" />

Antepfıstığında duraklama dönemi geride kaldı!

Gaziantep Ticaret Borsası'nın koordinesinde düzenlenen ve Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen "Antepfıstığı Büyüyor UR-GE Projesi" sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

banner255
Antepfıstığında duraklama dönemi geride kaldı!
banner200

Türkiye'nin antepfıstığında gen merkezi olduğunu ve antepfıstığının tüm dünyaya Anadolu'dan yayıldığını aktaran GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, antepfıstığında duraklama döneminin geride kaldığını ve artık atılım yapma zamanı olduğunu ifade etti. Tiryakioğlu, "Ülkemiz antepfıstığı yetiştiriciliği konusunda özellikle son yıllarda önemli aşamalar kat etti. Üretimde geleneksel yöntemler artık yavaş yavaş yerini modern tarım anlayışına bırakmakta.

Bölgemizde daha önceleri uzun yıllar içerisinde meyve vermesinden dolayı kıraç topraklarda yetiştirilen antepfıstığı artık daha verimli topraklarda aşılı olarak yetiştirilmeye başlandı. Ağaç sayısının hızla arttığı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sulama yönteminin de tam olarak benimsenmesi durumunda üründe yaşanan periyodisite etkisi azalarak, dekar başına elde edilen yıllık verim daha da artacaktır. Bu bağlamda 2015 yılında 144 bin ton, 2016 yılında ise 175 bin ton olarak gelişen rekolte artışları gelecek adına bizlere umut vermekte" dedi.

Kaynak: bolgegundem.com

YORUM EKLE
banner151

banner251