Manisa Valisi: Seralarda incelemelerde bulundu

Manisa Valisi Ahmet Deniz, muz üretimi yapılan jeotermal sera tesislerinde incelemelerde bulundu.

Manisa Valisi: Seralarda incelemelerde bulundu
banner200

Manisa'nın Salihli İlçesi'nde Örtüaltı üretim gerçekleştiren ve Türkiye'de bir ilk olarak jeotermal enerji kaynaklarıyla ısıtılarak muz üretimi gerçekleştiren Lider Tarım Jeotermal Sera Tesislerini ziyaret eden Vali Deniz, burada işletme yetkililerinden bilgiler aldı. Muz ve domates üretimi yapılan seraları gezerek salkım halindeki domatesleri yakından inceleyen Vali Ahmet Deniz'e Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk ve şirket Genel Müdürü Erdem Çelik, yürütülen tarımsal çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

GİDEREK YAYGINLAŞIYOR

Manisa'nın tarım, hayvancılık ve sanayi yanında alternatif enerji kaynakları ile de adından söz ettiren bir il olduğunu belirten İl Müdürü Öztürk; “Tarım ve sanayinin göz ardı edilmeden, ülke kaynaklarının çevre duyarlılığı ile en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. İklime bağlı kalmadan, kısmen ya da tamamen kontrollü olarak üretime imkân sağlayan örtüaltı yetiştiriciliği Manisa'da giderek yaygınlaşmaktadır. Örtüaltı yetiştiriciliğinde en önemli gider kalemini ısıtma masrafları oluşturduğundan dolayı jeotermal enerji kaynakları ön plana çıkmaktadır. Manisa, jeotermal enerji ile ısıtılan sera varlığı bakımından İzmir İlinden sonra ikinci sırada yer almaktadır” dedi.

GELİŞTİRİLEREK DEVAM EDİLMELİ

Vali Deniz, tarımı ve sanayisi ile ülkemizin potansiyeli en yüksek illerinden olan Manisa'da jeotermal enerjinin tarımsal üretimde başarıyla kullanıldığını ve daha da geliştirilerek devam etmesi gerektiğini belirterek şirket yöneticilerine çalışmalarında başarılar diledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE

banner251