Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ucuz et projesinde tam bir hayal kırıklığı! Besici 2500 lira desteğe ilgi göstermedi!

Et ve Süt Kurumu’nun ucuz et kapsamında Ramazan ayında uygulamaya koyduğu hayvan başına 2500 lira destek tam bir hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Et ve Süt Kurumu’nun destek kapsamında 16 günde sadece 500 ile 550 hayvan kestiği ortaya çıktı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ucuz et projesinde tam bir hayal kırıklığı! Besici 2500 lira desteğe ilgi göstermedi!
banner282

Et ve Süt Kurumu, Ramazan ayı ile sınırlı olmak üzere, kesimliğe gelmiş besilik hayvanlarını Et ve Süt Kurumu’na kestirmeleri durumunda hayvan başına 2500 lira destek verileceği açıklanmıştı. Et ve Süt Kurumu, kestiği bu hayvanların etlerini de piyasa fiyatlarının altında kendi satış mağazalarında ve Tarım Kredi Marketlerde satışa sunmuştu. 

BESİCİ 2500 LİRA DESTEĞE RAĞBET GÖSTERMEDİ 

Ucuz et kapsamında uygulamaya konulan hayvan başına 2500 lira destekte tam bir hayal kırıklığı yaşandığı ortaya çıktı. Et ve Süt Kurumu, destek kapsamında kaç tane hayvanın kesiminin yapıldığını kamuoyuna açıklamazken, alınan bilgilere göre 16 gün içinde sadece 500 ile 550 hayvanın kesiminin yapılabildiği kaydediliyor. Verilen desteğe rağmen besicilerin, hayvanlarını Et ve Süt Kurumu’nda kestirmemesi dikkat çekti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TALİMATI İLE HAZIRLANMIŞTI

Söz konusu destek çalışması bilindiği üzere yerli üreticinin hayvanlarının Et ve Süt Kurumu’nda kestirilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile hazırlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile hazırlanan projeye besicilerin rağbet göstermemesi dikkat çekti. 

ET VE SÜT KURUMU 2019’DA GÜNLÜK 1500 İLE 2000 BAŞ HAYVAN KESMİŞTİ

Diğer yandan karkas kesim fiyatlarının düştüğü 2019 yılında Et ve Süt Kurumu, günlük 1500 ile 2000 baş kesim yapmıştı. Günlük 1500 ile 2000 baş kesim kapasitesi bulunan Et ve Süt Kurumu’nun verilen 2500 lira desteğe rağmen 16 günde sadece 500 ile 550 baş hayvan kesmesi uygulanan politikaların sahadan ve piyasalardan ne kadar kopuk olduğunu gözler önüne serdi.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 13:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
adaletxx
adaletxx - 2 hafta Önce

rağbet göstermez tabi üretici piyasaya daha yüksek rakamlarda ve peşin para ile mal verırıken etsüt kurumu 2500 TL ye rağmen üreticiden 1000 TL aşağısına istemekle birlikte üreticiye ne zaman ödeme yapacağı belli olmayan şartlarda üretici tabi ki ilgi göstermez .Piyasa şartlarını hesap etmeden yapılmış bir uygulama sonuç alınamaz

Ziraat Mühendisi
Ziraat Mühendisi - 2 hafta Önce

Düzenlemeyi yapanlar piyasadan bi haber olunca olacağı budur. Bugün itibariyle tarım da hiçbir soruna çözüm üretemiyorlar Allah bugünlerimizi aratmasın.

ÇİFTÇİ
ÇİFTÇİ - 2 hafta Önce

Tarım bakanlığında acaba 4 işlem matematik hesabından anlayabilecek kapasitede birileri varmı acaba ? ??
Çiftçilerimizin et ve süt kurumuna kesim için rağbet etmeyeceği baştan belliydi. Normal piyasadaki karkas kesim fiyatından daha düşük fiyattan kesiyorlar ondan sonrada 2500 TL kesim desteği verdik diye reklamını yapıyorlar. Aklı başında çok basit 4 işlem matematiği bilen bir çiftçi bile bu hesabı yapabiliyorken bakanlıktaki zevatın bunu ihtimali düşünmemesi çok acı.....

EMRE
EMRE - 2 hafta Önce

BÖYLE BİR UYGULAMADA BESİCİLER AYNAYA BAKIP SÖYLE DÜSUNUYOR APTALLIK BENİM SURATIMIN NERESİNDE,ANAMIDA ALIP GELDİĞİME GÖRE DÜŞÜNMEM GEREKEN SIRTIMDAN PİRİM YAPACAK SİYASETCİYE İHTİYACIM YOK,

banner151