Anız yakanlara idari para cezası kesilecek

Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, anız yakılmasının önlenmesi için alınacak tedbirlerle ilgili olarak çiftçilerin eğitilmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla bir bildiri yayınladı.

Anız yakanlara idari para cezası kesilecek
banner200
banner217

Anız yakılmasının engellenmesi ile ilgili eğitim yayım çalışmalarının her yıl eğitim ve yayım programına alındığı ve çalışmaların aralıksız sürdüğü belirtilen kamuoyu bildirisinde, Valilik Genel Emri ile anız yakılması yasaklandığı hatırlatılarak, "yakanlar hakkında dekar başına 40,87 TL idari para cezası uygulanacaktır" denildi. Anız yakılan alan meskûn mahallere veya orman ya da sulak alanlara bitişik ise bu cezanın beş kat arttığı kaydedildi.

Kamuoyu bildirisinde şunlar kaydedildi:

"Bu bildiri; tarımsal üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak, doğal denge içerisinde toprağın verimliliğinin sürdürülebilirliği için; hububat tarımında hasadı takiben toprağın yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak, anız yakılmasının önlenmesi için alınacak tedbirlerle ilgili olarak, çiftçilerin eğitilmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

ANIZ MUTLAKA TOPRAĞA KARIŞTIRILMALIDIR

İlimiz yaklaşık 7 milyon dekarlık tarım alanı varlığı ile ülkemizin en önemli illeri arasındadır. Bu alanın yaklaşık 5 milyon dekarlık kısmında da hububat tarımı (buğday, arpa, mısır, çeltik) yapılmaktadır. Hububat hasadından sonra tarlada kalan bitki artıklarına(sap, başak ekseni, vb.) anız denilmektedir. Anız organik yapıya sahip olup, mutlak surette toprağa karıştırılmalıdır. Ancak İlimizde hasat sonrasından sonbahar aylarına kadar olan süreçte anız yangınları görülmektedir. Bu durum insanların ve hayvanların yaşam kalitelerini düşürmekte, zarar vermektedir. Evlerimizin içine kadar kül, duman girmekte; toprağımız, hayvanlarımız, tüm doğa anız yangınlarından zarar görmektedir.

Anız yakılmasının engellenmesi ile ilgili eğitim yayım çalışmalarımız her yıl eğitim ve yayım programına alınmakta, çalışmalarımız aralıksız sürdürülmektedir. Bu göreve ilaveten Mahalli Çevre Kurulu Kararı ve 2016/2 sayılı Valilik Genelgesi ile anız yakılan alanların tespiti ve tutulan tutanakların ceza-i işlem için Çevre ve Orman İl Müdürlüğüne gönderilmesi görevi de İl Müdürlüğümüzce gerçekleştirilmektedir. Valilik Genel Emri ile anız yakılması yasaklanmış olup, yakanlar hakkında dekar başına 40,87 TL idari para cezası uygulanacaktır (Anız yakılan alan meskûn mahallere veya orman ya da sulak alanlara bitişik ise bu ceza beş kat artmaktadır).

Anız yangın ihbarı için de 110 İtfaiye, 177 Orman, 155 Polis, 156 Jandarma aranacaktır.

YORUM EKLE
banner151

banner251