Zayıflama hapları için bakanlık harekete geçti

İnternet sitelerinden satışa sunulan zayıflama hapları için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçti. New FX 15 isimli haplar piyasadan toplatılırken, 36 internet sitesi için de suç duyurusunda bulunuldu.

banner255
Zayıflama hapları için bakanlık harekete geçti
banner200

Bazı basın ve yayın organlarında Batman'da bir internet sitesi aracılığıyla zayıflattığı iddiasıyla satılan FX 15 isimli ürünü kullanan R.D. isimli genç kızın rahatsızlanarak yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdiği haberleri üzerine bakanlık harekete geçti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, HHS Bitkisel Ürün Tanıtım Dağ ve Pazarlama adına Prolife FX15 isimli üründe ilaç etken maddesi sibütramini tespit edilmesi üzerine ürünler piyasadan toplatıldı. Yürütülen çalışmalar neticesinde ürünün satışa sunulduğu 36 internet sitesine suç duyurusunda bulunuldu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Bakanlığımızca yapılan rutin denetimde ayrıca Prolife FX15 isimli ürüne benzer New FX 15 isimli başka bir üründen alınan numunelerin analizleri sonucunda da sibütramin ilaç etkin maddesi tespit edilmiştir ve sorumlular hakkında ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca New FX15 adlı ürün 24.07.2013 tarihinde ifşa edilerek kamuoyuna duyurulmuştur. Yine Bakanlığımızca yapılan incelemede söz konusu ürünün bazı internet sitelerinde mevzuata aykırı olarak reklam ve tanıtımının yapıldığı görülmüştür. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında bu ürünün mevzuata aykırı olarak reklam ve tanıtımının yapıldığı tespit edilen internet siteleri 6502 sayılı Kanun kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bildirilmiştir.

Haberde bahsi geçen FX 15 isimli ürün için Bakanlığımızca verilmiş bir ürün onayı bulunmamaktadır. Bakanlığımızca onay verilen takviye edici gıdalar listesi ggbs.tarim.gov.tr adresinde yer almaktadır. Bu nedenle haberlerde geçen ve söz konusu ürünün Bakanlığımızdan onaylı olduğuna dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Takviye edici gıdalar başta olmak üzere tüm gıda maddelerinin; kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı arttırıcı, sigara bıraktırıcı, hastalıkları önleyici, tedavi edici ve iyileştirici ürünlermiş gibi gösterilerek piyasaya arz edilmesi yasaktır. Bu kapsamda bu tür iddialarla satılan takviye edici gıdalar Bakanlığımızdan onay almış olsa bile söz konusu beklentilerin karşılanması amacıyla tüketilmemelidir."

YORUM EKLE
banner151

banner251