Bolu'da 2023 yılı Bitki Sağlığı Programı kapsamında bulunan Süne Mücadelesi çalışmalarının temelini oluşturan sürveylerden Kıymetlendirme Surveyi saha çalışmaları İl ve İlçe Müdürlükleri teknik ekiplerince devam ediyor. 

Çalışmalar Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü talimatı ile 8 Mayıs 2023 tarihinden itibaren başladı. 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat, şunları kaydetti:

“Dünyada ve ülkemizde buğday başta olmak üzere tahıl grupları temel besin maddesi olarak ön plana çıkmaktadır. Buğdayın ana zararlısı olan süne (Eurygaster spp.) verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen en önemli etmendir. Süne popülasyonunun yoğunluğunun yüksek olduğu yer ve yıllarda mücadele yapılmaması durumunda %100'lere varan oranlarda zarar meydana gelmektedir.

Özellikle günümüzde gıdanın sahip olduğu stratejik önem dolayısıyla, bir kök hububatın, bir danenin korunması zayi edilmemesi zaruri olmuştur. Müdürlüğümüz koordinatörlüğünce il ve ilçe personellerinden kurulan teknik ekiplerimiz, bölgelerindeki hububat arazilerinde süne zararlısının olabileceği yerleri belirleyerek çalışma yapmaktadır. İlimiz hububat ekim alanlarında gerçekleştirilen Surveyler sırasında tarlalar diğer hastalık ve zararlılar açısında da kontrol edilmektedir. Sünelerin bıraktığı yumurtalardaki parazitlenme miktarı ve bu alanlardaki faydalı böcek yoğunluğunu tespit eden ekipler, olası kimyasal mücadeleyi gerektirecek durumlarda çiftçilerimiz ayrıca bilgilendirilecektir.

Bolu'da fındık üreticisine 2,5 milyon lira destek ödemesi Bolu'da fındık üreticisine 2,5 milyon lira destek ödemesi

Gereksiz ilaçlama vs. kaçınılması,  doğadaki diğer canlıların yaşamlarına etki etmemek açısından İl Müdürlüğümüz duyuruları doğrultusunda hareket önem arz etmektedir” 

buğdaysüne

Önemli uyarı: Üreticilerin karşılaştıkları olumsuz durumları İl Müdürlüklerine bildirmeleri istendi.