Beş milyon yavru sazan göllere bırakılacak

Bakanlığa bağlı birimlerce üretilen 5 milyon yavru sazan balığı, bugün itibariyle başta Eber, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri olmak üzere 685 göl ve gölete bırakalıcak.

Beş milyon yavru sazan göllere bırakılacak
banner200

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, göl ve göletlerin balıklandırılmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı:

"Bakanlık olarak su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sulardaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”ni yürütüyoruz. Proje kapsamında Bakanlığa bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri'nde 5 milyon adet yavru sazan balığı üretildi. Anadolumuzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıkları bugün itibariyle başta Eber, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri olmak üzere 685 göl ve gölete bırakacağız. Bu yıl yapılacak balıklandırma çalışmalarıyla birlikte son 10 yılda 55 milyon sazan, kalkan, çipura, levrek, yayın, Mersin ve Karadeniz alabalığı yavrusu deniz, göl ve göletlerle bırakılmış olacak."

Fakıbaba, balıkçılığın sürdürülebilir olmasının kurallara bağlı avcılık ile mümkün olduğuna dikkat çekerek, tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkan tanınmasının sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz ettiğini kaydetti. Bakan Fakıbaba, yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşların sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edeceklerini ifade etti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
??
?? - 3 yıl Önce

Insana deger olmayan yerde uretim olsa ne olacak.

banner151

banner251