Tarım Bakanlığı yapılan başvuruda Adalet Bakanlığını geçti!

2016 Yılı Bilgi Edinme Genel Raporuna göre, vatandaşlar 2016 yılında Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında, en fazla başvurduğu bakanlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı oldu.

Tarım Bakanlığı yapılan başvuruda Adalet Bakanlığını geçti!
banner200
banner217

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşlarına 2016 yılında yapılan başvurulara ilişkin "2016 Yılı Bilgi Edinme Genel Raporu" TBMM'nin resmi internet sitesinde yayımlandı. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, bilgi edinme hakkının kullanımına ilişkin verileri içeren 2016 yılı raporları Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna gönderiliyor ve yasa hükmü gereği Kurulun, hazırladığı 2016 yılı Bilgi Edinme Genel Raporu, TBMM Başkanlığına sunuluyor.

Rapora göre, en fazla başvuru yapılan bakanlık, 59 bin 484 başvuru ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı oldu. Ardından 46 bin 501 başvuru ile Adalet Bakanlığı, 41 bin 803 başvuru ile Maliye Bakanlığı, 35 bin 327 başvuru ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 33 bin 890 başvuru ile ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı listede ilk sıralarda yer aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başvuruların 50 bin 478'ini, olumlu cevaplarken, bilgi ve belgelere erişim sağlandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Niye geçmiş ki?
Niye geçmiş ki? - 4 yıl Önce

Niye geçemeyelim. Bakanlık her zaman birinci kimseye birinciliği kaptırmıyoruz. Niye şaşırıyorlar buna. Bakanlığı çekemeyen çok. Sayın Bakanımız bu işe el atmalı. Demek ki insanlar idarecilerinden kanuni hakkı olan bilgileri alamıyorlar. Bir yerde sıkıntı var . araştırılmalı ve çözüm bulunmalı. İhmali görülen idareciler kanunda ne yazıyorsa ona göre cezalandırılmalı ki bir daha böyle olaylar olmasın. İdarecilerimiz işini bilir

Cıfciler
Cıfciler - 4 yıl Önce

Demekki tarim çok sıkıntı olduğundan hep şikayet gidiyor işler iyi gitmediğinden 1 inci sıraya geçiyor daha fiyat açıklanmadı herkes perişan TMO fiyat açıklamadan randevular dolu dıyorlar biz nasıl ürettik emek verdiysek çiftçinin kara gün dostu olan TMO 1 ton değil 3 bin ton alması lâzım günde hiç kimse madur olmaması lâzım biran önce fiyat versinler ve TMO günlük alım miktarını yüksetsin heryerde alım yapsın ...bizi tefecilerin eline düşürmesinler..çifci milletin efendisidir... maliyet karşılanmıyor bu çifciyi küsürmeyin. MİLLİ tarim projesi vardı ekilmeyen yer alımıyacak diyordunuz daha ekdigimiz ürün para etmiyor diğer yer lerde ekilse nasıl para edecek .TMO elini çekerse alimdan veya bazı yerler kapatırsa çiftçi perişan olur..........

- 4 yıl Önce

Normaldir, biz de başvuruyoz ama taşlara vuruyoz sayelerinde.İlaççısı gübrecisi mazotcusu para bekler,malı verdik ne fiyat veren var ne fiyat acıklayan.
22 milyon ton civari üretim bekleniyo,TMO'nun yapıcagı alım 1,2 milyon ton civarında zaten,toplam ülke üretiminin %7'si bile değil,ona da fiyat acıklamamak için 40 takla atıyolar.

banner151

banner251