GÜBRETAŞ 2016’yı zararla kapattı!

2015 yılını 89.4 milyon lira net karla kapatan Gübretaş, 2016 yılında 68.7 milyon lira zarar açıkladı.

GÜBRETAŞ 2016’yı zararla kapattı!
banner200
banner217

Gübre Fabrikaları T.A.Ş. (GÜBRETAŞ), 2016 yılı finansal sonuçlarını KAP'ta açıkladı. Finansal sonuçlara göre Gübretaş, 68.7 milyon lira zarar açıkladı.

Diğer yandan Gübretaş, vergi dairesine sunulan gelir tablosunda 218.3 milyon lira kar açıklamıştı. Vergi dairesine sunulan gelir tablosunda açıklanan karla, konsolide bilançoda açıklanan zarar arasındaki yüksek fark dikkat çekti.

TEMETTÜ GELİRİ 345 MİLYON LİRADAN 1 MİLYON LİRAYA DÜŞTÜ!

Gübretaş, 2016 yılında zarar açıklarken bir olumsuz haber de İran'daki yatırımı olan Razi'den geldi. Gübretaş tarafından KAP'a dün yapılan özel durum açıklamasında, İran'daki bağlı ortaklığı Razi Petrokimya'dan 2016 yılı için 1 milyon 100 bin lira temettü geliri elde edildiği duyuruldu. Razi Petrokimya'dan geçen yıl Gübretaş'a gelen temettü geliri ise tam 345,2 milyon lira idi.

Konuyla ilgili olarak KAP'a gönderilen özel durum açıklamasında, şunlar kaydedildi: “Şirketimizin İran'da yerleşik bağlı ortaklığı Razi Petrochemical Co. şirketinin 2016 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı 11/03/2017 tarihinde Tahran/İran'da yapılmıştır.

Genel Kurulda; Razi Petrochemical Co.'nun tahakkuk etmiş ve dağıtılabilir kâr tutarının 19.600.000.000 İran Riyal'ine tekabül eden kısmının temettü olarak dağıtılması kararı alınmıştır. Şirketimize isabet eden tutar ise 9.580.887.183 İran Riyali olmuştur. (10.03.2017 tarihli TCMB gösterge alış kuru 100 IRR 0,01149 TL üzerinden 9.580.887.183 İran Riyali = 1.100.844 TL)"

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yazık
Yazık - 4 yıl Önce

Ticaret bilen sıradan bir esnafı Gübretaşın başına Genel müdür yapın inanın hem Gübre fiyatları düşer hemde şirket kar eder. Güya tarım kredi ortaklarının şirketi ama o ortaklar bir bilselerki şirketi yönetenlerin çiftçiyle tarımla alakalarının olmadığını hatta çiftçinin umurlarında olmadığını İnanın tükürükleriyle boğarlar bu idareci ve yöneticileri.Şirketin zarar etmesi için özel gayret gerekiyorki bu idarevilerde anlaşılan gayret göstermişler.Düşünebiliyormusunuz satış derdiniz yok istediğiniz fiyattan tarım kredi ortağına satış yapıyorsunuz ve zarar ediyorsunuz??? Sayın bakanım teftiş kurulu müfettişlerinden faaliyetlerle ilgili rapor alma zamanı geldi galiba...

Zenginlesme
Zenginlesme - 4 yıl Önce

Kim olursa olsun, Burokrat, yetkisi olan şirkette işe, satınalmaya el atmakla ve adamlarını doldurma ile başlarsa, şirket kaçınılmaz sona ilerlemeye devam edecektir.

- 4 yıl Önce

Bizzi kazıkladılar yıllarca Tarım kredi ile şimdi zarar.Yanlış yönetildi Arpalık adam bolluğu yazıklar olsun.İranda ne işiniz var Bedrettin nin hatası.

Beceriksiz satış ve yönetim
Beceriksiz satış ve yönetim - 4 yıl Önce

Ahbap çavuş ilişkisi ile satış yaparsanız çiftçi hep kaybeder.
Gübretaş kimsenin çiftliği olmamalı.
Yazık ediyorsunuz.
Yarın elinizden alacaklar böyle giderseniz.
Önce Tkk Yönetimi profesyonelleşmeli ve bu işi bilenlere iade etmeli. Odak olmadan sonuç olmaz.
Gübretaş yönetimini da sil baştan yenilemeliler.
Reis,tüm sorumluları 16 nisandan sonra yuvarlayacaktır.
Balta. Tüm zamanların en kötü Yöneticisi iken ne konuşuyor. Gitsin o ve avanesi umde'nin hesabını versin önce. İki bina Nasıl dikildi. Ve ümde niye battı. Hesap ver önce.

- 4 yıl Önce

Bunlar ne iş yapar diğer firmalar nasıl büyüyor siz pazar aramadan bize yıllardır kazık fiyattan satış yaptınız.Kısaca şirketi peşkeşlediniz adam bolluğu yazık.Bizim hakkımızı ALLAH sizden alsın.

bAŞARI
bAŞARI - 4 yıl Önce

Ne oldu şimdi? Bu başarının sebepleri nelerdir? Kamu oyunu birileri bilgilendirebilir mi?

yapmayın
yapmayın - 4 yıl Önce

Değerli yorumcular; yok pahalı yok bizi şöyle yaptı böyle yaptı demk doğru değil Gübretaş olmasa gübre fiyatları ne olur dışarda çok iyi bilirsiniz.Bu 2 yıldır kimse gübre pahalı diyemez. piyasda şu an en ucuz gübretaş ürünleri.

- 4 yıl Önce

YAPMAYIN isimli yorumcu .Kardeşim ne yapmıyacağız yıllardır bunlar bize piyasadan yuksek gubre satmadılarmı yalanmı.Tarım kredinin arpalığı orası içlerinden bilenim adam bolluğu BAĞFAŞ .....vs.çşirketler nasıl büyüyor işletme mantalitesi.Hala bize pahalı gubre satıyor üre 1.17.krş. Tüccarda 1.02 krş.aldım Koop .müdürü hacı abi bizden al diyor nasıl alayım.Tüccarın kamyonu Tarım kredinin yanına yanaşıyor % 10 ŞAKIR ŞAKIR GUBRE SATIYOR.KOOP.Müdürü kahroluyor.Malesef bunlar gerçekkk.Bizim kuruluşumuz bizi üzüyooorrrr.SAYGILAR


banner151

banner251