Tarım İl Müdürlüğü: Üreticiyi sertifikalı tohum konusunda bilgilendirdi

Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, sertifikalı fidan ve tohum desteklemesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

banner255
Tarım İl Müdürlüğü: Üreticiyi sertifikalı tohum konusunda bilgilendirdi
banner200

Bilgilendirme toplantısında konuşan Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, sertifikalı fidan ve tohumun ülke tarımı için çok önemli olduğunu vurguladı. Yıldız, “Burada istenen özelliklerde fidan ve tohumu elde etmek bunun için de uzun bir araştırma ve deneme sonuçlarından elde edilen bu fidan ve tohumlar sertifikalı hale getiriliyor. İlaçlara ve hastalıklara karşı hassasiyetleri ve tepkileri de ölçülmüş oluyor. Bu sayede verim ve kaliteyi artırmak hem de hastalıklara karşı daha dayanıklı, insanların tüketimini karşılayacak isteklerde ürün çıkarmak amaçlanmıştır” dedi.

Yıldız, şunları kaydetti:

“Eskiden vatandaşımız elindeki tohumu istediği gibi kullanabiliyordu. Herhangi bir hastalığa, ilaca veya gübreye karşı tepkisi bilinmiyordu ve bu da hastalığın bulaşma kaynağı olabiliyordu. Onun için de sertifikalı tohum ve fidan kullanımına Devletimiz de Bakanlığımız da büyük desteklemeler veriyor. Bu desteklerle birlikte sertifikalı fidan ve tohum kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bunun için çiftçilerimizi doğru ve zamanında bilgilendirmeliyiz. Bakanlığımızın verdiği desteklemeleri kayıt altına alırken de dikkatli olmamız gereklidir. Çünkü verdiğimiz desteklerde 80 milyon insanımızın hakkı var." dedi.

Ziraat Mühendisi Selçuk Kılıç ve tekniker Hakan Kayılı'nın sertifikalı tohum konusunda yaptığı sunumun ardından toplantı sona erdi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251