Kivi üreticilerinin pazarlama sorunu çözülecek

Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar, Altınova İlçesine bağlı Subaşı beldesinde kivi üreticileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

banner255
Kivi üreticilerinin pazarlama sorunu çözülecek
banner200

Yalova İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve Altınova İlçe Müdürüyle birlikte akşam saatlerinde Subaşı Kivi Üreticileri Birliğini ziyaret eden Yalova İl Müdürü Parıldar, Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı ve birlik üyeleriyle buluştu.

İl Müdürünün ziyaretinden çok memnun olduğunu ifade eden Başkan Tunalı Kivi üretimiyle ilgili yaşadıkları sorunları dile getirdi. Mustafa Tunalı, Subaşında yaklaşık 300 Kivi yetiştiricisinin bulunduğunu bunların ancak 34' ünün birliğe üye olduğunu, birliğe üyeliğin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini ve ancak bu şekilde sorunlarının çözülebileceğini fakat bir türlü bu birlikteliği sağlayamadıklarını söyledi. Türkiye Kivi üretiminin yaklaşık yarısına yakınını bölgelerinde ürettiklerini ifade eden Başkan Tunalı buna karşın ürünlerini yeterli fiyattan pazarlayamadıklarını, kiviyi hallere gönderme yerine direk pazarlama yöntemi geliştirmeleri gerektiğini ve bu sorunu çözecek profesyonel bir sistemin kurulması gerektiğini anlattı.

Başkan Tunalı ve Birlik üyelerinin kivi ile ilgili öne sürdükleri sorunları not alan İl Müdürü Suat Parıldar yaptığı değerlendirmede pazarlama sorunu ile ilgili bir çalışma başlatacaklarını, Üretilen kivilerin kurutularak pazara sunulması ile daha yüksek gelir elde edilebileceğini, kivinin yanında başta hurma ve diğer meyvelerin kurutulması için kurulması düşünülen tesis ile ilgili Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Çiftlikköy ve Altınova Belediye Başkanları ile görüşeceklerini söyledi.

Ayrıca 2016 yılı Genç Çiftçi Projesinden Subaşında 1 çiftçinin yararlandığını, 07 Nisan Cuma günü başvuruları başlayacak olan 2017 yılı Genç Çiftçi Projesinden daha fazla çiftçinin müracaat etmesini arzu ettiklerini, Kırsal Kalkınma Yatırımları Kapsamındaki Ekonomik Yatırım Programının da çok yakında açıklanacağını ve Subaşı'lı yatırımcılardan kivi veya başka tarımsal konularda % 50 Hibe destekli projeye ilgi göstermelerini beklediğini ifade eden Suat Parıldar ve beraberindekiler gecenin bu saatinde kendilerini ağırlayan Birlik Başkanı Mustafa Tunalı ve yönetim kurulu üyelerine teşekkürlerini ifade ederek tekrar görüşmek üzere beldeden ayrıldı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251