Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi Kooperatiflerinde 50 yıldır hiçbir genel müdürün dokunmadığı hatta 2000’li yıllarda içine düştüğü mali krizden dolayı Dünya Bankası raporlarında kapatılması teklif edildiği dönemde bile satılmayan Hektaş hisselerinin Hüseyin Aydın, tarafından Oyak’a 3 Ağustos’ta sessiz sedasız blok halinde satıldığı ortaya çıkmıştı. Hisse senetlerinin hangi ihtiyaca binaen satıldığı bilinmezken, Hektaş hisselerinin hiçbir öngörüye dayanmadan satılması Tarım Kredi Kooperatiflerinin 80 günde 1.7 milyar lira zarar etmesine neden olmuştu.

Tarım Kredi Kooperatiflerinde görülmemiş bir zarara neden olan hisse satışı ile ilgili olarak TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den konuyla ilgili 7 sorunun cevaplandırılmasını istedi.

GAYTANCIOĞLU, TARIM BAKANINA MİLLİ GAZETE’NİN HABERİNİ HATIRLATTI!

Milli Gazete’nin haberini hatırlatan Gaytancıoğlu, “Ulusal bir gazetemizde yer alan habere göre Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yüzde 3,8 oranındaki (32 milyon 700 bin adet) Hektaş hisseleri, blok halinde 3 Ağustos’ta OYAK’ın iştiraki Oyak Gıda ve Tarım Holding AŞ’ye satıldı.

Borsa İstanbul kapanış fiyatından yüzde 5 iskontolu 33,74 liradan satılırken, blok hisse satışından sonra Hektaş hisseleri 80 günde yüzde 200’e yakın değer kazandı. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 80 günde 1,7 milyar lira zarar etmesine neden olan blok hisse satışı ile ilgili olarak Tarım Kredi ortaklarına ve kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadı” dedi.

Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den konuyla ilgili olarak şu soruların yanıtlanmasını istedi:

-Hangi ihtiyaçtan dolayı böyle bir hisse satışına gidilmiştir?

-Satıştan elde edilen toplan gelir ne kadardır?

-Bu satıştan elde edilen paralar çiftçimizin ve tarım kredi kooperatifi ortaklarının hangi ihtiyacını gidermekte kullanılmıştır?

-Aradan geçen 80 günde Tarım Kredi Kooperatiflerinin sattığı hisselerden dolayı yaklaşık 1,7 milyar lira zarar etmesi hayatın olağan akışına uygun mudur?

-Bu hisse satışıyla ilgili herhangi bir inceleme yapılmış ya da yapılmakta mıdır?

-Tarım Kredi Kooperatifini yönetenler çiftçinin parasını kullandıklarının ve görevlerinin Türk Çiftçisine kaynak sağlamak, hizmet etmek olduğunun farkında mıdırlar?

-Tarım Kredi Kooperatiflerinin elinde bulunan varlıklardan önümüzdeki bir yıl içerisinde satılması planlananlar var mıdır?”