Kadın çiftçiler için lavanta demonstrasyonu kuruldu

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, "Itrî ve Tıbbî Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi" Projesi kapsamında kadın çiftçilerle lavanta demonstrasyonu kurdu.

Kadın çiftçiler için lavanta demonstrasyonu kuruldu
banner200
banner217

Demonstrasyon kurulum esnasında açıklamalarda bulun Tarım ve Orman İl Müdürü Emine Sever, “İnönü İlçesi Oklubalı Mahallesinde kadın çiftçilerimiz için düzenlenen ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu’nda verilen bilgilerin uygulamalı olarak hayata geçirilmesi amacıyla, bu yıl ilk etapta Mahalle çiftçilerimizden Nuriye Dedeoğlu'na ait tarlada İnönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve kadın çiftçilerimizin işbirliğiyle 2,5 Dekar alana 2000 adet lavanta fidesi dikilerek demonstrasyon kurulmuştur. Bölgemiz iklim şartlarına göre, ilk dikim sırasında verilen can suyu haricinde su istemeyen lavantadan, üreticilerin nadasa bıraktığı, kıraç veya sulama imkânı kısıtlı, eğimli, toprak yapısı iyi olmayan, kıraç arazilerde de verim alınabilmektedir. Bu sayede engebeli, kullanılmayan, kırsal ve parçalı tarım arazilerinde yetiştirilebilen lavanta Milli ekonomiye de katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Sever, şunları kaydetti: “Dünya tarım ticaret hacminde aromatik bitki yetiştiriciliği sektörünün parlayan yıldızı olarak gösterilen "lavanta" dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağ bitkisinden birisidir. Genel olarak lavanta yağı, parfümeri ve ilaç sanayiinde, ayrıca güzel kokusu için de sabun ve diğer endüstri kollarında kullanılmaktadır. İnönü İlçemizde kurulan lavanta demonstrasyonun ilimizdeki kadın çiftçilerimize örnek olacağını ve onları lavanta üretimine teşvik edeceğine inanıyorum.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251