Yalova’da köylü üretici pazarı yaygınlaşıyor

Sebze- meyve ticaretinde aradaki komisyoncuların ortadan kaldırıldığı üreticiden tüketiciye köylü pazarının ikicisi Adnan Menderes Mahallesinde açıldı. Yalova Ziraat Odası ve Çiftlikköy Ziraat Odasının organizasyonunda yapılan açılışa İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar da katıldı.

Yalova’da köylü üretici pazarı yaygınlaşıyor
banner200

Açılışta bir konuşma yapan İl Müdürü Suat Parıldar; Köylerimizde Çiftçilerimizle yaptığımız toplantılarda ürünlerini direk tüketiciye ulaştırmak için İl ve İlçe Pazarlarında kendilerine yer verilmesi talep edilmişti. Bu talep doğrultusunda İl Müdürlüğümüz ve Ziraat Odalarımızın birlikte yürüttüğü çalışmalar neticesinde Çiftlikköy ve Yalova Ziraat Odaları Başkanlarının girişimleri ile ilki Çiftlikköy’de ikincisi ise Yalova’da olmak üzere “Üreticiden Tüketiciye Pazar” kurulduğunu, bu konuda çalışıp emek verenlere teşekkür ettiğini ve bu kapsamda üreticinin kendi ürettiği ürününü aracı olmadan direkt pazara sunmasının ayrıcalığını yaşayacağını ifade etti.

Parıldar; “Tüketici, üreticiden aracısız alabildiği için uygun fiyatla alım yapabilecek, üretici de aracı olmadığı için hak ettiği kazancı sağlayabilecek. Üreticilerimizin doğru bir kanalla tüketicilerimize ulaşması için çaba sarfeden, emeği geçenlere ve yer tahsisi yapan Belediyelerimize teşekkür ediyorum”dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek köylü pazarının açılışı yapıldı. Daha sonra satış tezgahları ziyaret edildi.

İlki Haziran ayında Çiftlikköy sosyete pazarında hizmete açılan “Üreticiden Tüketiciye Pazarı”nın ikincisi Yalova Merkezde açılmış olup, pazarda aracılık tamamen ortadan kalkıyor ve üretici kendi yetiştirdiği ürünleri direk satışa sunuyor. Tüketiciler ise hem daha taze, hem de daha ucuza sebze ve meyve yeme imkanına kavuşuyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa UZ
Mustafa UZ - 2 yıl Önce

Sayın Müdürüm, bu uygulamanızı tebrik eder, tüm ülkemize örnek teşkil etmesini dilerim. Hem üretici hem de tüketicinin kazandığı efektif bir sistem! Başarılar dilerim...

banner151

banner251