" />

Çiftçiye 30 bin sertifikalı ceviz fidanı dağıtıldı

Bitlis Özel İdaresi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce ortaklaşa yürütülen "Meyveciliği Geliştirme" Projesi kapsamında, çiftçilere 30 bin sertifikalı ceviz fidanı Malatya Bölge Birliğine bağlı Tatvan Tarım Kredi Kooperatifi'nce karşılanarak dağıtıldı.

Çiftçiye 30 bin sertifikalı ceviz fidanı dağıtıldı
banner200

Törende konuşan Bitlis Valisi Ahmet Çınar, bölgenin Türkiye açısından ceviz üretiminin merkezi olabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Hali hazırda Bitlis ve ilçelerinin ceviz üretiminde önemli bir merkez olduğunu ifade eden Çınar, şöyle konuştu: "Bu projeyle çiftçilerimize ilk etapta 30 bin sertifikalı ceviz fidanı dağıtıyoruz. Bu rakamı her yıl daha da arttırmayı hedefliyoruz. 'Adilcevaz 1' ve 'Adilcevaz 2' ceviz çeşitlerimiz tescillenmek üzere. Bu çalışmayı yapmakla çiftçilerimize ve ülkemize ekonomik katkı sağlarken, diğer yandan boş arazilerimize bu ceviz fidanlarını dikerek tabiata da hizmet etmiş oluyoruz. Bu şekilde tabiatımızı da güzelleştiriyoruz. Çiftçilerimize en az 5 dekar üzerinden hesaplanarak fidan dağıtımı yapılıyor. 5 ile 10 yılda milyonlarca ceviz fidanı dikmeyi hedefliyoruz. Bütün çiftçilerimize hayırlı olsun."

Törene, Tarım İl Müdürü Vahap Şimşek, Tatvan Tarım Kredi Kooperatifi Yetkili Ziraat Mühendisi Mehmet Ferit Araz, Kurum yetkilileri ile çiftçiler ve muhtarlar katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Ferit Bey Başarılarınızın devamını dileriz.

banner151

banner251