Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkiye’nin gıda güvencesinin teminatı olan tarım arazileri bir bir yağmalanıyor. Kendilerine rant alanı açmak için kanunları bile hiçe sayan yağmacılar, akıl almaz yöntemlere başvuruyorlar. İzmir Narlıdere’de sera yapacağız diye tarım arazisini böldüren yağmacılar ‘bekçi kulübesi’ yapıyoruz diyerek havuzlu villa yaptılar. İzmir Tarım İl Müdürlüğü de gerekli denetimleri yapmayarak tarım arazilerinin yağmalanmasına göz yumarken limon ağaçlarının yerine şimdi havuzlu villalar inşa ediliyor.

TARIM ARAZİLERİNİN YAĞMALANMASINDA 5403 SAYILI KANUNU KENDİLERİNE KILIF YAPIYORLAR!

Tohumdan hasada domates yetirme nasıl yapılır? Domates yetiştirme taktikleri! Tohumdan hasada domates yetirme nasıl yapılır? Domates yetiştirme taktikleri!

Tarım arazilerinin yağmalanmasında en çok başvurulan yolların başında 5403 sayılı kanunun 8’inci maddesi geliyor. Söz konusu kanuna göre tarım arazileri sera yapılacağı gerekçesiyle 3 dekarlık parçalara bölünebiliyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne de onaylatılarak belli parçalara ifraz ettiriliyor. Tarım ve Orman İl Müdürlükleri de gerekli denetimleri yapmadığı için sera yapılması için bölünen tarım arazilerinin üstüne çok rahat havuzlu villa yaptırılabiliyor.

İZMİR NARLIDERE’DE LİMON AĞAÇLARI SÖKÜLEREK VİLLA İNŞAATINA BAŞLADILAR

Bunun en güzel örneği İzmir’in Narlıdere ilçesinde Altıevler Mahallesinde bulunan 79 ada 1 ve 2 parsele kayıtlı bulunan tarım arazisinde yaşanıyor. 79 ada 1 ve 2 parselde bulunan ve Yıldırım Ulupınar’a ait tarım arazisi 5403 sayılı kanunun 8’inci maddesine istinaden sera yapılacağı gerekçesiyle 3’er dekarlık parçalara bölünerek İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne onaylatılıyor. Projeye istinaden yaklaşık 3’er dekarlık on parçaya ifraz edilen yeni parseller üzerindeki mandalina ağaçları sera yapılacağı gerekçesiyle sökülüyor. Ancak sera yapılması gereken yeni parseller üzerinde havuz ve villa inşaatına başlandı.

VİLLALAR BEKÇİ KULUBESİ GÖSTERİLDİ!

Yağmacılar, inşaatına başladıkları havuzlu villaları ise bekçi kulübesi olarak gösterdiler.

İZMİR TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ GEREKLİ DENETİMLERİ YAPMAYARAK TARIM ARAZİSİNİN YAĞMALANMASINA 14 AYDIR GÖZ YUMUYOR!  

Normalde İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün proje kapsamında bölünen tarım arazisinin üstüne sera yapılıp yapılmadığını denetlemesi gerekiyor. Projeye aykırı bir durum söz konusu ise ifraz işlemini iptal ederek taşınmazı eski haline getirmesi gerekiyor.

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ PARSİLASYONU HAZİRAN 2022’DE YAPTI!

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, söz konusu tarım arazisinin parselasyonunu Haziran 2022’de yaparken, kanunlara aykırı bir şekilde yapılan villalarla ilgili 14 aydır bir denetimde bulunmaması da dikkat çekiyor. 

Söz konusu tarım arazisi Yıldırım Ulupınar’a aitken, ifrazdan sonra bir kısmının başkalarının üstüne geçirilmesi de tarım arazilerinin yağmalanmasında hiçbir sınır tanınmadığını gözler önüne seriyor.

tarım arazisi villa