2022 yılı yem bitkileri desteğinde bir önceki yıla göre hiçbir artış yapılmadı. Yem bitkileri desteği 2021 yılı destek miktarı ile aynı tutuldu. Ülke hayvancılığında yem bitkisi yetiştiriciliğinin önemli bir yeri bulunmasına rağmen destek miktarında bir artış yapılmaması eleştirileri de beraberinde getirdi. 

2022 YILI YEM BİTKİLERİ DESTEĞİ NE KADAR? 

2022 yılı yem bitkileri desteği olarak; Çok yıllık yem bitkileri (sulu) 90 TL/da, Korunga (sulu/kuru) 90 TL/da, Kuru ekilişler 40 TL/da, Silajlık ekilişler (sulu) 100 TL/da, Tek yıllık yem bitkileri (sulu/kuru) 60 TL/da, Yapay çayır mera 150 TL/da. 

Tarım Bakanlığından yeni destek kalemi: Karkas ete satışta destek verilecek! Tarım Bakanlığından yeni destek kalemi: Karkas ete satışta destek verilecek!

yem bitkileri desteği-1

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÖNEMLİ DUYURU!

Şırnak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 2022 yılı yem bitkisi desteği ile ilgili bir duyuru yaparak, destek icmallerinin askıya çıkarıldığını bildirdi. Çiftçinin destek ödemelerinde bir mağduriyet yaşamaması için askıdaki icmallerin mutlaka kontrol edilmesini isteyen İl Müdürlüğü, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:  “2022 Yem Bitkileri Desteği Askı İcmalleri 05.12.2022 tarihinden itibaren 5 gün süre ile İl/İlçe Müdürlüklerinde, Muhtarlıklarda ve Kurumumuzun web sayfasında askıya çıkarılmıştır. Kontrollerin yapılarak varsa itirazların yazılı olarak 16.12.2022 tarihi mesai bitiminden önce İl/İlçe Müdürlüklerine yapılması gerekmektedir”