Besilik hayvan ithalatında özel sektöre izin verilecek mi?

Özel sektörün besilik hayvan ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranı yüzde 60'dan yüzde 10'a düşürüldü. Oranın düşürülmesi büyük besi işletmelerini umutlandırırken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Et ve Süt Kurumu'nun dışındaki ithalatlara kontrol belgesi verip vermeyeceği ise merak ediliyor.

banner247
Besilik hayvan ithalatında özel sektöre izin verilecek mi?
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Türkiye, 2017'de 500 bin baş besi ve kasaplık hayvan ithalatı yapacak. Bakanlar Kurulu kararıyla Et ve Süt Kurumu'na yıl sonuna kadar sıfır gümrükle 500 bin baş besi ve kasaplık hayvan ithalatına yetki verildi. Et ve Süt Kurumu'na sıfır gümrükle ithalat yetkisi verilirken, özel sektörün gümrük vergi oranı da düşürüldü. Geçtiğimiz yıl özel sektörün besilik ithalatında uygulanan yüzde 60 gümrük vergisi, bu yıl yüzde 10'a düşürüldü.

Et ve Süt Kurumu'nun dışında özel sektörün yapacağı besilik ithalatında gümrük vergisinin indirilmesi, özel sektör için ithalat kapısının aralandığı gibi görünse de Bakanlığın bu ithalatlar için kontrol belgesi verip vermeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl yüksek gümrük vergisi ile ithalat yapmak isteyen büyük besi işletmelerine ithalat yetkisi verilmemişti. İthalat tamamen Et ve Süt Kurumu üzerinden yapılmıştı.

YORUM EKLE
banner151