" />

Kim bu et spekülatörleri?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, üreticinin tepkisini çeken müdahale kararını savundu. Et fiyatlarında hiç gereği yokken birkaç lira artış olduğunu belirten Çelik, "Ortada spekülatörler var" dedi. Spekülatörlerin maliye açısından canlarını yakacaklarını dile getiren Çelik, geçmişte de spekülatörlere yönelik sert eleştirilerde bulunmuştu. Spekülatörler yüzünden bütün üreticinin cezalandırılması ise dikkat çekiyor.

Kim bu et spekülatörleri?
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bloomberg HT'nin düzenlediği Tarım Zirvesi'nde kırmızı et fiyatlarına müdahale kararı ile ilgili konuştu. Üreticinin tepkisini çeken müdahale kararını savunan Çelik, et fiyatlarında hiç gereği yokken birkaç lira artış olduğunu belirtti. Bu artışın nedenini de spekülatörlere bağlayan Çelik, "Ortada spekülatörler var. Fiyatı yükseltmek için piyasadaki 500 veya bin hayvanı yüksek fiyattan topluyor, fiyatı yükselttikten sonra kendi 10 bin hayvanını piyasaya sürüyor uyanık adam" tepkisinde bulundu.

Spekülatörlerin maliye açısından canlarını yakacaklarını dile getiren Çelik, ancak bu spekülatörlerin kim olduğunu ise açıklamadı. Bakan Çelik'in geçmişte de spekülatörlere yönelik açıklamaları olmuştu.

BİZ REFERANDUM SÜRECİ İLE UĞRAŞIRKEN...

Referandum süreciyle uğraştıkları bir dönemde et fiyatlarının arttığını belirten Çelik, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Bu referandum süreciyle uğraşırken, arada baktık ki hiç gereği yokken et fiyatlarında birkaç lira artış söz konusu oldu. Karkas olarak 24 lira, 24,50'ye kesilen hayvanların bir anda 27 liraya falan kesilmeye başlandığını gördük. Et ve Süt Kurumunun görevi piyasa regülasyonudur. Ette de siz hiç gereği yokken bu süreçten yararlanarak gereksiz ve anlamsız bir artış yaparsanız Et ve Süt Kurumu devreye girer. Girdik ve dedik ki 22,5 liraya karkas et veriyoruz kasaplara.

KASAPLAR NİYE İTİRAZ EDİYOR?

Enteresandır kasaplar itiraz ediyor. Yahu sana ucuz et veriyoruz, niye itiraz ediyorsun? Bırak bu itirazı başkası yapsın. 27 liraya alacağına, sana 22,5 liraya veriyoruz. Neye itiraz ediyorsun.

Bu müdahale piyasayı regüle etme açısından Et ve Süt Kurumunun asli görevidir. Yoksa Et ve Süt Kurumu şu anda 23,80'den hayvanı alıp kesimini yapıyor. O devam ediyor. Bizim üreticiyi mağdur etme gibi, üreticinin elindeki hayvanı görmezlikten gelme gibi bir yaklaşımımız yok. Biz onu destekliyoruz. 'Ahırını doldur, hayvan varlığını artır, biz yanındayız.' diyoruz. Ama ortada spekülatörler var. 10 bin hayvanı var, fiyatı yükseltmek için piyasadaki 500 veya bin hayvanı yüksek fiyattan topluyor, fiyatı yükselttikten sonra kendi 10 bin hayvanını piyasaya sürüyor uyanık adam... Bunların maliye açısından canlarını yakacağız. Buna hakları yok. Keyfi uygulamalara müsaade etmeyeceğiz."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kedidir
Kedidir - 4 yıl Önce

Kedidir kedi

Buzagi dogdugunda Dna tarama
Buzagi dogdugunda Dna tarama - 4 yıl Önce

Spekulatorler her yerde Bakanim Kalitimsal hastalik tasiyip yavrunun .buzaginin anne karnindayken olmesini ,sakat dogmasini.dogduktan sonra 1 ile 6 ay icinde olmesine sebeo olan Canli hayvanDsmizlik gebe duve besilik .dana Damizli sigir ithal edenler. Ve Seperma ithal edenlerlerdir.Neden abd ve avrupada oldugu gibi verimlilik ve ekonomik degeri belirleyen Dna testli taramasini dogan yavrularda yaomazlar.Bu durum spekulatorlerin ekmegine yag surmektedir.Bakanligin buldugu ithakat ile cozum kisa surede iyi orta vadede kotudur.saygilar

- 4 yıl Önce

iki tane kesimlik hayvanım var nerde kestirebilirim

banner151

banner251