Bolu genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaşması, kırsal alanda gelir kaynaklarının arttırılması, köyden kente göçün önlenmesi amacıyla uygulanacak olan "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" projesi kapsamında Valilik ve Ziraat Bankası Sakarya Bölge Yöneticiliği arasında protokol imzalanmıştı.

Proje kapsamında yetiştiricilere T.C. Ziraat Bankası tarafından ‪250.000‬ TL’ ye kadar faizsiz kredi 2 yılı ödemesiz geri kalanı 5 yılda ödenmek üzere kullandırılacak. Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesine başvuru yapmak isteyen yetiştiricilerin, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize 18.07.2022 ile 26.08.2022 tarihi arasında şahsen müracaat etmesi gerekiyor.

bolu

250 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ İÇİN KİMLER BAŞVURUYAPABİLECEK? BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olması,

-Protokol tarihi itibariyle faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olması,

-Projede yer alacak yetiştiriciler, İlçe merkez ve köylerinde ikamet ediyor olmalıdır.

-Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve damızlık küçükbaş hayvan ve yeni doğacak yavruları barındırma kapasiteli barınağa sahip olması,

-Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan meradan/otlaktan başvuru tarihi itibariyle ve proje süresince yaralanıyor/yararlanacak olması,

-Yıllık kaba yem ihtiyacının asgari %50' sini yetiştirme imkânına sahip, buna uygun tarlasının bulunması ve/veya kiralanması

-Proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte, belirlenen ırklara sahip dişi küçükbaş hayvan varlığını asgari 100 (yüz) başa ulaştırmalı ve Proje kapsamında kullanacağı yatırım kredisinin devamı boyunca proje kapsamındaki ırklara sahip dişi hayvan varlığını 100 başın altına indirmemelidir.

-İşletme kayıtlarının TÜRKVET kayıtları ile mevcut hayvan sayıları güncel olması gerekmektedir. 

Uygulanacak proje kapsamında Akkaraman, Kıvırcık ve Merinos koyun türlerinden en az 10.000 adet küçükbaş hayvan artışı hedefleniyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından küçükbaş hayvancılıkla uğraşan üreticilerin başvuruları alınacak, değerlendirme neticesinde kredilendirme aşaması için Ziraat Bankası Şube Müdürlüklerine sistem üzerinden yönlendirilecek. Kredilendirmesi uygun görülen yetiştiricilere hayvan temini için süreç başlayacak.

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilir.