Üretici bu sene de tedirgin

Zirai donun geçen yıl büyük zarara yol açtığı Malatya'da kayısı üreticileri, son günlerdeki olumsuz hava koşulları nedeniyle bu yıl da don olayı yaşanmasından endişe ediyor.

Üretici bu sene de tedirgin
banner200
banner217

Zirai donun geçen yıl büyük zarara yol açtığı Malatya'da kayısı üreticileri, son günlerdeki olumsuz hava koşulları nedeniyle bu yıl da don olayı yaşanmasından endişe ediyor.

Zirai donun geçen yıl büyük zarara yol açtığı Malatya'da kayısı üreticileri, son günlerdeki olumsuz hava koşulları nedeniyle bu yıl da don olayı yaşanmasından endişe ediyor. Kayısı ağaçlarının düşük rakımlı yerlerde ve Karakaya Barajı kıyısındaki bahçelerde çiçek açtığı yörede, çiftçiler bu yıl zirai don yaşanmamasını diliyor.

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey, geçen yıl 30 Mart'taki zirai donun Malatya ekonomisine büyük darbe vurduğunu ve kentteki bütün sektörlerin bundan etkilendiğini söyledi.

Yörede son günlerde etkili olan kar yağışının hem kayısı üreticilerini ve tüccarları tedirgin ettiğini belirten Özbey, “İnşallah böyle bir don olayı Malatya'da yaşanmaz. Kayısı üreticileri ve buna mukabil olarak da Malatya ekonomisi geçen yılki gibi bir afete maruz kalmaz" diye konuştu.

GEÇEN SENE KAYISI YÜZDE 95 ETKİLENDİ

Özbey, kayısı üreticilerinin zirai dona karşı gerekli tedbirleri almaları gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Önümüzde riskli günler var, don hadisesi beklentisi var. İnşallah bu fazla bir zayiat vermeden, örneğin şu anda çiçek açan kayısı ağaçlarımızın yüzde 15-20 seviyesinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bu da ılıman bölgelerde inşallah fazla bir don olayı gerçekleşmez. Diğer bölgelerde zaten daha henüz çiçek açmadı. İnşallah geçen yılki gibi bir don afetine maruz kalmayız."

Malatya'da geçen sene kayısının dondan yüzde 95 oranında etkilendiğini dile getiren Özbey, kayısı üreticilerine seslenerek, “Günlük meteorolojik olayları mümkün mertebe takip etsinler. Üreticilerimizi dikkatli olmaya davet ediyorum" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kayisi
kayisi - 6 yıl Önce

Şu anda çiçek lerin durumu iyi şimdi inşallah bul mahsullu bır sene olur

banner151

banner251