Balıkesir’de 6 cins buğday tohumunun üretimine başlandı

Balıkesir Bölge Birliği faaliyet alanında bulunan Manyas'taki uluslararası kalitede tohumluk buğday üretecek tesislerde, üreticinin kullanacağı buğday tohumluklarından Glosa (Tareks), Flamura (Tareks), Pehlivan, Basribey 95, Katea1 ve Kaşifbey 95 cinslerinin üretimine başlandı.

Balıkesir’de 6 cins buğday tohumunun üretimine başlandı
banner200
banner217

Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın, çiftçinin kullanacağı kaliteli tohumun; Tarım Kredi Kooperatifleri güvencesi altında TAREKS firması tarafından uluslararası kalitede ve sertifikalı olarak Balıkesir'de üretildiğine dikkat çekti.

Altın; “Balıkesir Bölge Birliği'nde ortaklarımıza sözleşmeli ekim yaptırıp ürünlerini de ortak ürünlerini değerlendirme kapsamında alıyoruz. Ürünlerimizin, Salur tesislerimizdeki makinalarımızda iştirakimiz TAREKS tarafından işleme tabi tutulması neticesinde de birinci sınıf, kaliteli ve sertifikalı hububat tohumu elde ediyoruz. Biz yerli tohumda hem kendi tohumumuzu üretmenin ve tüketmenin gayreti içindeyiz hem de ortaklarımızın ürünlerini değerlendirerek çiftçimize ve ülkemize döngü sağlıyoruz ve kazandırıyoruz. Bu yıl Glosa (Tareks), Flamura (Tareks), Pehlivan, Basribey 95, Katea1, Kaşifbey 95 gibi buğday tohumluklarımız sertifikalı olarak birinci kalitede tohum olarak işlenmeye başlandı. Üreticimiz güvenle kaliteli tohumluklarımızı kullanabilirler." dedi.

Balıkesir Bölge Birliği'nin Manyas'ta bulunan hububat tohumu üretme tesisi, Güney Marmara Ajansından % 50 hibe destekli modern tesis olarak kurulmuş olup, tesis birinci kalitede sertifikalı olarak saatte 5 ton buğday, 4 ton arpa tohumu üretebilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

hayirlisi olsun. lakin biz kaliteli bugdayin tonunu 850 liraya zor satarken tonu1500-1600 den sertifikali tohumu kaç çiftçi alir tartisilir. ton basi 400 lira sertifikali destek bile kurtarmaz, ya tohum fiyatlarini düşürün ya desteği arttirin .

banner151

banner251