300 koyun için şartlar ne olacak?

Tarım Bakanlığı'ndan 300 damızlık koyun projesi büyük yankı uyandırdı. Köyden kente dönüşleri engelleyecek bu proje ile her bir aileye 300 damızlık koyun verilecek ayrıca 300 koyun verilen aileye bir de asgari ücret bağlanacak. Peki 300 koyun alma şartları neler?

300 koyun için şartlar ne olacak?
banner200

Tarım Bakanlığı verececeği 300 koyunun sigortasını da yapacak. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210.000 lira edecek.

Tarım Bakanlığı'nın başlattığı 300 damızlık projesine ilgi büyük. Herkes, kimler 300 koyun alabilecek, 300 koyun alma şartları ve başvuruları nasıl, 300 koyun dağıtımına ne zaman başlanılacak sorularının yanıtını arıyor.


Kasaplardan Fakıbaba'ya ilginç destek


Tarım Bakanlığı'na 300 koyun için herhangi bir ödeme yapılmayacak. 300 damızlık koyun verilen her aileye bir de asgari ücret bağlanacak. Hayvanların bakımı, yemi, veteriner masrafları da devletten olacak.

ŞARTLAR NELER : 300 damızlık koyun için başvuru şartları çok zorlayıcı olmayacak. Ailenin köyde çiftçi olması yeterli sayılacak.

TAPUYA İPOTEK : Devlet 300 damızlık koyunu ailelere köydeki arazi tapusuna ipotek koyarak teslim edecek. Gerekli olan tek şey de bu...

KAY KOYUN VERİLECEK : Damızlık koyun sayısı 300. Bu her aileye verilecek olan sayı. Değişmeyecek.

AİLELERE EK ÖDEME VAR MI? : Çiftçi ailelere 300'er damızlık koyunun yanı sıra sigorta ve maaş desteği de verilecek. Koyun verilen kişi asgari ücret maaşı alacak. Ayrıca koyunlar için veterinerlik hizmetleri ücretsiz olacak. Yem ihtiyacını da devlet karşılaycak.

BORÇ ÖDEMESİ NASIL OLACAK : Geri ödeme yavrular doğduktan sonra olacak. Aileler yavruları devlete ya da isterlerse kendileri satarak 300 damızlık koyunun parasını ödeyebilecekler. Fiyat garantisi de olacağından çiftçi zarar etmeyecek.

AHMET EŞREF FAKIBABA GARANTİ VERİYOR

Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba 300 damızlık koyun için köylülere garanti de veriyor. İşte Bakan Fakıbaba'nın müthiş projeyle ilgili söyledikleri : “Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak.

ŞEHİRDE TEMİZLİK YAPACAĞINA KENDİ İŞİNİN PATRON OL

Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder. Müthiş bir para. İsterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Erkekleri kesime gönderebilir. Fiyat garantisi vereceğiz. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yok be
Yok be - 4 yıl Önce

Bir kere yavrular 700 800 etmez fakibaba anca atıyor sakın ola inanmayın ben geçen yıl genç çiftçi presine inandım döndüm köye gitmedigim kurum kalmadı perişan oldum kurumda adamı olana veriyorlar diyerinede hava aklı başında insan dönmez köye

Ciddi uygulanmalı
Ciddi uygulanmalı - 4 yıl Önce

Böyle bir uygulama heyecan verici. Şu konular dikkate alınmalı: 1-İlk önce bu proje ciddi olarak uygulanmalı, bu işi ciddi yapabilecek çiftçiler seçilme, diğer uygulamalar gibi fırsatçılara izin verilmemeli ve kontroller bakanlık yetkilileri tarafından gerçekçi yapılmalıdır. 2-Talep yoğun olursa koyunların temini nasıl olacaktır? 3-Bu proje ciddi uygulanırsa bir yıl içinde sonuç alınabilecektir. Halkın kırmızı etteki talebi dikkate alınıyor mu? Sığır eti tercihi daha fazla ise fazla üretim sorun olabilir. 4-İroni ama ülkemizde çoban bulunamadığı dikkate alındığında koyunların bakımı sorun olabilir. Daha doğrusu bu üretim çiftlik ortamında mı yapılacak, ülkemiz mera alanlarının durumu bu projeyi olumsuz etkileyecektir. Başarılar dilerim.

hayalim
hayalim - 4 yıl Önce

Hep yapmak isteyip te yapamadığım iş hayvancılığı çok seviyorum ama bana o imkanı tanıcak şartlar yok

- 4 yıl Önce

Ne kadar boş iş varsa bizim ülkede...

- 4 yıl Önce

emekliyede verilecekmi bütün şartlar tamam.

Hayal olmasın
Hayal olmasın - 4 yıl Önce

Ne zaman bana verdimi inanırım çünki ben ışimi devlet politikasından kaybettim

Desteklenen proje
Desteklenen proje - 4 yıl Önce

Bende Almak istiyorum ama üzerimde tarla tapusu Yok hem destek veriliyor hem tapu isteniyor bunu kolaylaştırır saniz daha iyi olacağını düşünüyorum saygılar

Adalet Olursa çok iyi olacak..
Adalet Olursa çok iyi olacak.. - 4 yıl Önce


banner151

banner251