ekimi yapılıyor.

8) Hollanda’da tarımda kooperatifleşme çok önemli. Çiftçinin ne yetiştireceğine kooperatif karar veriyor. Kooperatifteki yönetici ve mühendisler çiftçiyle ekeceği ürünün getiri hesabını yaparak doğru ürünü belirliyorlar. Ekim yapılacak ürünler onaylandıktan sonra, ekim için plan ve program yapılıyor ve ona göre çalışma başlatılıyor. Çiftçiler üretimin her aşamasına uzman kooperatif yetkilileri ile iş birliği içerisinde karar veriyor. Hasat zamanı da personel desteği sağlanıyor ve hasat yapılıyor.

Türkiye’de tarımsal kooperatifler sayı bakımından yeterli olsa da etkinlikleri ve verimlilikleri istenilen düzeyde değil. Kooperatifçilikte PANKOBİRLİK’i örnek gösterebiliriz. PANKOBİRLİK yurt genelinde güçlü bir örgütlenmeye sahip fakat ülke tarımında karar aşamasında yetkili değil.

9) Hollanda’da tarım yapan nüfus azalıyor ama buna rağmen tarıma ayrılan alanların büyüklüğü aynı kalıyor. 

Türkiye’de hem çiftçi hem de ekilebilir tarım arazisi azalıyor.

10) Hollanda, sınırlı topraklarının farkında ve bu yüzden çevreye duyarlı, sürdürülebilir bir tarım politikası izliyor. Tek olmak yerine birlikte hareket etmeyi benimsiyor.

Türkiye gibi tarımsal potansiyeli çok yüksek bir ülkede, 4,1 milyon hektar tarım arazisi boş duruyor. 

Peki, Türk tarımının istenilen düzeye gelmesi için sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızla destek verin. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 12:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

Ziraat Meslek Liseleri vardı eskiden, neredeyse hepsi kapandı. Ziraat fakültelerinin sürüsüne bereket, lakin alayını toplasan doğru düzgün bir fakülte bile etmez. Bence, daha çok İmam Hatip okulu açalım, bu okullardan mezun olanları çiftçi yapalım, üç İhlas bir Fatiha ile işi halledebilirler. Hem de bütün oylar yine Akpartiye gider. Amma, Allah emaneti ehline vermeyene asla yardım etmeyecektir.

tarımcı
tarımcı - 2 yıl Önce

eee bu 10 madde içinde ilahiyatçı mimar kaymakam vb mesleklerin bakanlıkta üst düzey yönetici olur demiyor. ama bizim manevi yönümüz güvenliğimiz sosyal yapımız mülki idaremiz mimari tarımımız ..... daha iyi olmalı değilmi yani

Hollandalı ne bilsin!
Hollandalı ne bilsin! - 2 yıl Önce

6 ve 8. maddelerde öne çıkan hususlarla ilgili olarak; onların Tarım Kredi tecrübesine ihtiyaçları var asıl! Senede maaşınıza iki kere zam yapacak kişileri yönetim kuruluna seçmek, tahsil edilemeyen alacakları açılan yeni kredilerle ödenmiş gösterip (pisliği halının altına süpürmek) tahsilatı yüksek göstermek ve üstüne bir de bundan prim almak, batırdığın iştiraklerden bile zamlı ücretler almak, birde şurayı görelim dediğon yere görev çıkartıp, günlük 2000 liradan fazla ayı hüpletmek, eş dost aile gezmesine tahsisli lüks araçlar almak, ikram faturalarını da aynı niyetle sonuna kadar kullanmak... Elim 'gavuru' ne bilsin işte bunları, müslüman değiller ki; hele hele sakal sünnetini değil, cerrahi sünneti bile bilmez kefereler:))

Hacı Hüseyin böge
Hacı Hüseyin böge - 2 yıl Önce

Aksaray bölgesinde tarım yapıyorum sulamada elektrik kullanıyoruz kazandıgımızı elektrikte veriyoruz tarımda kullanılan elektrikten bari kayıp kaçak badeli almayın

Osman yağlıkara
Osman yağlıkara - 2 yıl Önce

Üretici birlikleri kurularak üretim planlaması yapılmalıdır. Çiftçiye yapılan destek nakti değil mazot, elektrik, gübre ve ilaç ta alınan vergiler sıfırlanmalıdır..

Hacı Hüseyin böge
Hacı Hüseyin böge - 2 yıl Önce

Tarımla ilgili kararlar maşa başında alındığı için sahada tarlada çalışanın fikrinde alınsa ozaman olur birde çifci kooparatif leri ziraat odaları çiftçiyi sömürmek yerine çifçiye hizmet ederse tarım ilerler

ramazan erden
ramazan erden - 2 yıl Önce

yerli tohum ve genç çiftçi olmadığı sürece çok zor

Tarlacı
Tarlacı - 2 yıl Önce

Yazılan maddelerin çoğuna katılıyorum, ancak bu sistemlerin ülkemizde uygulamaya konulması için ciddi bir irade ve uygulayıcının ( Siyasi menfaat ve beklentilerden uzak Bakanlığın en tepeden en alttaki personeli) gerekli olduğunu düşünüyorum.
1-Hollanda ihraç ürünlerinin büyük kısmını Afrika ve Asya ülkelerinde ürettirip kendi ülkelerinden pazarlamaktadır.
2- Hollanda’nın ekiliş üzerine düşen yağışı ülkemizle kıyaslanmayacak derecede fazladır. Zaten bu gibi yerlerde Nadas yapılmaz. Ama ülkemizde yağışın 250-300 mm olan bölgelerinde sulama imkanı da bulunmuyorsa Nadas yapılması mecburidir.
3- Ülkemizin 4,1 milyon hektar tarım arazisin boş duruyor ifadenize de katılmıyorum. Bu alanların büyük kısmının nadas uygulaması zorunluluğunda kaynaklandığını düşünüyorum. Ancak mevcut potansiyelimizi daha verimli kullanamadığımız doğrudur.


banner151

banner251