Mardin-Kızıltepe Ziraat Odası Sekreteri Sedat Ayyıldız, ”Sap saman olayı bölgemizde tabiri caizse kripto para olayına döndü” dedi. 

Ülkemizde son yıllarda eşi benzeri görülmemiş kuraklık yaşanıyor. Mardin de yaşanan kuraklık nedeniyle kuru tarım arazilerinin yüzde 60’ı ürün vermeden kuruyunca tarlada kalan samanın değeri arttı. Saman fiyatlarının git gide artmasını kripto para olayına benzeten Kızıltepe Ziraat Odası Sekreteri Ayyıldız,”Hasat sezonun başlamasıyla beraber bir haftalık özellikle sap saman olayı bölgemizde tabiri caizse kripto para olayında döndü. Piyasaya farklı aktörler işin içine girince spekülatif söylemler ile birlikte ortalık toz duman” dedi. Kendisinin de çiftçi olduğunu ifade ederek sözlerine devam eden Ayyıldız” Piyasada çok uçuk rakamlar, saatlik yükselen fiyatlar var. Bence bu şekilde devam ederse daha önce dediğim gibi çiftçi, samancı,biçerci hepsi kaybedecektir. İlimizde bu sektör için çalışma süresi 15-20 gündür. İşin içinde olanların dışında bu sezonda ne kazansam kardır mantığı ile spekülatif söylemler ile fiyat artıran veya bu olayı kullanarak fiyat yükselmeye çalışanlar emin olun bu şekilde devam ederse piyasa kitlenecektir” sözlerini kaydetti. 

ÇİFTÇİ YILLARDIR KAR ETMEDİ

TİGEM hububatta ne ekip ne biçiyor artık takip edilemiyor! İşletmeler itibariyle hasat cetveli 2 yıldır yayınlanmıyor! TİGEM hububatta ne ekip ne biçiyor artık takip edilemiyor! İşletmeler itibariyle hasat cetveli 2 yıldır yayınlanmıyor!

“Çiftçinin durumu ortada tabi ki de ürününün sapından samanın dan da kar elde edecek. Biçerdöver sahibi arkadaşlar sermaye bağlamış ekmek kapısı oda kazanacak. Saman işini meslek olarak yapan arkadaşlar da kazanacak.  Lakin; çiftçi yıllardır anız yaktı samandan hiçbir gelir elde etmediğini” belirten Ayyıldız, çiftçinin emeğinin karşılığını almalıdır. ifadelerini kullandı.