Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, daha önce yaptığı açıklamada mazot ve gübre desteğinin nakdi değil ayni olarak çitçiye ödeneceğini belirtirken, dün İzmir’de yaptığı açıklamada ise mazot, gübre desteğinin çiftçiye verilecek kartlar aracılığıyla yararlanacağını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, tarımsal desteklerde sadeleştirmeye gidilerek hububat grubu ile yağlı tohumlarda mazot ve gübre desteğini çiftçiye nakdi değil ayni olarak ödeneceğini açıklamıştı. Bakan Kirişçi’nin bu açıklaması tarım sektöründe ciddi bir beklenti oluşturmasına rağmen Kirişçi’nin ayni desteklerin nasıl ödeneceğine yönelik kamuoyuna kapsamlı bir açıklama yapmaması dikkat çekiyor.

Tarım Bakanlığı buğday arpada çiftçiyi kayıtdışına itiyor! 100 lira desteğe 150 liralık stopaj ve borsa tescil masrafı! Tarım Bakanlığı buğday arpada çiftçiyi kayıtdışına itiyor! 100 lira desteğe 150 liralık stopaj ve borsa tescil masrafı!

MAZOT, GÜBRE VE YEMDE AYNİ DESTEKLER ÇİFTÇİYE KARTLAR ARACILIĞIYLA KULLANDIRILACAK!

Bakan Kirişçi, dün de İzmir’de yaptığı açıklamada, çiftçiye ayni olarak verilecek mazot, gübre ve yem desteğinin kartlar aracılığıyla kullandırılacağını açıkladı. Kirişçi’nin bu açıklaması kafaları karıştırırken, kartlar aracılığıyla kullandırılacak destek de bir anlamda nakdi destek kapsamına giriyor.

Mazot ve gübre desteğinde yapılacak köklü değişikliğin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından değil de Bakan Kirişçi tarafından parça parça açıklanması da dikkat çekiyor.