Kalite ve Ürün Deneyim Semineri bu yıl “Tüketici Eğilimleri ve Sürdürülebilirlik” bakış açısıyla “Rafta Kalite”yi ele alacak. 23-24 Kasım tarihlerinde İstinye Üniversitesi’nde gerçekleşecek seminerde, alanında uzman akademisyenler ve sektör liderleri tasarımın gücü ve tüketici davranışlarına etkisini, gıda işleme süreçlerinde geri kazanım stratejilerini ve sürdürebilirliği, rafta kaliteyi sürdürebilirlik bakış açısıyla değerlendirecek. 

Özer: Tüketici artık anladığını değil fark ettiğini satın alıyor

ortakalan.org’un haberine göre ‘Rafta Kalite’nin tüketici eğilimleri ve sürdürülebilirlik bakış açısıyla ele alınacağı Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri’nin açılış konuşmacılarından biri PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer olacak.

Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri’nin tüketiciye en doğruyu sunmak, adil rekabet ortamını oluşturmak adına sektörün paydaşlarını bir araya getiren çok güzel bir çalışma olduğunu ifade eden Özer şunları söyledi: “Organizasyonun çıktılarının hem gıda ve içecek sektörüne hem de son tüketiciye çok faydalı olacağı kanısındayım.

Tüketici daha evvel anladığı ürünleri almaya eğilimliydi. Ama değişen jenerasyon ve artan ürün çeşitliliği neticesinde tüketici artık anladığını değil fark ettiğini satın alıyor. O yüzden üreticiler, tüketicinin fark edebildiği alanlarda ürün yapmaya yönelmeli.” 

Tarım Bakanlığında tasarruf çelişkisi! Fotokopi kağıdından tasarruf edilirken 55 makam aracına dokunulmadı! Tarım Bakanlığında tasarruf çelişkisi! Fotokopi kağıdından tasarruf edilirken 55 makam aracına dokunulmadı!

Sürdürülebilir gıda sistemlerinin inşasındaki en büyük engel: “Gıda Kaybı” 

Seminerin ikinci gününde “Gıda Kaybı” başlıklı bir sunum yapacak olan Bahçeşehir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeynep Tacer Caba da sürdürülebilir gıda sistemlerinin inşasındaki en büyük engellerden birinin gıda kaybı olduğuna dikkat çekti.  

Caba konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün ‘deneyim’ kavramı, farklı pek çok disiplinde olduğu gibi gıda alanında da çok kıymetli. Bu anlamda, gıda endüstrisinde yer alan profesyonellerin, akademisyenlerin ve öğrencilerin bir araya gelmesiyle oluşan sinerji çok değerli ve önemli. Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri’nin, akademik ve sektörel perspektifi bir araya getirerek, bu paylaşım için çok önemli bir fırsat yarattığını düşünüyorum” dedi. 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından gıda kaybının, ‘tedarik zincirinin çeşitli aşamalarında insan tüketimi için mevcut olan yenilebilir gıda miktarındaki azalma’ olarak tanımlandığını söyleyen Doç. Dr. Caba “güncel verilere göre, küresel gıda kaybı ortalama yüzde 14 düzeyinde. Gıda kaybı bugün sürdürülebilir gıda sistemlerinin inşasındaki en büyük engellerden birisi. Bu nedenle, gıda kaybı sorununun çözümüne dönük yeni yaklaşımların öğrenilmesi, anlaşılması ve bunların etkin bir biçimde uygulanması yoluyla gıda güvenliği, beslenme, çevresel kirlilik, su kaynaklarının kaybı vb. birçok konuya dair önemli etkiler yaratılabilir” dedi.