Bakan Fakıbaba: AK Parti daima çiftçinin yanında!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, AK Parti hükümetlerinin daima çiftçinin yanında yer aldığını belirterek, devletin tüm imkânlarını tarım için seferber ettiğini ifade etti.

Bakan Fakıbaba: AK Parti daima çiftçinin yanında!
banner200
banner217

TBMM Genel Kurulunda görüşülen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesi üzerine konuşan Bakan Fakıbaba, tarım ve gıdanın insanoğlunun en eski uğraşı olduğunu ve her geçen gün öneminin ve stratejisinin artarak, hayati bir sektör haline dönüştüğünü belirtti. Bakan Fakıbaba, Dünya nüfusu hızla artarken tarıma elverişli arazilerin azaldığını, endüstri gelişip şehirler büyürken insanoğlunun gıdasını sağlayan toprağını ihmal ettiğini ve son yüzyılda ülkeler ve insanların sanayileşmenin peşinden giderek, paylaşma duygusunu unutarak bencilleşmeye de başladığını ifade etti.

İSRAF EDEN İFLAS EDER!

Bugün, bir tarafta açlığın, diğer tarafta ise aşırı tüketimden gelen sağlık sorunları ve israfın bir arada olduğu dünyada yaşandığına dikkati çeken Fakıbaba, "Adaletsizliğin gıda paylaşımına fazlasıyla bulaştığı bu dünyamızda 2 milyar insan aşırı kilolu. Bunun da 650 milyonu obezite sorunlarıyla uğraşırken 800 milyon insan açlık çekiyor ve yılda 1 milyar 300 milyon ton gıda çöpe gidiyor. O nedenle, geldiğimiz günden beri hep 'israf eden iflas eder', 'tarım ve gıda sadece yiyeceğimiz değil, geleceğimizdir' diyoruz. Bu sebeple, tarımın siyaset üstü bir mesele olduğuna, ben de yürekten katılıyorum." diye konuştu.

TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ İHRACATIMIZ 4 KAT ARTTI

Bakan Fakıbaba, tarımsal hasılada 2005 yılından bugüne Türkiye'nin Avrupa liderliğinin devam ettiğine dikkati çekerek, "Tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 2002-2016 döneminde 4 kat artmış, 3,7 milyar dolardan 16,2 milyar dolara çıkmıştır. Türkiye tarımsal dış ticarette net ihracatçı bir ülkedir. Son 15 yılda tarım ve gıda ürünleri dış ticaretinde toplam 58 milyar dolar ihracat fazlası verdik" dedi.

AK PARTİ DAİMA ÇİFTÇİNİN YANINDA

AK Parti hükümetlerinin daima çiftçinin yanında yer aldığını, devletin tüm imkanlarını tarım için seferber ettiğini belirten Fakıbaba, şöyle devam etti:

"2003-2017 döneminde üreticilerimize 103 milyar lira yani eski parayla 103 katrilyon lira destek ödedik. 2018 yılında ise 14,5 milyar lira destek vereceğiz. Bu destek tarıma sağladığımız nakit hibe kaynaktır. Bunun yanında ayrıca arazi toplulaştırma ve tarımsal sulama yatırımları, tarımsal kredi sübvansiyonları, müdahale alımları ve ihracat destekleri gibi birçok kalemde tarıma önemli kaynak sağlıyoruz, sağlamaya devam edeceğiz.

İTHALATI BİTİRECEĞİZ

Fakıbaba, "İthalatı bitireceğiz. İthalat bitecek, küçük üreticilere desteklemeler olacak, TİGEM 500 bin tane buzağı besleyecek. Bu çalışmaların sonunda inanıyoruz ki hayvan ithal eden değil, ihraç eden bir ülke olacağız" şeklinde konuştu.

STOKÇULARIN ELİNDE KALACAKTI

Fındıkta istikrarı sağlayanın TMO ve Tarım Bakanlığı olduğunu belirten Fakıbaba, "Tarım Bakanlığı olmamış olsaydı, çok samimi olarak söylüyorum, 6 liradan fazla, bakın, stokçuların elinde kalacaktı" ifadelerini kullandı. Fakıbaba, şunları kaydetti: "Küçük aile işletmeleri teşvik edilecek, görmediğiniz oranda teşvik edilecek, işi bilen insanları destekleyeceğiz. Bu yıl başlattığımız damızlık, düve, manda, koç ve teke üretim merkezlerini güçlendireceğiz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Destek
Destek - 3 yıl Önce

Yorumlar nedenmi yayınlanmıyormu kardeş.. Çünkü tarımdan haberin işine ne geliyorsa onu yayınlar

destek
destek - 3 yıl Önce

yapılan yorumlar neden yayımlanmıyor

Üretici
Üretici - 3 yıl Önce

Sayın bakan ne yazıkki size hiç bir üretici ne güveniyor nede inanıyor çünkü bu ülkenin üreticisine batirdiniz hala konusuyorsunuz ,sizin soyledikleriniz sadece lafta kalıyor şu anda tarım kredi koparetifleri ne yapıyor biliyor musunuz sayın bakan çiftçiyi resmen üçkâğıtçı yerine koyuyor nereden çıktıysa kefilligi dört kişiye çıkartmışlar simdi biz çiftçiler kefil arıyoruz ,adı tarım kredi koparetifi yolsuzluklar diz,boyu ama çiftçiye gelince faiz ve fiyat durmadan tavan,peki neresinde bunun civtciyi desdek yanı

- 3 yıl Önce

sayın bakanım gayret ve çabalarınızı izliyoruz .Desteklemeler için işi bilen insanları destekleyeceğiz demişsiniz çok güzel ama ilk önce işi bilen işine hakim olan personelinizi desteklerseniz onlarada fırsat verseniz çok daha iyi olur diye düşünüyorum bakanlıktaki iş bilmeyen makam koltuğuna yapışmış % 80 den fazla olan bürokratınızın değişmesi gerekmez mi

Eminin ogledir.
Eminin ogledir. - 3 yıl Önce

Bizler uygulama da gormedigimiz birseye inanmiyoruz.Soz ucar yazi kalir.Kadrolari degistirmeden hic bir sey olmaz.Kurumlarinizda tagemi yonetenler bu isi ne kadar basarili yurutuyorlar?O kurum bitkiye mi bakiyor hayvanciliga mi bakiyor.Bir insanin herseyi bilmesi mumkun degil.Yapisal degisiklik ve yonetim degisikligi sart.Duzeltmeleri yapin size inanalim,kadro bile kuramadiniz tam olarak ,sanki turkiyede yonetici kitligi var.Alaninda basarili olan liderlik yapabileck olanlarin getirin.Cok cok konusan ve kabiliyeti olmayanlarla isimiz yok.2019'a cok kalmadi,bunlar sizlere geri yansimasi olacaktir.6 ay gecti kadro ve degisim bekliyoruz.TAGEM=Degisim yapin.......

- 3 yıl Önce

sayın bakan başarılı olmak için tüm genel müdürlük kadrolarını tek bir genel müdürlük haline getirip genel müdür olarakta beni atarsanız bu iş olur...yoksa bi cacık olmaz

- 3 yıl Önce

sayın tarım bakanım sizi can kulagımla dinledim bir an kendimi başka bir ülkede yaşıyor zannettim...

Fetöcüler
Fetöcüler - 3 yıl Önce

Yorumlara bakıyorum, 23 yıldır bu teşkilattayım fetö cülerin yorumları, bakan bey yanıltma ve algı yaratma uğraşlarını hiç bırakmıyorlar, bakan bey çok dikkatli olma zorunda, algı yaratma algı yarztma


banner151

banner251