Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, yurt dışında yüksek lisans yapacak mezunlarla ilgili duyuruya çıktı. Duyuruda; “Yükseköğretim kurumları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek üzere 1416 sayılı kanun gereğince verilen burs ile (YLSY Programı) lisansüstü öğrenim görmek amacıyla yurt dışına öğrenci gönderilmektedir. Bu kapsamda 2019 YLSY kapsamında resmî burslu statüde 2019 yılı için Genel Müdürlüğümüze 64 kontenjan ayrılmış olup Mili Eğitim Bakanlığı web sayfasına yayınlanmıştır” denildi. 

KONTENJANLAR ARTIRILDI 

Geçtiğimiz yıllarda TAGEM'e 20, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğüne 10 olmak üzere toplam 30 kontenjan ayrılırken, bu yıl TAGEM'in kontenjanı 64'e Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünün ise 16'ya çıkarıldı. 

Duyuruda şunlar kaydedildi: 

“Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere başvuru yapacak adaylar, başvuru işlemlerini 07-26 Ağustos 2019 tarihleri arasında Mili Eğitim Bakanlığının http://rebus.meb.gov.tr (REBUS - Resmî Burslu Öğrenci Sistemi ) internet adresinden "T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ile yakınının (eş, çocuk, anne veya baba) T.C. kimlik numarasını" kullanarak yapacaklardır. "REBUS YLSY Başvuru Ekranı" 07 Ağustos 2019 tarihinde adaylara açılacaktır.

Başvuru yapacak adayların, 2019 YLSY süreci ve kontenjanlara ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak için duyuru ekinde yer alan 2019 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu ile Tercih Tablosu ´nu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Adayların 2019 YLSY Tercih Tablosunda yer alan "Tamamlanacak Öğrenim Seviyesinde" öğrenim görmeleri gerekmektedir. Adayların bu doğrultuda başvuruda bulunmaları önem arz etmektedir”