Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı’nın lojman yönetmeliğine aykırı olmasına rağmen TİGEM Genel Müdürüne tahsis edilen lojmana el koyduğu ortaya çıktı. Bakan Yardımcılarının TİGEM lojmanlarında oturma hakkı bulunmamasına rağmen, İbrahim Yumaklı’nın TİGEM Genel Müdürüne tahsisli TİGEM Sosyal Tesislerinin içindeki lojmana el koyarak, burayı kullanması, Bakan Yardımcılarının yetkilerini kendi çıkar ve menfaatleri için nasıl kullandıklarını da gözler önüne serdi. 

USULSÜZLÜK GELENEK HALE GELDİ!

TİGEM Genel Müdürlerine Sosyal Tesislerin içinde tahsis edilen, göreve tahsisli eşyalı konutu iki dönemdir Bakan Yardımcıları tarafından usulsüz bir şekilde kullanılıyor. Bakan Yardımcılarının TİGEM’in lojman yönetmeliğine aykırı hareket ederek, kullanma hakları olmadığı halde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne 300 metre uzaklığı bulunan konutu kullanmaları dikkat çekiyor.   

TİGEM’de Bekir Pakdemirli döneminde yaşanan lojman usulsüzlüğünün Vahit Kirişçi döneminde de aynen devam etmesi, ‘usulsüzlüğü gelenek haline getirdiler’ tepkisine neden oldu.

ÖNCEKİ BAKAN YARDIMCISI DA KONUTTAN ÇIKMAMIŞTI! 

Daha öncesinde Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece de TİGEM Genel Müdürü olduğu dönemde kullandığı konutu, Bakan Yardımcısı olduktan sonra boşaltmayarak usulsüz bir şekilde 1 yıl kullanmaya devam etmişti. Vahit Kirişçi’nin Bakan olmasıyla birlikte Bakan Yardımcıları da değişirken, İbrahim Yumaklı’nın da atanır atanmaz, Işıkgece’nin çıktığı konuta kullanım hakkı olmadığı halde el koyduğu ortaya çıktı. 

TİGEM GENEL MÜDÜRÜ BAKAN YARDIMCISINDAN KONUTTAN ÇIKMASINI NASIL İSTEYECEK?

TİGEM Genel Müdürü Hasan Gezginç, geçtiğimiz Temmuz ayında bu göreve atanırken, kendisine tahsisli eşyalı konutta Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı oturmaya devam etti. Genel Müdürün Bakan Yardımcısından kendisine ait konutu boşaltmasını isteyemeyeceği için, konut Bakan Yardımcısı tarafından usulsüz bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor.

BAKAN YARDIMCISI BU USULSÜZLÜĞÜ YAPARSA YÖNETMELİK PERSONELE KARŞI NASIL UYGULANACAK? 

TİGEM’de kimlere lojman tahsis edileceği lojman yönetmeliğinde belirlenirken, Bakan Yardımcısının kendisine bağlı TİGEM’de lojman yönetmeliğini yok sayması, söz konusu yönetmeliğin de uygulanabilirliğini ortadan kaldırıyor. TİGEM’de lojman yönetmeliği bütün üst düzey yöneticiler ile personele uygulanırken, asıl kuralları uygulaması gereken Bakan Yardımcısının bu yönetmeliği çiğnemesi Bakanlıkta yaşanan keyfiyeti ve kuralsızlığı da gözler önüne seriyor.