Sivasekspres.com’un haberine göre, Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Havuz Köyü’nde 2023’te başlatılan Arazi Toplulaştırmasında geçtiğimiz günlerde ilan edilen Parselasyon Askı Haritası ve Yeni Mülkiyet Listeleri çiftçilerin tepkisini topladı.

DSİ 19. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında yapımı devam etmekte olan “Sivas 4. Kısım Arazi Toplulaştırma ve TİGH. Projesi” düzenleme sınırı içerisindeki Kangal İlçesi Havuz Köyünde arazi toplulaştırma düzenleme sınırı içindeki taşınmazlara ait 2. Parselasyon Askı Haritası ve Yeni Mülkiyet Listeleri askıya çıkarıldı. Ancak askıya çıkılan listeler çiftçileri pek de memnun etmedi. Listelerde yer alan düzenlemelerin büyük kısmının çiftçiyi mağdur edecek şekilde düzenlendiği iddia edildi.

Hurma Ne Zaman Dikilir, Meyve Verir, Budanır? Özellikleri Hurma Ne Zaman Dikilir, Meyve Verir, Budanır? Özellikleri

BÜTÜN TARLALAR BÖLÜNDÜ!

Köyde yaşayan çiftçiler toplulaştırmanın tarımsal faaliyetleri yapmaya imkân vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi için yapıldığını ancak Havuz Köyü’nde yapılan düzenlemelerde bu ilkelere uyulmadığını, üstelik tek parsel olan tarlaların da parçalara ayrıldığını ifade etti.

PARSELASYON BİRİLERİNİN İSTEĞİNE GÖRE YAPILIYOR!

Farklı nedenlerden dolayı ekonomik anlamda tarımsal faaliyetlerin sürdürülemeyeceği şekilde parçalanan, dağılan, parseli bozuk şekillerde olan arazilerin tarıma elverişli hale getirilmesi için DSİ Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan arazi toplulaştırması Sivas’ta çiftçileri memnun etmedi. Kangal’a bağlı Havuz Köyünde 2023 yılında başlatılan arazi toplulaştırma çalışmalarının usule uygun yapılmadığı iddia edilirken düzenlemelerde biri ya da birilerinin müdahalesi olduğu aktarıldı.

İTİRAZLAR DİKKATE ALINMADI!

Havuz Köyünde arazi toplulaştırma düzenleme sınırı içindeki taşınmazlara ait 1. Parselasyon Askı Haritası ve Yeni Mülkiyet Listeleri, 10 Ekim 2023’te askıya çıktı. Yapılan düzenlemelerde mağdur edildiğini düşünen çiftçiler DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’ne itiraz ederek yapılan hatalı düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesini istedi. İtiraz üzerine DSİ 19. Bölge Müdürlüğü yeniden düzenlemeye giderek 27 Mayıs 2024’te 2. Parselasyon Askı Haritası ve Yeni Mülkiyet Listelerini yayınladı. Ancak askıya çıkan yeni liste de çiftçileri memnun etmedi. Çiftçiler yapılan itirazların dikkate alınmadan 2. listenin yayınlandığını, mağduriyetlerin sürdüğünü ifade ederek son bir itiraz hakları kaldığını, yetkililerin itirazları acilen dikkate alması gerektiğini söyledi.

Arazitoplulaştırma

BİRİLERİ MEMNUN EDİLİRKEN BİRİLERİ MAĞDUR EDİLİYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan köylüler, “Geçtiğimiz yıl toplulaştırma çalışmaları başladı. İlk çalışmanın ardından yapılan düzenlemelerin hatalı yapıldığını gördük. Gerekli itirazları yaptık ancak askıya çıkılan 2. listede de aynı hataların devam ettiğini görüyoruz. Komşu köyde yaşayan bazı vatandaşların köyümüz sınırları içinde arazileri var. Bu şahısların arazileri düzenlenirken sınır olan tarlalarda verimli ve tarıma uygun olanlar nasıl olduysa hep kendine düşmüş. Bizlerin güzel ve verimli tarlaları bu şahıslara yazılmış, bunların kötü olan arazileri de bizlere yazılmış. Bu şahısların DSİ’ye sürekli baskı yaparak düzenlemelerin kendi çıkarlarına göre yapılmasını istediklerini öğrendik. Farklı iddialar da gündeme geliyor. Bu şahısların sadece bizim köyde değil diğer köylerde bulunan arazileride aynı şekilde kendi çıkarlarına göre düzenlenmiş. İtirazlarımız dikkate alınmıyor. Milyarlarca lira para vererek aldığımız tarlalarımız başkalarının üzerine geçiriliyor. Ayrıca tek parça olan tarlalarımız da bazı yerlerde iki parsele bölünerek bir kısmı tarıma elverişsiz arazilere parsellenmiş. Bu itirazlarımız dikkate alınmaz birilerinin keyfine ve isteğine göre yapılan düzenlemeler devam ederse konuyu hukuksal mücadeleyle çözmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

GÖZLER DSİ 19. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NE ÇEVRİLDİ

Köylülerin yapmış olduğu itiraz ve açıklamaların ardından gözler DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’ne çevrildi. Yapılan itirazlar ve iddialar karşısında DSİ’nin nasıl hareket edeceği merak edilirken çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi bekleniyor.