" />

Hastalıklı hayvan ithalatında tüm suç veteriner hekimlere yükleniyor!

Şarbon hastalığı ile ilgili yeni gelişmeler yaşanırken, hayvan ithalatında görevlendirilen veteriner hekimlere yönelik tartışmada büyüyor. Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım, '5 yıldızlı otellerde keyif yapan veteriner hekimlerin imzasıyla hayvan ithal edildiği' yönünde bir iddiada bulunmuştu. Türk Veteriner Hekimleri Birliği söz konusu iddiayı sert bir dille eleştirerek, "Bakanlığın uyguladığı bu kadar büyük hatalar varken, tüm suçun, 5 yıldızlı otellerde kalıyorlar diye veteriner hekimlere yüklenmesi insafsızlıktır" dedi.

Hastalıklı hayvan ithalatında tüm suç veteriner hekimlere yükleniyor!
banner200

Şarbon hastalığı ile ilgili yeni gelişmeler yaşanırken, hayvan ithalatında görevlendirilen veteriner hekimlere yönelik tartışmada büyüyor. Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım, 'İthalatla gelen hayvan hastalıkları' başlıklı yazısında hayvan ithalatında veteriner hekimlerin görevlendirilmesinde önemli sorunlar yaşandığını belirterek, “Bakanlık genellikle aynı hekimleri görevlendirerek daha çok harcırah almalarını sağlıyor. Ayrıca, görevlendirilen veteriner hekimin harcırahını,yol parasını, otel masrafını ve diğer harcamalarını ithalatı yapan kurum veya şirket ödüyor. Görevini doğru yapan namuslu, dürüst görevlileri tenzih ederiz. Ancak, hayvanları hiç görmeden şirket parasıyla 5 yıldızlı otellerde keyif yapan veteriner hekimlerin imzasıyla hayvan ithal edildiği de biliniyor" iddiasında bulunmuştu.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak, '5 yıldızlı otellerde keyif yapan veteriner hekimlerin imzasıyla hayvan ithal edildiği' iddialarını sert bir dille eleştirdi. Birlikten yapılan açıklamada, “Bakanlığın uyguladığı bu kadar büyük hatalar varken, tüm suçun, 5 yıldızlı otellerde kalıyorlar diye veteriner hekimlere yüklenmesi insafsızlıktır" denildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamanın satır başları şöyle:

SORUMLULUK VETERİNER HEKİMLERE YÜKLENİYOR

"30 Ağustos 2018 tarihli basında yer alan bir haberde, ithal hayvanlarla ilgili veteriner hekimlerin yaptığı kontrol ve denetimlerle ilgili değerlendirmeler yer almaktadır. Ve yabancı ülkelerden ithal edilen hayvanlarla ülkemize giren hastalıkların sorumluluğu veteriner hekimlere yüklenmektedir.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, hayvan ve hayvansal ürün ithalatının sektör üzerinde yarattığı olumsuz etkiler her dönemde detaylarıyla dile getirilmiştir.

İthalatın, yetiştiriciyi haksız rekabet ortamına iteceği ve sürdürülebilir bir hayvancılık ortamını yok edeceği. Bunun sonucu ülke hayvancılığının üretim kapasitesinin her geçen gün geriye gideceği, gerekçeleri ile izah edilmiş, çözüm önerileri sunulmuş ve ithalatın, ülke hayvancılığını yok edeceği dile getirilmiştir.

İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİL

Diğer taraftan, diğer ülkelerde görülen ancak ülkemizde görülmeyen birçok hastalığın ülkemize taşınabileceği, bunun da, hayvan ve insan sağlığı açısından önemli riskleri olduğu belirtilmiş ve ithalatın çözüm olmadığı aksine, ülke hayvancılığına büyük zararlar vereceği her platformda dile getirilmiştir.

İthal edilecek hayvanlar, 6 ay öncesine kadar, ihracatçı ülkede Bakanlık çalışanı veteriner hekimlerin kontrolünden geçmekteydi. İthal edilecek hayvan damızlık amaçlı ise bu kontrollerde bir de zooteknist ziraat mühendisi de yer almaktaydı. İthalat aşamasında yapılan kontrol ve denetimler, hiçbir zaman % 100 sağlık garantisi sağlamaz.

Hastalıklarda klinik belirtilerin henüz ortaya çıkmadığı inkubasyon evresi vardır, subklinik (klinik belirti göstermeden) seyreden hastalıklar vardır. Laboratuvar sonuçlarında hata payı vardır. Bu nedenle, yapılan kontrol ve denetimlerden %100 emin olunamaz. Bu nedenle, veteriner hekim kontrolüne ilave olarak, sınır bölgesinde 21 günlük karantina uygulaması ve yeniden laboratuvar tetkikleri yapılmaktadır.

LABORATUVAR SONUÇLARI TAMAMLANMADAN HAYVANLAR ÜLKEYE GETİRİLİYOR

Yabancı hastalıkların ülkemize taşınmasındaki en önemli etken; Hayvanların laboratuvar sonuçları tamamlanmadan ülkeye sokulması ve 21 günlük karantina işlemlerinin, yurtiçindeki hayvancılık işletmelerinde yapılmış olmasıdır. Bu uygulama ile hayvanlarda şayet hastalık varsa? zaten ülkeye sokulmuş olmaktadır.

BAKANLIK 6 AYDIR VETERİNER HEKİM GÖREVLENDİRMİYOR!

Bakanlığın uyguladığı bu kadar büyük hatalar varken, tüm suçun, 5 yıldızlı otellerde kalıyorlar diye veteriner hekimlere yüklenmesi insafsızlıktır. Hayvan seçimlerinde veteriner hekim görevlendirilmemesi ithalat lobisinin talebiydi. Haberde yer alan sözler de ithalat lobisinin söylemini hatırlatmaktadır. İthalat lobisi talebini uygulamaya sokturmuştur. Ve 6 aydır hayvan seçimlerinde, Bakanlık veteriner hekim görevlendirmemektedir. Hayvan seçimleri ithalatçı firma tarafından yapılmaktadır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğruya doğru
Doğruya doğru - 3 yıl Önce

İşini doğru yapana bir şey denmemis zaten ama böyle yapan yoktur diyebilirmisiniz? Hayvancılık genel müdürlüğünde kimler kaç kere gitmiş bir çıkarı versinler bir zahmet adamlar gidilecek ülkeyi sevmeyip ya da harcırah az bulup gitmeyen bilirim ben ,o müdürlükte çalışıyorsunuz hayvan seçmeye gitmek ayıptır,adamın yüzü kızarması gerekir ama ne mümkün

Adalet nerde
Adalet nerde - 3 yıl Önce

Hayvan seçimine seçilen veterinerler genelde torpilli olanlar yani sürekli aynı tipler gidiyor .Gidenler rahat duruyor mu durmuyor mu yani kafa kol ilişkisi var mı yok mu bilemem ama yaramaz tipler gidiyorsa ila ki olur beş yıldızlı otelde olur kaçamakta olur zihniyet meselesi ama bildiğim bir şey varsa orasını da bir rant kapısı belleyenler ve bu yüzden yarışanlar az değil ona bir düzenleme getirilirse hep aynı şahısların gitmesi önlenirse tercübeli bilgili veteriner arkadaşlardan seçilirse iyi olur bence

Haksiz mi
Haksiz mi - 3 yıl Önce

1 vet ya da baska personel yurt disina gidince ort. Ne kadar kaliyor kac para aliyor. ? Her gelen arabasinin modelini, evinin metresini yukseltmiyor mu?
Bu yurt disindan hayvan secimine gidenler dogru calisiyor kabul edelim. Bizim gordugumuz piyasadaki hayvan musveddelerini kim seciyor?
Yurt disina goreve gidene degil söz, zengin olsun diye belli kisileri yollayip duranlarda. Ahbap cavusun zirt noktasi yurt disina hayvan icin adam gonderme isi ne derseniz deyin. Gunluk 100 kusur euro para alacaksan otel masrafini da baskasina odeteceksen 1 ay da orada kalacaksan eee .. Ama haklisiniz hep zaten.

Adam veterinere bi şey dememiş
Adam veterinere bi şey dememiş - 3 yıl Önce

Adam veterinerler sahtekardır dememiş.
Bütün veterinerler öyle boyle dememiş.
Gitsinler cadırda kalsınlar. Otelde veteriner kalamaz dememiş. Nerenizle okuyorsunuz?
Adam demiş ki belli torpilli adamlar hayvan alımına sırf harcırah kazansın diye torpilli olarak gönderiliyorlar ve bunların otel masraflarını kendileri harcırahtan karşılaması gerekırken firmalar bu ücreti karşılıyor demiş.
Şimdi şuna cevap verin[VİCDANİNİZA]!!!
1=yurt disina giden veteriner vs. Nasil seciliyor? Ya da harcirahi düşük ulkeye baskalari yuksek ulkeye baskalari mi?
2=harcırah kanununda yurt disina cikan personelin otel masrafini kendisi oder demiyor mu? Ancak duyumlar dogru mu hayvan alimlarinda otel, yemek masraflarini firmalar mi karsiliyor

ateş ile barut yanyana olmaz..
ateş ile barut yanyana olmaz.. - 3 yıl Önce

Tarım bakanlığının işi ülke menfaatini gözeterek, yasal çerçeveler içerisinde, denetim mekanizmasının kurmak ve işletmektir. Bakanlık önce işleri bir düzene oturtup sonra "kenara çekilip" denetim ve kontrolü yapmalıdır. Denetim ve kontrol yapması gereken bakanlık resmi personelinin yurtdışlarında hayvan seçimiyle bizzat uğraşması ve harcırah hesabı yapması en basitinden "şık" görünmemektedir. örneğin, bakanlıkta müdürlerin bile seçime gittiği söyleniyor, yarın onun işini personel nasıl denetlesin.

Kayırmacılık
Kayırmacılık - 3 yıl Önce

Gazetecinin yazdıkları Kesinlikle katılıyorum ancak ve dürüst veteriner hekimleri de tenzih etmek lazım Ayrıca yazıda da belirtildiği üzere hep aynı veteriner hekimlerin değerlendiriliyor olması çok basit bir kayırmacılığı örnek olarak görülebilir

Lobici oyuncağı A.Ekber
Lobici oyuncağı A.Ekber - 3 yıl Önce

Kasaba ve köy otellerinde kalınıp akşama kadar gübrenin pisliğin içinde çalışılıyor, şehirde kalınacaksa bile genellikle ekonomik mütevazi otellerde kalınır. Boynuz ve tekmeden gözü çıkan ayağı kırılan arkadaşlar var, bunları hiç söylemeyin. Nedir bu Veteriner Hekim çekememezliğinin sebebi, tamam kardeşim gidin kendiniz seçin getirin ne haliniz varsa görün. Hekim gitmezse önüne gelen kör topal hastalıklı hayvanı alıp getirmek isteyen ithalat lobisinin talebinin oyuncağı olma A.Ekber efendi.

Liyakat
Liyakat - 3 yıl Önce

Tarımda yönetim tarım dışı meslekten insanlara teslim etti. Liyakatsızlık ve siyasi atamalar yapıldı. En basiti kaymakam mimar psikolog polis bedene itimi öğretmeni açıköğretim mezunu mimarlar tarım yöneticisi oldu. Bunlar düzeltmeden Tarımda tarımsal sıkıntılar dahada artacak


banner151

banner251