Türk Veteriner Hekimleri Birliğinden koronavirüs uyarısı: İki bakanlığın bünyesi acilen yeniden yapılandırılmalı

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, koronavirüsten gerekli derslerin çıkarılarak zoonotik hastalıkların yayılımının erken safhada önlenebilmesi için Tarım Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının bünyesinde yeni bir yapılanmanın kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliğinden koronavirüs uyarısı: İki bakanlığın bünyesi acilen yeniden yapılandırılmalı
banner200

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, dünyanın ve Türkiye’nin gündeminde olan koronavirüsle ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Koronavirüs başta olmak üzere ortaya çıkan hastalıkların daha çok hayvan kaynaklı olduğuna dikkat çeken Eroğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde yeni bir yapılanmanın zorunlu hale geldiğini kaydetti. 

Sağlık Bakanlığında acilen Veteriner Halk Sağlığı Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nda da Veteriner İşleri Genel Müdürlüğünün oluşturulmasının kaçınılmaz hale geldiğini vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti: 

“Yeni ve yeniden ortaya çıkan hastalıkların daha çok hayvan kaynaklı olduğu görülmektedir. Yaban hayatında yapılan araştırmalar arttıkça elde edilecek veriler ile ileride olası insan ve hayvan salgınlarına neden olabilecek virüslerin erken tespiti sağlanabilecektir. 

Ülkemizde veteriner hekimler tarafından Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüleri’nde hayvanlar için viral ve bakteriyel aşılar üretilmekte, yapılan çalışmalar uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirilmektedir. 

Hayvanlarda tespit edilen bu yeni virüsün bulunmasında veteriner hekimlerin çok büyük katkıları bulunduğundan tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tecrübelerine ihtiyaç bulunmaktadır.

İleride ülkemizde ve dünyada ortaya çıkacak zoonotik hastalıkların yayılımının erken safhada önlenmesi, gerekli hazırlıkların önceden ve hızlı bir şekilde yapılması için beşeri tıp hekimleri ve veteriner hekimlerin içinde olduğu bir yapının oluşturulmasına ihtiyaç olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. 

Başarılı ve hedeflenen “Tek Sağlık” uygulamaları için, gerek Sağlık Bakanlığı gerekse Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde yeni bir yapılanma zorunlu hale gelmiştir. 

Bunun için Sağlık Bakanlığında acilen Veteriner Halk Sağlığı Başkanlığı kurulmalıdır. Sağlık bilimleri alanında yüksek lisans diploması ile mezun olan veteriner hekimlerin modern dünyada olduğu gibi istihdam edilmeleri zoonoz karakterli salgınların takibi, kontrol ve önlenmesinde oldukça önemlidir.  

Hayvan sağlığı, Hayvan Refahı, Veteriner Halk Sağlığı, Çevre Sağlığı, Gıda Güvenliği, Sınır Aşan Hastalıklar ve Biyogüvenlik gibi konularda etkin, yetki ve sorumluluk kargaşası yaşanmayan, bütüncül, motivasyonu yüksek gelişmiş ülkelerde olduğu gibi uluslararası sözleşmelere, kurallara ve kabullere uygun Veteriner Hekimlik Otoritesinin yani Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü’nün Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde oluşturulması kaçınılmaz hale gelmiştir. 

Ayrıca Büyükşehir belediyelerinde Veteriner işleri Daire Başkanlıkları, diğer İllerde Veteriner İşleri Müdürlüklerinin ihdas edilmesi gerekmektedir."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 18:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne gerek var Böyle iyi
Ne gerek var Böyle iyi - 2 yıl Önce

Bakanlık personeli bir konu olduğunda önce yoneticilerine konuyu öğretiyor. Zaten yöneticiye konuyu öğrettin mi gerisi kolay. :) Bir ziraat mühendisi Diyanet işlerinde yönetici olabilir mi? Bir veteriner hekim Adalet Bakanlığında yönetici olabilir mi? Sağlık Bakanlığı tarihinde doktor olmayan bir Bakan var mı? Bir su ürünleri mühendisi Kaymakam veya Vali olabilir mi? Ama yer Tarım ve Orman Bakanlığı olunca herkes herşey olabiliyor. MaşAllah Amerika gibi fırsatlar Bakanlığı. Veteriner hekimin Bitkisel uretime, ziraat mühendisinin veteriner hekimlik konularinda yönetici olma konusuna girmiyorum. Buda başka bir hikaye

Tar
Tar - 2 yıl Önce

Sosyal medyada dondugu gibi tarim bakanligindaki personelin % 19 u tarimsal egitim almissa nasil yapilandirilirsa yapilsin liyakat olmali isin egitimini almis olmali

İLÇE MÜDÜRÜ
İLÇE MÜDÜRÜ @Tar - 2 yıl Önce

Personel Genel Müdürlüğü lağvedilmeden Tarım Bakanlığından bir cacık olmaz.

Ahmet nalcakar
Ahmet nalcakar - 2 yıl Önce

Tarımda ziraat mühendisleri maalesef kendi meslekleri dışında her mesleği yapıyor neredeyse suni tohumlama bile yapacaklardı. Keşfe çıkarlar, kooperatif toplantısına katilirlar ama tarlada yoklar, vatandaş onlardan daha bilgilidir, bir ilaç ismi bilmezler, sarımsağa yabani soğan diyenleri biliyorum. Kravatsiz gezmezler ama beş kuruş harcırah için tüm mesailerini boşa harcarlar...

TÜRKİYE YENİDEN YAPILANMALI
TÜRKİYE YENİDEN YAPILANMALI - 2 yıl Önce

Yeni Türkiye diye bir aldatmacaya girmeden.. Cumhuriyetimizin bütün değerlerini ve kazanımlarını tekrardan adam ayağa kaldırıp yeniden yapılanmaya gidersek çökmekten yıkılmaktan kurtarırız şu Aziz Vatanı... aksi halde gümbüüüür ....

Cık Olmaz
Cık Olmaz - 2 yıl Önce

Yok yok biz böyle iyiyiz. Tarım Bakanlığı ile Diyanet, Adalet, İçişleri v.s bunları birlestirdik. Bunlardan çok iyi transferler yaptık. Hepsi bonservisi elinde geldi. Bakanlığımızın yapısı ve kadrosu çok iyi.

Yorum
Yorum - 2 yıl Önce

Tarım bakanlığı komple lağvedilmeli veteriner sağlık genel müdürlüğü/başkanlığı kurulmalı tüzel kişiliğe haiz özel bütçeli doğrudan cumhurbaşkanlığına yada sağlık bakanlığına bağlanmalı.Tarım bakanlığının ziraat kısmının yaptığı işlerde tarım kredi, ziraat odası, birlikler ve tkdk arasında pay edilmeli.Et süt kurumu toprak mahsulleri ofisi tigem çaykur orman genel müdürlüğü , milli parklar, tüvtürk gibi katı işletmecilere verilmek suretiyle özelleştirilmeli.Meteoroloji doğrudan cumhurbaşkanlığına bağlanmalı, devlet su işleri de enerji bakanlığı yada çevre şehirciliğe bağlanmalı, at yarışları spor toto ya devredilmeli doğa koruma işleri komple belediyelere zimmetlenmeli, gıda kontrol işleri sağlık bakanlığı tarafından koordine şekilde veteriner otoritesi ve halk sağlığı otoritesi müşterek yürütmeli.Gıda laboratuvarları sağlık bakanlığına bağlanmalı, mevcut enstitüler veteriner işleri ve hayvancılık ilgili olanlar veteriner otoritesine, ziraat ile ilgili olanlar ziraat odaları merkez birliğine devredilmeli, ziraat odalarının denetimini de cumhurbaşkanlığı tarım politika kurulu yapmalı.Veteriner otoritesinin taşra teşkilatı doğrudan merkeze bağlı olmalı mülki amirden emir almamalı bölge veteriner müdürlüğü ve ilçe veteriner müdürlükleri kurulmalı.Gerekli köy veya beldelerde hekimlikler/veteriner sağlık memurlukları kurulmalı

banner151

banner251