31.9 milyon liralık nakit avans çiftçinin hesabına yattı

Bundan 15 gün önce 23.6 milyon liralık motorin desteği veren Konya Şeker, bugün (Çarşamba) de 31.9 milyon liralık nakit avans desteği veriyor. Üreticilerin banka hesabına yatan nakit avans desteği ile Konya Şeker'in bu yıl sağladığı ayni ve nakdi desteğin miktarı 106 milyon lirayı buldu.

31.9 milyon liralık nakit avans çiftçinin hesabına yattı
banner200

Bu yıl Konya Ovası'nda havaların bol yağışlı olması sayesinde pancar ekimlerinin iyi ve güzel bir ortamda yapılmasının üreticilerin yüzünü güldürdüğünü ve bu yıl hem hububatta, hem de şeker pancarında bol ve bereketli bir yıl beklendiğini belirten Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, “Bu yıl yağışların bol olması üreticilerimizi ve bizi de sevindiriyor. Yağışların yoğun olması yüzünden zaman zaman ekimlerde gecikmeler oldu ama yağmur berekettir, sonu üreticilerin yüzünün gülmesine yol açacak. Yağışların bol olması nedeniyle birçok bölgemizde “Şükür” dualarına çıkıldı. Rabbimizin verdiği rahmete “şükür” edildi. Biz de zaman zaman üreticilerimizle ve çiftçilerimizle birlikte şükür dualarına katıldık ve hep beraber Rabbimize şükrettik” dedi.

HER ZAMAN ÜRETİCİNİN YANINDA OLDUK

Konya Şeker'in bir çiftçi kooperatifi şirketi olduğunu ve üreticilere her koşul ve şartta destek olduklarını, her zaman üreticinin yanında olduklarını kaydeden Konuk, Konya Şeker'in hem iyi günde hem dar günde üreticinin yanında olduğunu vurgulayarak, hava şartları iyi diye üreticiyi desteksiz bırakamayacaklarını ve her zamanki gibi yine motorin ve avans desteklerini bir kaç gün erken verme geleneğini sürdürdüklerini belirterek şunları söyledi;

MOTORİN ARDINDAN NAKİT AVANS

“15 gün önce üreticilerimize tarlada işin gücün zirvede olduğu dönemde onların ihtiyaçlarını gidermek için 23.6 milyon liralık motorin desteği verdik. Bugün (Çarşamba) de yine üreticilerimize 31.9 milyon liralık avans desteği veriyoruz. Üreticinin üretirken önündeki sıkıntı sadece motorinden ibaret değil. Motorin yardımını yaptık ama bir taraftan da üreticilerimizin ekonomik sıkıntıları var. Üretici ekim yapacak, elektrik kullanacak ki tarla harekete geçebilsin. Elektrik demek, su demek, para demektir. Paranız yoksa elektriği kullanıp suyu tarlaya indirme şansınız yok. Yani üretici üretmek için tohuma, gübreye, motorine ne kadar ihtiyaç duyuyorsa bir o kadar da nakit paraya ihtiyaç duyuyor. Bizim asli görevimiz üreticilerimizin üretimlerini sürdürmek için ihtiyacı olan her şeyi onlara temin etmektir. Biz de bu görevi 15 gün önce motorinle yaptık, şimdi de nakit avansla yapıyoruz. Yani üreticilerimizi namerde muhtaç etmeyecek şekilde destekliyoruz.”

Öte yandan, Türk tarımının öncüsü ve sektörün lideri olan Konya Şeker'in, tarımın dünyadaki oyun kurucularından birisi olduğunu ve bu pozisyonlarının gereğini eksiksiz yerine getirdiklerini, kurumun gücünü üreticinin daha çok desteklenmesine kanalize ettiklerini söyleyen Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, “Bizim yaptığımız her çalışma üreticilerimiz içindir. Geçen hafta 23.6 milyon lira tutarında motorin desteği verdik. Bu haftada 31.9 Milyon Lira tutarında nakit avans dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Birileri su parası elektrik parası diye üreticinin kapısına dayanmadan biz üreticinin meselesine çare üretiyoruz. Bizim görevimiz onların sıkıntıya düşmesini önlemek, onların başını önüne eğdirmemektir. Bu kurumun gücü onların gücü ve güvencesidir” diye konuştu.

KAMPANYA DESTEĞİ 106 MİLYON LİRAYA ULAŞTI

Konya Şeker tarafından 2015-2016 yılı kampanya döneminde üreticilere verdiği destek, toplamda 106 milyon liraya ulaştı.

YORUM EKLE
banner151

banner251