Buğday üreticisi dolar ve mazot karşısında kaybetti!

Çiftçi, buğday alım fiyatında dolar ve mazot karşısında kaybetti. Geçen yıla göre 2018 buğday alım fiyatında yüzde 12 artış yapılsa da bu artış dolar ve mazottaki artışın çok gerisinde kaldı.

banner247
Buğday üreticisi dolar ve mazot karşısında kaybetti!
banner200
banner217

Geçtiğimiz yıl buğday alım fiyatı Temmuz ayında açıklanırken o dönemde dolar 3.5 lira, bir litre mazot ise 4.5 lira seviyesindeydi. Son bir yıl içinde dolar yüzde 23, mazot fiyatları ise yüzde 24 arttı.

2018 buğday alım fiyatına ise yüzde 12 artış yapılarak 940 liradan 1050 liraya yükseltildi. Açıklanan buğday alım fiyatı, mazot ve dolardaki artışın ancak yarısı kadar artırılmış oldu.

YAŞ ÇAYIN DA GERİSİNDE KALDI

Diğer yandan buğday alım fiyatına yapılan artış, yaş çaya yapılan artışında gerisinde kaldı. Yaş çay alım fiyatı yüzde 16 artırılırken, çiftçinin en önemli üretim unsuru olan buğday alım fiyatı ise yüzde 12 artırıldı.


Bakan Fakıbaba açıkladı: Buğday ekim alanı daralıyor! Haber için tıklayın...


TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

Buğday zam oranı, bildim bileli çaya verilen zamın hep gerisinde kalmıştır. Çünkü çay üreticilerinin sahibi vardır. Bu ülkede karadenizli olacaksın.

Cok geç kalmış bi zam
Cok geç kalmış bi zam - 2 yıl Önce

Seçim yatırımı

Kim kimin yakını
Kim kimin yakını - 2 yıl Önce

Sayın editör, herkes tarım kötü gidiyor diyor. Burada yazılanları okudum. Liyakat bu tarımda yok diyor yazanların çoğu. Ben bir çiftçi olarak bu tarım bakanlığını kimler yönetiyor Çiftçiler olarak Tarım bakanlığında kim kimin yakını. Bunu buradan yazarsanız yazılanlar doğru mu yanlış mı bizde anlamış olalım.

bugdy
bugdy - 2 yıl Önce

fiyat aciklarlar gumruk vergisini sifirlarlar bizden 90 kurusa alirlar.ben bu hukumetin ciftciyi hayvanciyi surekli ezmesinden biktim.ozelliklede trakya ciftcisi olarak gec hasat yapiyoruz.bugday bollasinca piyasada mal para yapmiyor zaten bide ithal bugday geliyor.isimiz zor yani

- 2 yıl Önce

1 BARDAK ÇAY:1.5 TL VEYA 2 TL
1 KİLO BUĞDAY: 1 TL
200 GRAM EKMEK:1 TL
1 KİLO BUĞDAY: 1 TL

- 2 yıl Önce

bu müjdemi yazıklar olsun 10 yıldır aynı fiyat dap gübresi 2 ay evel 1635 tl idi şu anda 2100 tl hesabı siz yapın

banner248
banner151