Nohuttan sonra arpa ithalatının da önü açıldı!

Tarımsal üretimde neler oluyor? Nohuttan sonra arpa ithalatında da gümrük vergisi kaldırıldı. Nohut üretiminde yaşanan sorunlardan dolayı gümrük vergisi 1 Temmuz'a kadar sıfırlanırken, bugün de TMO'ya gümrüksüz 100 bin ton arpa ithalat yetkisi verildi.

Nohuttan sonra arpa ithalatının da önü açıldı!
banner200

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan 'Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünce Kullanılmak Üzere Arpa İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karar' ile arpa için TMO tarafından kullanılmak üzere 100 bin tonluk tarife kontenjanı açıldı.

Tarife kontenjanı kapsamında yapılacak 100 bin tonluk ithalatın dışında gerçekleştirilecek ithalata ise İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde tespit edilmiş gümrük vergisi uygulanacak. TMO'ya verilen ithalat lisansı 31 Mayıs 2017'ye kadar geçerli olacak.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Çiftçiyi öldürmeyemi çalışıyo bunlar

- 5 yıl Önce

Tarımı kayıt altına alamadınız kimin ne ektiğini bakanlık bilmiyor çks kayıtlarının çoğu yanlış beyan tarım arazilerinin üçte biri çks kaydında yok Onun için bakanlık hesapları tuttaramıyo hangi ürünün nekadar ekildiğini bilmiyo ürün çok olursa çifçi bedava satıyo ürün az olursa kara borsa oluyo daha sonrada ital etmek zorunda kalıyoruz yazık deyilmi kardeşim biz başka ülkelerin çifçisinin ürünü almak zorundamıyız bu nasıl hesap tarım illerde ve ilçelerde çalışan memurlar ne diye maış ödüyor bu hükümet yazık türk çifçisine buradan yazıyorum tarım bakanı bu kafayla giderse daha çok ürün ital listemize girer .

- 5 yıl Önce

artık ne yapsanız millette güven kalmadı,şahzen düşüncem vergisiz gümrüksüz kim getirecek,kim zenginleşecek defalarca örneğini gördük ET de CANLI HAYVAN da GÜBREDE özellikle gübrede çiftçiye attığız kazığı UN AKITAN sayesinde birilerini zenginleştirme uğruna Türkiyede tarımı bitirme noktasına götürüyorsunuz 15 SENEDİR köylerdeki boşalmaya, nüfüsa,topu atıp tası tarağı toplayıp gidenlerin vebalini vere bilecekmisiniz...

Yanlış politikalar
Yanlış politikalar - 5 yıl Önce

Tahılda ithalat yerine çiftçiyi destekleyerek üretim artışı yapılabilir.Fiyat politikası yüzünden biz çiftçiler arpa ekiminden uzaklaştık sonuçları ortaya çıkmaya başladı

banner151

banner251