Tarım Kredi ile TÜBİTAK arasında tarımda bilişim altyapısı için ortak protokol

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu  (TÜBİTAK) arasında tarım, hayvancılık ve gıda sektöründe ihtiyaç duyulan milli çözümlerin üretilmesi ve tarım kooperatifçiliğinin bilişim altyapısının geliştirilmesine yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

banner255
Tarım Kredi ile TÜBİTAK arasında tarımda bilişim altyapısı için ortak protokol
banner200

Tarım Kredi ve TÜBİTAK arasında iş birliği protokolü, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından imzalandı. Protokol imzalanması için düzenlenen törene, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır ile her iki kurumdan idareciler ve çok sayıda davetli katıldı.

TARIM KREDİ ÜRETİCİNİN FAALİYETLERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN KURULDU 

Genel Müdür Poyraz, imza töreninde yaptığı konuşmada, Tarım Kredi Kooperatiflerinin üreticilerin faaliyetlerini kolaylaştırmak amacıyla kurulduğuna dikkati çekerek, "TÜBİTAK ile imzalayacağımız iş birliği protokolü, belirlediğimiz gelecek vizyonu ve başlattığımız dijital dönüşüm hareketi kapsamında bizim için ayrıca önem arz etmektedir" dedi.

Gelişen teknolojilerin tarımda kullanımının artırılması ve ülke topraklarından en fazla verimin sağlanması için var güçleriyle emek verdiklerini belirten Poyraz, ülke genelinde çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu her alanda destek sunduklarını belirtti.

MİLLİ ÇÖZÜMLER İÇİN İŞBİRLİĞİNE GİDİYORUZ 

Dijital dönüşüm hareketi başlattıklarını ifade eden Poyraz, “Tarım Kredi Kooperatifleri bir buçuk asırlık tecrübeye ve 850 bin ortağı ile büyük bir potansiyele sahip bir yapı. Biz bu potansiyeli belirlediğimiz dijital dönüşüm vizyonu ile geleceğe daha güçlü bir şekilde taşımak istiyoruz. Bu amaçla TÜBİTAK ile güç birliği yaparak projelerimizi daha sağlam temellere oturtmak istiyoruz. Protokol ile ülkemizin tarım, hayvancılık ve gıda sektöründe ihtiyacı olan milli çözümlerin üretilmesi amacıyla işbirliğine gidiyoruz. Tarımsal ürünlerin arz-talep zincirinin yönetilmesi ve tarım kooperatifçiliğinin bilişim altyapısının geliştirilmesi amacı ile Ar-Ge faaliyetleri yürüteceğiz. Ulusal stratejik hedef ve politikalar kapsamında belirlenen önceliklerle uyumlu Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi ve yürütülmesine yönelik iş birliği yapacağız” ifadelerini kullandı.

TARIMSAL ÜRETİMİN HER ALANINDAYIZ

Tarımda gelişen teknolojilerin kullanımının artırılması ile topraktan maksimum verimin sağlanmasını hedeflediklerini belirten Poyraz, “Merkez ve Bölge Birliklerimiz, Kooperatiflerimizde görev yapan mesai arkadaşlarım ile sadece ortaklarımıza yönelik değil, ülke genelinde çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu her alanda destek sunuyoruz. Kurum olarak tarımsal üretimin her alanındayız. Üretim öncesi toprak analizinden, ilaçlamaya; hasat sonrası depolamadan, ürünleri tüketiciyle buluşturmaya kadar, tarladan sofraya üretimin her safhasında bilgi ve tecrübemizi sahaya yansıtıyoruz. Bizim sorumluluğumuz toprağını çok seven, ülkesi için alın teri döken ortaklarımızın bu emeklerini zayi etmemek. Kaynakların yerinde ve verimli kullanılması, gelişen teknolojik imkânlardan ortaklarımızın da yararlanması amacıyla pek çok proje geliştirdik. Geliştirmeye de devam ediyoruz” dedi.

İklim, toprak, su kaynakları ve tarımla uğraşan insan gücünün değişim gösterdiğine dikkat çeken Poyraz, şöyle konuştu: “Eski dönemlere nazaran pek çok şeyin değiştiğini görmezden gelemeyiz. Yeni gelişmelere ayak uydurmak, bu değişimlerden olumsuz etkilenmemek için atılacak en doğru adım teknolojik gelişimleri yakından takip etmek ve hatta geliştiricisi olmaktır. TÜBİTAK ile imzaladığımız protokol bunun güzel bir örneğidir.

Gıda ve tarım Teknolojilerinde günümüzde 500 milyar dolar olan pazar payının 2023 yılında 730 milyar dolar olması beklenmekte. Akıllı Tarım Teknolojilerinin bugünkü pazar payı yaklaşık 10 milyar dolar civarındayken 2023 yılında bu rakamın 20 milyar dolara ulaşması beklenmekte.

Görülüyor ki yakın gelecekte tarım teknolojileri alanı dünyanın daha çok ilgisini çekmeye devam edecektir. 2050 yılına kadar 9,5 milyarı geçecek insan nüfusu için şuan üretilenden yaklaşık iki kat fazla üretim yapma mecburiyetimiz var.

Ve yine küresel ısınma, köyden kente göç gibi sebeplerle her yıl ciddi miktarda ekilebilir tarım arazisi kaybetmekteyiz. Bu sebeple verimli tarım üretimi yapmak, hassas tarım yapmak bir lüks değil mecburiyet haline geldi. Bugün kendi kendine yetebiliyor olmamız, gelecekte karşılaşacağımız bu problemlere önlem almak için engel değil. Özellikle G7 ülkelerine baktığımızda tarım alanının ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğu daha net anlaşılmakta.”

TÜBİTAK BİLGEM ile proje çalışmalarına başlıyoruz

Teknolojiden daha fazla yararlanılarak ortakların kooperatif ile olan iletişim ve işlemlerinin daha etkin hale getirileceğini belirten Poyraz, şunları kaydetti: “Veri Odaklı Akıllı Tarım Uygulamaları, büyük veri ve yapay zeka da içeren mobil uygulamaları da geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Daha önce de belirttiğim gibi Tarım Kredi Kooperatifleri bir buçuk asırlık tecrübeye ve 850 bin ortağı ile büyük bir potansiyele sahip bir yapı. Biz bu potansiyeli belirlediğimiz dijital dönüşüm vizyonu ile geleceğe daha güçlü bir şekilde taşımak istiyoruz.

Bu amaçla TÜBİTAK ile güç birliği yaparak projelerimizi daha sağlam temellere oturtmak istiyoruz. Bu protokol ile ülkemizin tarım, hayvancılık ve gıda sektöründe ihtiyacı olan milli çözümlerin üretilmesi amacıyla işbirliğine gidiyoruz. Tarımsal ürünlerin arz-talep zincirinin yönetilmesi ve tarım kooperatifçiliğinin bilişim altyapısının geliştirilmesi amacı ile Ar-Ge faaliyetleri yürüteceğiz. Ulusal stratejik hedef ve politikalar kapsamında belirlenen önceliklerle uyumlu Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi ve yürütülmesine yönelik iş birliği yapacağız.

Bu çerçevede somut bir adım atıyor ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri olarak, TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Enstitüsü ile dijital dönüşüm ve tarım kooperatifçiliğinin bilişim altyapısının geliştirilmesine yönelik proje çalışmalarına başlıyoruz.”

Gıda güvenliği küresel bir sorun

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da kurum binasındaki imza töreninde yaptığı konuşmasında, iş birliğinin Türkiye'nin gıda güvenliği ihtiyacından kaynaklandığını söyledi.

Gıda güvenliğinin küresel ölçekte üzerinde çalışılan en önemli konuların başında geldiğini belirten Mandal, "Dünyada kaliteli ve güvenilir gıda yarışı noktasında değişik değerlendirmeler var. Ülkemiz bu değerlendirmeler sonucunda 48'inci sırada yer alıyor. İlk 10 ülkeye baktığımızda gıda güvenliğinin gelişmişliğin de önemli bir göstergesi olduğunu görüyoruz. Bu anlamda, gıda alanındaki iş birliğimiz ve bunun eyleme dönüşmesi kritik ve zorunlu" diye konuştu.

Mandal, iş birliğinin bilim, teknoloji, ar-ge ve yenilik temelinde yürütülmesi gerektiğine işaret ederek, paydaşların birlikte çalışmalarının önemini vurguladı.

Konuşmaların ardından protokol imzalandı ve hatıra fotoğrafı çektirildi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 18:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

BİR ZAMANLAR FETULAHÇI CASUSLARIN/AJANLARIN CİRİT ATTIĞI, ŞİMDİLERDE DE BİLİMDEN UZAK TUHAF ZİHNİYETLİ SÖZDE “PROF., DOÇENT, DR.” GİBİ UNVANLARA SAHİP BİR TAKIM MENFAAT ŞEBEKELERİNİN ELİNE GEÇEN VE BİLİM ADINA TÜRKİYE’YE KATACAK PEK BİR DEĞERİ KALMAMIŞ TÜBİTAK DENEN KURUMLA ALAVERE DALAVERE, SAHTECİLİĞİN AYYUKA ÇIKTIĞI TARIM KREDİ NE YAPMIŞ NE YAPMIŞ??? BAZILARININ İŞKEMBELERİNİ HARAMLA ZIKKIMLA BİRAZ DOLDURUP SEMİRTMEK İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPMIŞ... HADİ ORDAN BE!! TKK DA TÜBİTAK DA ÖNCE YAPTIKLARI HERZELERİN DOĞRU DÜRÜST HESABINI VERSİN...

Protokol Protokol
Protokol Protokol @HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

Geldin protokol gidiyorsun protokol. En az yüz tane protokol imzaladın. Hangi protokolden çiftçinin faydasına bir proje çıktı Allah aşkına, bomboş protokoller! Madem güçlüydün istiraklerindeki çürümüşlükleri, kokuşmuşlukları çözeydin, ama artık o da mümkün değil, üzerine bulaştı, tam.merkezlerine düştün. Artık yanlış olanı hırsızı desteklemek tek çaren. Artık acizsin seninde sonun geldi bil.

Senol
Senol - 2 yıl Önce

Birde ciftciyle protokol yapsaydinizda bizi ağır faiz yükü altında, sattıkları iz malları piyasa fiyatının üstünde satmasaydiniz, kısaca Koop gelen çiftçiyi hem faiz hem yüksek girdilerle ezmeseydiniz, çiftçiyi yiyecek ekmeğe, muhtaç etmeseydiniz, olmaz mıydı.

Milleti Ak Parti'den soğutanlardan birisi
Milleti Ak Parti'den soğutanlardan birisi - 2 yıl Önce

Kurumun Karayama ile birlikte en iş bilmez, telefonlarla iş yapan ve bir kamu genel müdürünün 20 aylık kazancını bir ayda almasıyla bilinen kişi... Danışmanlarına bile ayda 40 bin lira aylık gelir sağlayıp; milleti Ak Parti'den soğutan,arkamda Reis var istismarcısı... Reis'in arkasında dağ gibi duracak;proje ve icraat kabiliyetiniz olmayınca durum böyle... Bakanlık'ta, bürokrasi de biliyor çapınızı, az kaldı inşAllah.

Han-ı yağma
Han-ı yağma - 2 yıl Önce

Kendinize gelin beyler bu düzen değişecek elbet.hiç birinizde vicdan Yok mu sizin? Çiftçi kan ağlıyor.çiftçi perişan umrunuzda değil mi sizin?? Hepiniz tutturmuşsunuz bir bürokrasi oyunu gidiyorsunuz o onu demiş bu bunu yapmış o onunla geziyor bu bununla oturmuş.bunlara çocuklar bile güler beyler!! Sizde dava aldığınız maaşlar gezdiğiniz ülkeler mi ?siz ayağında çizme ile sabah ezanlarında kalkıp yatsı ezanında evine girebilen çiftçileri gördünüz mü hiç??siz hayvanları ile uğraşırken hayvanının pisliğini alın teri olarak varsayanları gördünüz mü hiç ?? Siz tarlalarında hasat verimsizliğini görüp okulda okuyan çocuklarına nasıl harçlık gönderirim diye kara kara düşünen babaları bildiniz mi hiç???evet siz bunların hiç birini bilmediniz görmediniz çünkü özellikle seçilmiş tarlalarda tarla günü yaparak tohum verimi,çiftçi memnun diye kaldırdınız aynı tarlalarda iyi gübre verim bizde diye nara attınız tarım fuarlarında foto vermekten başka ne yaptınız hangi biriniz bir üretici ile oturdunuz beyler??şu kampanya bu kampanya dediniz durdunuz hangi sorunu çözdünüz beyler??siz sayın Köksal kaçır seçildiniz hangi konularda ne yaptınız henüz??fahrettin bey ya siz yaptığınız bir iş söyleyin ha birde maaş bordrosu yayınlayın şeffaf genel müdür diyelim değil mi? Ya genel müdür yardımcıları bağcı kardeş külliye külliye boşuna tüketmişsin kendini külliye de para Burda imiş yakın çevrene bunu diyorsun değil mi? Okan ateş arıza tiplemesiyle takılıp ego tatmini var maaş güzel mi?mehmet Yener sen ne yaptın güzel kardeşim geldim şunu yaptım de başımızın üstüne koyalım.önceki genel müdür ile film fırıldak haddi olmayan Yumaklı iyi kaynadın Arada mama ya devam değil mi??hasan fehmi bey nasıl yem de işler iyi değil mi iki üç tasarruf edebiyatı ile iyi para kazanıyor iyi kazandırıyorsun değil mi ? Fuar gözlemcisi şatafat meraklısı goy goy abidesi Topsakal nasıl işler baston alıncaya kadar devam mı ?? Ya lidaş Bülent bey siz de yem de çalıştınız da ama Tarımkredi ye iyi alıştınız yatmak güzelmiş değil mi? Faruk koyuncu dayatma Tarımkredi içi taşımalar hariç ne yaptın kardeşim??tarnet kaç hizmet ürettin diğer İştiraklere haraç kesmekten başka?hayvancılık ? Gıda daha unuttuklarımız hanginiz ne yaptı beyler maaşlar güzel değil mi çocuklarınız en iyi imkanlarla yaşıyorlar değil mi?ne anlatıp duruyorum ki içinizde hanginiz ne anlar ki ?? Yakındır Görüşürüz beyler

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Müdürbey bırak bu tip işleri bize ucuz gübre ver tüccar fiyatına satış yaprak senin bizi düşündüğünü anlayayım .

Selo
Selo - 2 yıl Önce

Hacıııı duydunmu ha ha ha ha ha günaydın

salih
salih - 2 yıl Önce

Tübitak ekop denilen hurdalığa da bir el atar inşAllah omuz zoru ile çalışıyor sistem.

Salihe cevap
Salihe cevap - 2 yıl Önce

Salihcigim Ekoop şu anda sorun yok. Çok iyi bir uygulamadır. Tübitak kuruyemişciden bilgi işlem yöneticisi oldugunu duyduğunda ne yapacak.? Ekoopu düzeltmek için daha önce performans alamadığımız toplantı gurusu proje yöneticisi olarak b.karakayi 15.000 TL maaşla tekrar yönetici olarak işe alındı problemlerinizi ona söyleyin.Bilgi islemde 3 tane yönetici olmasına rağmen dışarda yer edinememis bu arkadaşı yönetici olarak neden alındı? önce bir sorgulayın. Neden? Cunku şu andaki bilgi işlem yöneticileri işi bilmiyorlar. Bunların işi bilmezliginden kendilerini bulunmaz proje yöneticisi olduğunu sanan b.karakayalar yararlanıyor. Hiç düşündünüz mü bir kişi çok degerliyse ayrıldığı işyerine aynı sıfatla tekrar baslarmi? Demek ki kişi dışarda tutunamamis. Ekooptan önce bunları düşünün yoksa şu anda ekoopu yeniden yazacak çok kaliteli yazılımcılar var kurumda. Kuruyemiscinin bilgi islem yöneticisi olduğu yerde Ekoop size fazla bile...


banner151

banner251