TMO ile Tariş kuru üzüm alımında işbirliğine gitti

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile TARİŞ arasında kuru üzüm alımına ilişkin işbirliği protokolü Tarım ve Orman Bakanlığı Bekir Pakdemirli başkanlığında imzalandı.

TMO ile Tariş kuru üzüm alımında işbirliğine gitti
banner200

İşbirliği protokolünde konuşan Tarım Bakanı Pakdemirli, üzüm üreticisine 10 liranın altında işlem yapmaması tavsiyesinde bulunarak, "Hem İzmir borsası hem de Manisa'daki üzüm borsasında 9 numara üzümü 10 liradan alacağımızı söylemiştik. Şu ana kadar aldığımız kuru üzümün yüzde 80'i 9 numaradır. Çiftçinin eline kesintiler gittikten sonra 9,85 lira net geçmiştir. 10 lira fiyat verdiğimizde bundan stopaj kesintisi oluyor. İster TMO ister tüccar olsun, stopaj kesintisi her zaman geçerli."

4 bin ton üzüm alımı gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bakan Pakdemirli, bu alımın ötesinde 15 bin ton randevu alınmış durumda. TARİŞ Kendi kaynakları ve kapasitesiyle maksimum oranda alımını yaptı. TARİŞ' in alım süreci devam için bugün TMO adına alım yapmasına teminen bir protokol yapıyoruz. Üreticimizin TMO ve TARİŞ fiyatları altında ürün satmamalarını öneriyoruz. 9 numara üzümü olan üreticimize 10 liranın altında işlem yapmamasını tavsiye ediyoruz. Kuru üzüm arzı devam ettikçe alımlarımıza devam edeceğiz. TARİŞ ayrıca TMO garantörlüğünde kredi kullanacak. TARİŞ'in alımlarda bir sınırının olmadığının bir göstergesi bu. Kuru üzümün dün olduğunu gibi yarında değerini koruyarak bundan ülkemiz ve üreticimiz için fayda sağlayacağız" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah yavuz
Abdullah yavuz - 2 yıl Önce

Çiftçinin elinde uzum kalmadı hep zenginlere çalışılıyor gariban ciftci uzumu satti bile

Ahmet Türkan
Ahmet Türkan - 2 yıl Önce

Bana istifa et diyen zat ortaya çıkta seni görelim çünkü yerimi kime bırakacağımı bileyim

ismayil ari
ismayil ari - 2 yıl Önce

turgutluda tmo hep 8 ve 7 numara veriyo bakanım sana kim söylüyor 9 verdiğini

banner251