Salep İhracatına Yasak Geldi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Doğal Çiçek Soğanlarının 2018 Yılı İhracat Listesi Hakkında Tebliği, 30 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Salep İhracatına Yasak Geldi!
banner200

Tebliğle, 2018 yılı için doğadan toplanarak ihracatı yasak olan çiçek soğanlarının familyaları, cinsleri ve türleri; doğa ve üretim olarak kotayla sınırlandırılan çiçek soğanlarının familyaları, cinsleri ve türleri; ihracat miktarları ve çevre ölçüleri ile ihracatı üretimden serbest olan çiçek soğanlarının familyaları, cinsleri ve türleri belirlendi.

HANGİ TÜRLER TOPLANAMAYACAK, İHRAÇ EDİLEMEYECEK?

Doğal Çiçek Soğanlarının Doğadan Toplanması, Üretimi ve İhracatına İlişkin Yönetmelik doğrultusunda hazırlanan tebliğ ekinde, 2018 yılında doğadan toplanarak ihracatı yasak olan çiçek soğanlarının familyaları, cinsleri ve türleri, doğa ve üretim olarak kotayla sınırlandırılan çiçek soğanlarının familyaları, cinsleri ve türleri, ihracat miktarları ve çevre ölçüleri ile ihracatı üretimden serbest olan çiçek soğanlarının familyaları, cinsleri ve türleri gösterildi.

Doğadan toplanmak suretiyle ihracatı yasak olan çiçek soğanları arasında yabani soğan, yoğurtçiçeği, çiğdem, zambak, karaçiğdem, lale, devetabanı, yılanbıçağı, nilüfer, yılanyastığı, salep, kumzambağı, şarksümbülü, bazı sıklamen ve kardelen türleri, süsen, şakayık bulunuyor.

İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ gereğince GTİP numarası “0714 90120012", “0714 90180012" ve “1106 20900011" olan Orchidaceae (salep) familyası türlerinin yumru ve droglarının da (toz, tablet ve her türlü formda) ihracatı yapılamayacak.

İhracatı kotaya tabi olan çiçek soğanları ise bazı sıklamen türleri ile Toros ve Karadeniz Kardeleni, sarı kar çiçeği, göl soğanı, adasoğanı.

İhracatı üretimden serbest olan çiçek soğanları arasında da, miszambağı, Türk zambağı, süsen, sümbülteber, Adıyaman lalesi, terslale ile bazı başka türler yer alıyor.

İhracatı kotaya tabi türlerin firmalar bazında ihracat kontenjanı, Teknik Komite tarafından tespit edilecek ve Bakanlıkça uygun görüldüğü takdirde yürürlüğe konulacak. Tebliğ kapsamındaki tüm türlerin firmalar arasında kontenjan devri yapılamayacak.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Kara
Murat Kara - 3 yıl Önce

Arkadaş doğru söylüyor,.Devlet üç tane toplayan garip vatandaşa ceza yazıyor,diğer taraf da pazarı kurulup tonlarca alım yapılıyor.Hiç kimse de demiyor bu mal nasıl temin ediliyor.Ben söyleyim,katliam gibi yok ediliyor.Kolay ekmek.Asıl olan üretim dır.Üretim,üretim yine üretim.Herkes ďürüs olmalı.Devlet uygulama ve yürütme organları işlerini doğru yapmalı.Helal haram bilinmeli.

Fuat Gergen
Fuat Gergen - 3 yıl Önce

Yoksul kesimlerin geçim kaynağı olan sahlebe bile göz koydunuz yasaklı bitki adı altında kendiniz ihraç Edip sahlebe yetiştiriciliğine destek veriyorsunuz hiç düşünmüyorsunuz bu yoksul halkin toprağı varmı yokmu diye ben şuan sahlep toplamaya gidiyorum biz bunu 30 yıldır topluyoruz yaz kardeşim bankada 45 bin lira ceza devletten hayvan aldım eee o hayvanların yemini samanini almam için mecbur toplayıp satmam lazm devlet yem saman verse toplamam ben ama başkaları hayla toplar çünkü geçim kaynağı sahlep rahat bırakın halkı toplasinlar

Üretim(salep)
Üretim(salep) - 3 yıl Önce

Karar ne kadar doğru.üreten çiftçi için neden ihracat kısıtlandı.kaynatılıp kurutulduktan sonra bu ürün ekilip çoğaltılamaz.ülkeye döviz girdisinin önü kapatılmıyormu devlet dağda söküm yasak diyor ama pazar alıcısına göz yumulmuyormu Bence üretime(kayıtlı olarak)çiftçi desteklenmeli doğadan sökülüp satılmasına karşıyım üretim olmalı üretende,devlette kazanmalı Doğadan sökümün dogrulugunu kontrol etmek güçtür üretim desteklenmeli böylece kimse tabiata zarar veremez kayıtlı üretim diyorum

Teesalep
Teesalep - 2 yıl Önce

Yorum

banner151

banner251