Fakıbaba: CHP’li vekilin tezekli eylemine cevap verdi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık'ın 'tezekli eylemine' ve iddialarına cevap verdi

banner255
Fakıbaba: CHP’li vekilin tezekli eylemine cevap verdi!
banner200

Bakan Fakıbaba, yaptığı açıklamada, CHP'li Vekil Arık'ın, kamuoyunu yanlışı bilgilendirdiğini ve kendisine yakışmayan ifadeler kullandığını söyledi.

Fakıbaba, açıklamasında, şunları kaydetti:

“8 aylık dananın fiyatının 6 bin lira ve 10 aylık yem giderinin de 4 bin TL olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Zira ülkemiz genelinden alınan canlı besilik sığır fiyat ortalaması 15,30 TL/Kilogramdır. Besi materyali olarak değerlendirilen erkek sığırlar 250 kilogramdır canlı ağırlığa sahiptir. Buna göre satın alınan besilik sığırın canlı fiyatı, 6 bin lira değil, 3 bin 825 liradır. Besicilerimiz, satın aldıkları hayvanları, kaba ve kesif yem kaynaklarını kullanarak 10 ay değil, 7-8 ay beslemektedir. 7 aylık bir besi süresince kaba ve kesif yem maliyeti 4 bin lira değil, 2 bin 255 liradır. Dolayısıyla canlı besilik hayvan alımı ve yem giderleri toplamı 10 bin lira değil, 6 bin liradır.

HAYVANCILIĞI GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bakanlık olarak besicilerimizin gelirini artırmak ve hayvancılığımızı daha da geliştirmek amacıyla ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu doğrultuda damızlık hayvan sayısını artırmak amacıyla, düve, koç-teke ve manda üretim merkezleri kurulması çalışmalarımız devam ediyor. Üretim merkezlerinin kurulacağı bu illerde canlı hayvan alımına, fiziksel yapıya ve alet-ekipman alımına yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. 30 ilimizi de mera hayvancılığı yetiştirici bölgesi olarak belirledik. Bu illerde de et verimi yüksek düve alımına yüzde 30 hibe desteği veriyoruz. Buzağı kayıplarını azaltmak amacıyla programlı aşılarını yaptırmış 4 ay ve üzeri yaştaki buzağılara da 750 liraya kadar destek veriyoruz.

HAYVANCILIKTA CİDDİ ARTIŞLAR VAR

Hayvancılığın en önemli girdilerinden biri olan yem bitkisi ekilişlerine de önemli desteğimiz söz konusudur. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla önümüzdeki yıl bu kapsamdaki destekleri artırdık. Hayvancılık yapan küçük aile işletmelerinin, yeni kredilerle desteklenmesine yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. Hükümetlerimiz döneminde verilen destekler ve yürütülen projelerle hayvan varlığımızda ciddi artışlar yaşandı. 2002-2016 döneminde kırmızı et üretimimiz yüzde 179 artışla 421 bin tondan 1 milyon 173 bin tona yükseldi.

İTHAL HAYVANLARIN KESİMLERİ İSLAMİ USULLERLE YAPILIYOR

Sayın Vekil, Sırbistan'dan yapılması planlanan et ithalatı ile ilgili kamuoyunu yanıltıcı ifadeler kullanmıştır. Zira ithal edilen ya da edilecek sığırların kesimi, parçalanması ve paketlenmesi gibi sağlık muayene işlemleri, Bakanlığımızca resmi olarak görevlendirilmiş veteriner hekimlerin gözetiminde İslami usullere göre yapılmaktadır. Dolayısıyla Sayın Vekilin, kamuoyunu yanlış bilgilendirici ve gübrenin kullanılacağı adres üzerinden negatif algı oluşturmaya dönük yakışıksız açıklamalarını doğru bulmadığımı ifade etmek isterim.

80 MİLYON VATANDAŞIMIZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bakanlık olarak 24 saat, tüketicimiz, üreticimiz, esnafımız, hülasa 80 milyon vatandaşımız için iyi, güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ancak buna karşın birilerinin de 'tezek' üzerinden seviyesiz siyaset çabası içinde olması üzüntü vericidir. Bu şekildeki olumsuz yaklaşımların değerlendirmesini milletimizin takdirine bırakıyorum"

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Üzüm yemek istiyoruz.
Üzüm yemek istiyoruz. - 3 yıl Önce

Sayın bakanım, gayretinize çalışma azminize ve size söyleyecek bi sözüm yok.Ama bu hesapları size kim verdi ise , ahır kokusuna hasret bir arkadaş herhalde, bence onu emekliye ayırın emekli ikramiyesi ile besi danası alsın ve hesap nasıl yapılırmış ahırda bi öğrensin. Tamamen verilen hesaplardan gideceğim. 250 kg hayvan günde 1 kg canlı ağırlık atışından (o fiyatlara alınan hayvanda olmaz ama olsun hadi) 7 ayın sonunda 460 kg *%55 randıman (olmazda hadi olsun) =253 kg karkas eder. Et Balığın açıkladığı yağsız 54/56 randıman 24 TL (en az 5-6 kg yağ traşlıyorlar ama oda olmasın sizin için) = 6072 TL Sizin verdiğiniz maliyet 6080-6072 =8 lira zarar. Daha hiç diğer işletme maliyetlerini katmadan sadece yem+hayvan maliyetinden zarar .

Bozuk adamlar
Bozuk adamlar - 3 yıl Önce

Banım onlar FETÖ cülerle aynı fikirte, sizın yaptığınız her çeşit iyi uğraşı kurumdakı ortakları ile kötüleyecek, onlara cevap vermekle yorulmamanız gerekir, yalnız kurumlardaki fetöcü işbirliği yapan sendikacıları temizlemezsen işin çok çok zor

- 3 yıl Önce

ne kadar para kazanıyormuşuz da haberimiz yokmuş

banner151

banner251