Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Toprak Mahsulleri Ofisi üreticilerimizin yanında yer almak ve mağduriyetlerin giderilmesi adına TMO ile yürütülen görüşmeler olumlu sonuçlandı. Bu kapsamda TMO Bolu’lu üreticilerden Arpa ve Buğday alımı yapacaktır. Ayrıca arpa ve buğday üreticilerimize buğday için kilogram başına 1 lira, arpa için kilogram başına 0,50 lira TMO alım prim desteği ödenecektir. 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Kurumlarımızın işbirliği ve dayanışması ile Bolu’da üreticilerimiz artık buğday ve arpalarını önümüzdeki haftadan itibaren haftanın 3 günü Bolu merkez ve 3 günü Göynük ilçemizde olmak üzere ofisimize verebileceklerdir. 

Ofise satış yapacak çiftçilerimizin;

1-Herhangibir bankadan TMO hesabı açtırması, 

2-ÇKS'ye kayıtlı olma, 

3-Aşağıda belirtilen bağlantıdan randevu alınması gerekmektedir. 

Randevu bağlantı; http://randevu.tmo.gov.tr/tmoHars/

Yukarıdaki şartları taşımayan üreticilerden ürün alınmayacaktır. 

Bunun yanında bir diğer güzel haberde; Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı arpa ve buğday üreticilerine, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım primi desteği ödenecektir.  Buna göre, bu yıl Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olarak arpa ve buğday üretimi yapan, ürettikleri ürünlerini TMO'ya satan ve bu satışlarını alım satım belgesi ile belgelendiren çiftçilere, buğday için kilogram başına 1 lira, arpa için kilogram başına 0,50 lira "TMO Alım Primi Desteği" ödemesi yapılacaktır. 

Destekleme ödemeleri, Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerince ÇKS'ye göre oluşturulacak icmaller esas alınarak Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak. Ödemeler, bütçe imkanları dahilinde 2022 yılı içinde Bakanlık bütçesinden banka aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

Devletimiz üreten Bolu’muzun üreten çiftçilerinin yanında olmaya devam etmektedir. Üreticilerimize hayırlı olsun, ürünleri bol, kazançları bereketli olsun” dedi. 

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl /İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz."