Nadasa bırakılan tarım arazisi azaldı!

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat il genelinde nadasa bırakılan 2 milyon 300 bin dekar olan tarım alanı miktarının, yapılan çalışmalar doğrultusunda yüzde 50'nin üzerinde azaldığını açıkladı.

Nadasa bırakılan tarım arazisi azaldı!
banner200

Şefaatli ilçesi Akcami Köyünde toprak işlemeden ekimi yapılan buğdayın hasadına başlanıldı. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, konuyla ilgili olarak bilgi verdi. Yozgat il genelinde nadasa bırakılan 2 milyon 300 bin dekar olan tarım alanı miktarının, yapılan çalışmalar doğrultusunda yüzde 50'nin üzerinde azaldığını bildiren Özdemir, önceki yıl buğday hasadı yapılan arazilerde bu yıl toprak işlenmeden anıza ekim yöntemiyle deneme amaçlı ekimler uygulamaları yapıldığını, olumlu sonuç alındığını söyledi.

Özdemir, “Toprak işlemesiz yöntemle ekim yapıldığında, girdi maliyetleri de azalıyor. Ayrıca toprağın sıklıkla sürülmesinden kaynaklı hem yağış hem de rüzgar kaynaklı erozyon nedeniyle toprak kaybının önüne geçilmiş oluyor. Yapılan uygulama ile ileriki yıllarda yüzeyde organik madde miktarının artacağını, bunun da toprağın yüzeyinde kalan anız, yazın sıcaklığında güneşe karşı örtü görevi yaparak, toprağı koruyacaktır” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251